Platy zaměstnanců státu? Schillerová jim chce přidat víc, než byl návrh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhuje pro příští rok růst platů ve veřejném sektoru o tři procenta místo původních dvou procent. Návrh upravila kvůli vyšší odhadované inflaci. Je ale připravena dohodnout se na kompromisu, který by "státní rozpočet ustál".

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Alena Schillerová
doporučujeme

Alena Schillerová to dnes řekla novinářům po jednání se šéfkou sněmovního rozpočtového výboru Miloslavou Vostrou (KSČM). Odbory podle mluvčího svazů veřejného sektoru Pavla Bednáře dál trvají na požadavku na zvýšení platů pro většinu pracovníků o osm procent, pro zdravotníky a neučitelské profese o deset procent a pro učitele o 15 procent.

"Chápu to jako vstupní pozici ministerstva financí o platech. ČSSD bude prosazovat vyšší nárůst," napsal ČTK vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Při tříprocentním přidání by podle něj hrozilo, že by řada zkušených příslušníků bezpečnostních složek mohla odejít do civilu.

Komunisté považují za optimální pětiprocentní růst. O platech by měla 9. září jednat mimořádně tripartita. Zástupci podnikatelů už dřív plán Schillerové podpořili.

Podle červencové prognózy ministerstva financí měly spotřebitelské ceny příští rok růst o 2,2 procenta, podle aktuálních výsledků o 2,4 procenta. "Nemohu nastavit růst platů tak, aby lidé měli méně," uvedla ministryně. Dodala, že se chce dohodnout na nějakém kompromisu. "Ale ten kompromis musí být ustojitelný pro státní rozpočet," zdůraznila Schillerová.

Vostrá ČTK řekla, že za optimální variantu považuje pětiprocentní růst platů. Odboroví předáci požadují přidání od osmi do 15 procent pro vybrané profese. Vše chtějí do tarifů, tedy do základu výdělku. Znovu usilují také o zrušení nejnižší platové tabulky. Podle Bednáře některé její platové stupně jsou pod hranicí minimální mzdy a stát je musí dorovnávat. Škrtnutím tabulky a postoupením do vyšší by si tak polepšili třeba pracovníci v kultuře či v sociálních službách, a to zhruba o 3,5 procenta, řekl odborář.

"Doufáme, že stejně, jako ministerstvo financí našlo v minulých dnech peníze pro jednotlivá ministerstva, najde je také na navýšení platů," řekl Bednář. Podotkl, že růst platů o procento představuje přes miliardu korun navíc.

Odbory vyzvaly vládu opakovaně k vyjednávání o navýšení platů. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v pátek uvedla, že by jednání chtěla do dvou týdnů. Termín zatím nepadl. O růstu výdělků ve veřejném sektoru jednala před prázdninami tripartita, znovu se kvůli němu sejde 9. září. Podle předáků tripartitní formát není šťastný a nejdřív by se spolu měli dohodnout zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů, tedy za pracovníky odboráři a za stát ministři. Celá tripartita by pak měla diskutovat až o rozpočtu, dodal Bednář.

Komunisté původně usilovali o to, aby se schodek rozpočtu snížil na 30 miliard korun z plánovaných 40 miliard. Vostrá po dnešním jednání se Schillerovou řekla, že poslancům KSČM doporučí, aby ve Sněmovně státní rozpočet se čtyřicetimiliardovým deficitem ale podpořili. Komunisté vládu ANO a ČSSD tolerují, koalice bude pravděpodobně potřebovat ke schválení rozpočtu jejich hlasy. Schillerová má rozpočet vládě předložit do konce srpna. Kabinet musí konečnou verzi státního rozpočtu předat Sněmovně do konce září.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti se kloní k prodloužení nouzového stavu jen do konce dubna

02.04.2020 17:11 Piráti se kloní k prodloužení nouzového stavu do konce dubna. Po vládě budou ale chtít slyšet, za…

Babiš reaguje na verdikt soudu EU: Hlavní je, že Česko nemusí přijímat…

02.04.2020 15:50 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za důležité, že Česká republika nebude přijímat žádné migranty…

Návrh vlády na podporu OSVČ? Herci jsou zklamaní, tohle vzkazují…

02.04.2020 15:33 Návrh na jednorázové vyplacení 25.000 korun osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým…

Kauza čínského dopisu: Sněmovní výbor chce vysvětlení, zve Mynáře i…

02.04.2020 15:22 Sněmovní zahraniční výbor zve na příští schůzi prezidentova kancléře Vratislava Mynáře kvůli dopisu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy