Premiéři V4 a Kurz jednají v Praze. Čekali na ně rozzlobení aktivisté

V Národním muzeu v Praze se dnes ráno sešli premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy ČR, Slovenska, Polska a Maďarska. Po zhruba hodinovém jednání se k nim připojil rakouský kancléř Sebastian Kurz na prvním visegrádském summitu s vrcholným představitelem Rakouska od června 2018. Společně před muzeem uctili památku Jana Palacha, následné jednání by se mělo týkat mimo jiné energetiky, na kterou mají země V4 a Rakousko odlišný pohled.

Přidejte svůj názor 129 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Premiér Andrej Babiš (ANO) před devátou postupně v muzeu přivítal polského premiéra Mateusze Morawieckého, předsedu maďarské vlády Viktora Orbána a slovenského premiéra Petera Pellegriniho.

Morawiecki se po příjezdu na místo jednání zastavil u novinářů a hovořil o společné historii Poláků, Čechů a Slováků či době normalizace. Na twitteru poté uvedl, že si do Prahy přijel připomenout i smrt Jana Palacha. Akty sebeupálení lidí v Praze, Kyjevě či Budapešti podle něj připomínají osud zemí někdejšího východního bloku.

Po zhruba hodinovém jednání V4 do Prahy dorazil Kurz. Schůzka všech pěti politiků je plánována na zhruba hodinu a půl, následovat bude pracovní oběd. Po summitu v Národním muzeu se Babiš s Kurzem přesunou do Kramářovy vily, kde je čeká bilaterální jednání.

Podle úřadu vlády budou premiéři debatovat o klimatické politice EU, kde se postoje V4 a Rakouska významně liší. Zatímco V4 se staví opatrně k evropskému cíli dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, nová rakouská vláda si stanovila za cíl dospět k uhlíkové neutralitě země o deset let dříve.

Dalším tématem by měla být energetika, kde jsou rovněž představy V4 a Vídně odlišné. ČR, Slovensko a Maďarsko chtějí posilovat význam jádra ve své energetice, Rakousko usiluje o celoevropský odklon od využívání jaderné energie. Nová rakouská vláda chce všemi prostředky bránit stavbě nových a rozšiřování současných jaderných elektráren v Evropě, zejména v sousedních zemích. Česko plánuje dostavbu jaderných elektráren v Temelíně a v Dukovanech.

Premiéři společně položili růže u památníku Palacha a Jana Zajíce, který se nachází pod Národním muzeem na Václavském náměstí v místech, kde se dvacetiletý Palach polil benzinem a zapálil. Palach svým činem z 16. ledna 1969 protestoval proti normalizaci, tedy potlačování svobod nastolenému komunistickým režimem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Po třech dnech zraněním v nemocnici podlehl.

Politikům při kladení květin na dálku přes magistrálu poslala vzkaz transparenty v češtině a němčině asi desítka aktivistů, kteří odmítají výstavbu nových jaderných bloků. Policie na twitteru uvedla, že z bezpečnostních důvodů uzavřela jeden z výstupů z metra ve stanici Muzeum.

Loading...
Vstupte do diskuze (129)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci a senátoři půl roku bez platu, navrhuje Klaus mladší

10.04.2020 17:51 Poslanci a senátoři by měli zůstat půl roku bez platu. Navrhl to v novele nezařazený poslanec…

Majitelé divadel vyzvali Zaorálka k rezignaci

10.04.2020 14:35 Aktualizováno Majitelé soukromých pražských divadel vyzvali k rezignaci ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD)…

Senátoři ve videu poděkovali lidem za zvládání epidemie

10.04.2020 12:43 Představitelé senátorských frakcí v minutovém videu poděkovali lidem za to, že se při zvládání…

Odstranění sochy Koněva neporušuje smlouvy s Ruskem, vzkázalo MZV

09.04.2020 23:03 Aktualizováno Odstranění sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6…

Související:

Právě se děje

Další zprávy