Platnost zbrojních průkazů na 10 let patrně zůstane, poslanci chtějí změnit vládní novelu

Platnost zbrojních průkazů asi zůstane desetiletá. Policie ale bude nejméně jednou za pět let prověřovat, zda držitel průkazu splňuje zákonné podmínky. Sněmovní bezpečnostní výbor tak chce upravit vládní novelu o zbraních, která měla zkrátit platnost průkazu na pět let a zavádí také kvůli sporné evropské směrnici nové kategorie zbraní.

vzduchovka
doporučujeme

K vládní předloze přijali poslanci celkový pozměňovací návrh, který dopady směrnice zmírňuje. Úprava, za níž stojí Jana Černochová (ODS), Jiří Mašek (ANO) a Zdeněk Ondráček (KSČM), navíc umožní používat tlumiče hluku výstřelu a zaměřovače pro noční vidění, které nyní patří mezi zakázané doplňky zbraní.

Členové výboru podpořili také některé pozměňovací návrhy Pavla Růžičky (ANO). Norma by například výslovně konstatovala, že lidé mají právo nabývat, držet a nosit zbraň za podmínek stanovených zákonem. Úřady, do nichž je vstup se zbraní zakázán, by musely mít trezory pro jejich uložení. U poslanců naopak narazila Růžičkova úprava, podle které by se i veřejně na střelnici mohly učit zacházet se zbraní děti mladší deseti let, ale jen v případě, že výuku by prováděl rodič.

Bezpečnostní výbor doporučil plénu schválit i navazující poslanecký návrh nového zákona, který by zavedl dobrovolné kurzy střelecké přípravy. Účastníci kurzu by spadali do zálohy k zajištění bezpečnosti a obrany státu. Mašek do předlohy neprosadil trvalou amnestii při dobrovolném odevzdání nelegálně držené zbraně. Většina poslanců se obávala jejího možného zneužívání. Do vládní novely chce výbor vložit zhruba půlroční zbraňovou amnestii, v jejímž rámci by mohla být zbraň i legalizována.

Poslanecká předloha obsahuje také zákaz zakládání a organizování paramilitárních ozbrojených skupin k prosazování politických nebo ideologických cílů. Zákaz by zahrnoval i jejich vyzbrojování a účast v nich.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novotný výroky o Ondráčkovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

30.10.2020 20:04 Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na twitteru…

Neřešme, kolik petic Blatný proti premiérovi podepsal. Primární je jeho…

30.10.2020 19:35 Odmítá řešit, jakou petici nový ministr zdravotnictví Jan Blatný podepsal a v kolika spolcích se…

Vláda po souhlasu Sněmovny prodloužila nouzový stav do 20. listopadu

30.10.2020 18:18 Aktualizováno Nouzový stav v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvá zatím do 20. listopadu. Premiér Andrej Babiš …

Německo darovalo Česku 100 plicních ventilátorů, Petříček děkuje

30.10.2020 16:56 Aktualizováno Německo darovalo Česku sto plicních ventilátorů pro boj s epidemií covidu-19. Na twitteru to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama