Prezident Zeman vyzval občany, aby dodržovali vládní nařízení

Prezident Miloš Zeman vyzval občany, aby dodržovali všechna vládní nařízení. Není podle něj čas na sobectví, smlouvání a handrkování. Všichni musí projevit bezpodmínečnou solidaritu.

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Vyjádření prezidenta na twitteru zveřejnil jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

"Nyní musíme všichni projevit bezpodmínečnou solidaritu. Prosím, dodržujte všechna nařízení, která vydává vláda České republiky. Není čas na sobectví, smlouvání a handrkování," uvedl. "Společně krizovou situaci překonáme," dodal.

Zeman se již ve čtvrtek vyjádřil, že přijatá vládní opatření považuje za nezbytná. Vyzval lidi, aby je dodržovali a nepodléhali strachu a panice.

Šíření koronaviru může být trestným činem

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nemoc zařadila na seznam nakažlivých nemocí, jejichž šíření tak může být hodnoceno. Na tiskové konferenci to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet dnes schválil patřičné nařízení vlády.

Vyhlášení nouzového stavu upravuje ústavní zákon o bezpečnosti ČR. Současně s vyhlášením nouzového stavu musí vláda vymezit, která práva stanovená ve zvláštním zákoně a v jakém rozsahu se v souladu s Listinou základních práv a svobod omezují a které povinnosti se ukládají. Vláda například může nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území nebo zakázat vstup, pobyt a pohyb na vymezených místech.

Při vyhlášení nouzového stavu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že dodržování karantény kvůli nákaze novým koronavirem budou kontrolovat policisté ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Lidem, kteří nebudou pravidla izolace dodržovat, hrozí pokuty až tři miliony korun, uvedl tehdy.

Vláda dnes rozšířila povinnou karanténu pro české občany vracející se z takzvaných rizikových zemí, ze kterých vyhlásila zákaz vstupu cizincům na české území. Původně karanténa platila pouze pro cestující z Itálie, nyní je na seznamu zemí 15. Zákaz vstupu se týká občanů Číny, Koreje a Íránu. Z evropských států to jsou Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Británie, Norsko, Dánsko a Francie. Čechům do těchto zemí kabinet zakázal cestovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spolu silnější: Odborníci v čele s generálem Pavlem chtějí ČR připravit na…

15.07.2020 13:57 Odborníci v čele s bývalým představitelem české armády i Severoatlantické aliance (NATO) generálem…

Havlíček dle opozice na part-time job nestačí. Za nehodami je nedostatek…

15.07.2020 12:09 Nehody na železnicích jsou podle místopředsedy sněmovního dopravního podvýboru Ondřeje Polanského …

Ústavní právo bránit se zbraní? Vláda nebyla jednotná. Vedla se bouřlivá…

15.07.2020 11:10 Vláda nebyla v pondělí jednotná při schválení senátního návrhu ústavního zákona, který do Listiny…

TOP 09 podporuje jádro, plán dostavby Dukovan nikoliv: Rusko a Čína jsou…

15.07.2020 10:59 Opoziční TOP 09 sice podporuje rozvoj jaderné energetiky, vládní plán dostavby Dukovan však nikoliv…

Související:

Právě se děje

Další zprávy