Můj dům, můj hrad? SPD chce nutnou sebeobranu bez omezení, vláda je proti

Za nadbytečný zřejmě označí vláda návrh poslanců opozičního hnutí SPD, jehož cílem je umožnit prakticky bez omezení použití nutné obrany proti člověku, který by násilně a neoprávněně vnikl do cizího obydlí.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Svoboda a přímá demokracie, ilustrační foto
doporučujeme

Kabinet ANO a ČSSD posoudí novelu trestního zákoníku na pondělní schůzi, zákonodárcům k ní pošle podle podkladů záporné stanovisko.

Návrh by podle poslanců kolem předsedy bezpečnostního výboru Radka Kotena (SPD) zavedl princip "můj dům, můj hrad". "Úprava posiluje ochranu soukromí jednotlivce, který bude oprávněn zvolit adekvátní prostředky pro ochranu svého zdraví a života stejně jako osob, které budou přítomny v obydlí," stojí v důvodové zprávě.

Možnost zakročit i se zbraní v ruce by měli dostat lidé podle novely v případě, že by někdo neoprávněně vnikl do jejich obydlí za použití násilí či pohrůžky násilím a vyvolal by oprávněnou obavu, že ohrožuje život či zdraví bránící se a případně i jiné osoby. Vládní legislativci poukázali na to, že tyto okolnosti se posuzují už v současnosti a napadený může v určitých situacích sáhnout k obraně, která povede případně až ke smrti útočníka.

Kabinet navíc vyjádří podle podkladů obavy z možného zneužití navrhovaného řešení nutné obrany, například k vypořádání se s nepohodlným člověkem. "Úprava by i kriminologicky mohla vytvářet mezi občany přesvědčení, že v uvedených případech je možné učinit všechno bez jakýchkoliv ohledů na útočníka," stojí v předběžném stanovisku ministrů pro zákonodárce.

V podstatě stejnou změnu v nutné obraně navrhoval v minulém volebním období opoziční Úsvit. U vlády a následně i ve Sněmovně narazil. Rovněž o nynější předloze SPD rozhodnou zákonodárci.

Nutnou obranu definuje trestní zákoník jako čin, který by byl jinak trestný, ale protože odvrací hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestními předpisy, se za trestný čin nepovažuje. "Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku," dodává v nynějším znění předpis.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Páleník stáhl žalobu na NBÚ kvůli odebrání prověrky, soud měl začít dnes

14.10.2019 12:27 Bývalý zpravodajec Ondrej Páleník vzal zpět svou žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), ve…

Triumf polské vládní strany? Nejvíc jásá Okamura, Rakušan mluví o…

14.10.2019 12:08 Vítězství národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v polských parlamentních volbách…

Výroky Zemana o Peroutkovi? Stát se nemusí omlouvat, rozhodl soud

14.10.2019 11:56 Aktualizováno Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za…

Hrad válčí s Láskou: Proč policie kauzu odložila? Prezidentská kancelář…

14.10.2019 11:00 Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama