Petříček: Je třeba zamezit eskalaci konfliktu na Blízkém východě

Je třeba zamezit eskalaci konfliktu na Blízkém východě a přimět Írán, aby upustil od podpory teroristických skupin, které destabilizují řadu zemí v regionu. Po schůzce se saúdskoarabským státním ministrem pro zahraniční záležitosti Ádilem Džubajrem to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Petříček s Džubajrem se na jednání zabývali zejména aktuální situací na Blízkém východě po střetu mezi USA a Íránem na území Iráku. "Mluvili jsme o možnostech, jak dále přispět k tomu, aby se situace postupně uklidnila. Jak otevřít cestu k mnohostranným jednáním, která by přiměla Írán upustit od aktivit na podporu terorismu, aktivit, které v řadě zemí Blízkého východu přispívají k nestabilitě," řekl Petříček. Za zásadní označil stabilizaci Iráku.

#TZMZV: Ministr @TPetricek jednal s ministrem zahraničí Saúdské Arábie @AdelAljubeir. Hlavní témata: aktuální situace na Blízkém východě a vzájemná obchodní spolupráce včetně příležitostí pro působení českých firem v Saúdské Arábie. → https://t.co/hkCPaT1Yrz ???? pic.twitter.com/j0XIVJjZbF

— MZV ČR (@mzvcr) January 10, 2020

Na uklidnění situace apeloval i Džubajr. "Jsme přesvědčeni, že je třeba vyhnout se eskalaci. Jakákoli eskalace by poškodila všechny strany," řekl. Odsoudil íránské raketové útoky na spojenecké základny v Iráku, kterými Teherán odpověděl na zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního. Podle něj tím Írán narušil iráckou suverenitu.

S Džubajrem se později setkal i premiér Andrej Babiš (ANO). Na twitteru uvedl, že probírali hlavně bezpečnostní situaci na Blízkém východě a možnosti vzájemné spolupráce v oblasti obchodu a investic. "Saúdská Arábie je jedním z největších investorů do moderních technologií, což je pro nás zajímavé," uvedl předseda vlády.

Petříček se dnes odmítl vyjádřit k výroku kanadského premiéra Justina Trudeaua, že ukrajinské letadlo, které se ve středu zřítilo po startu z Teheránu, sestřelila íránská raketa. Podle českého ministra je třeba počkat na výsledek vyšetřování letecké katastrofy, při níž zahynulo všech 176 lidí na palubě letadla.

Situací v regionu se budou dnes odpoledne zabývat i ministři zahraničí zemí Evropské unie na mimořádném jednání v Bruselu. Podle Petříčka zatím není jisté, zda na setkání dorazí i íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, kterého pozval šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

"Představitelé evropských států se opakovaně vyjádřili, že Evropská unie musí být schopná nabídnout prostor pro mnohostranná jednání, aby se umožnilo uklidnit aktuální napětí na Blízkém východě," řekl Petříček k očekávanému obsahu schůzky. Podle něj se bude debatovat i o iniciativách pro stabilizaci Iráku nebo o jaderné dohodě s Íránem, jejíž závazky chce Teherán přestat naplňovat. Podle Petříčka je nezbytné zajistit, aby Írán nezískal jadernou zbraň.

Petříček s Džubajrem jednali také o vzájemných vztazích mezi Českem a Saúdskou Arábií. Shodli se na tom, že vidí prostor zejména pro posílení vzájemného obchodu, ale i pro spolupráci ve vědě, výzkumu a inovacích. Podle ministerstva zahraničí v Saúdské Arábii nastávají v poslední době významné změny v politické, ekonomické i sociální oblasti, které otvírají příležitosti pro české firmy.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.
Tomáš Petříček

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice polského hnědouhelného dolu Turów dosud nebyla pozvána Evropská komise. Zároveň podle něj měly být směrem k Polsku učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů.

Více souvisejících

Tomáš Petříček ministerstvo zahraničí Írán Irák Saúdská Arábie Praha diplomacie Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy