Senátní STAN obecně jednalo s Vystrčilem o složení vedení Senátu

Senátní zástupci hnutí STAN jednali dnes odpoledne s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS) o výsledcích senátních voleb i o budoucím složení vedení Senátu a jeho výborů. Debata byla předběžná a obecná, řekl za vyjednavače STAN šéf senátorského klubu Starostů Petr Holeček, podle kterého chtěli znát Vystrčilův pohled.

Miloš Vystrčil
doporučujeme

"Do dnešní doby vlastně nevíme, jaké bude přímo složení senátorských klubů, jaká bude jejich síla. Je tady několik nezařazených senátorů, jsou tady senátoři, kteří přišli jako nezávislí," poznamenal Holeček. Konkrétní jednání se podle něho uskuteční až po ustálení nových frakcí.

Starostové volby vyhráli a mohou mít nejsilnější klub. Nejpočetnější frakce by měla mít podle zvyklostí hlavní nárok na obsazení postu předsedy Senátu. Je ale například otázkou, zda u Starostů zůstanou senátoři TOP 09. ODS by podle současných odhadů mohla mít druhý nejsilnější klub a chce, aby v čele horní komory zůstal Vystrčil. K témuž se přiklání senátor a první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. "Myslím, že to, co se dělo v posledních měsících, zejména návštěva Tchaj-wanu, je silným důvodem, aby Miloš Vystrčil zůstal předsedou," řekl dnes ČTK Czernin.

Předseda STAN Vít Rakušan po zveřejnění výsledků senátních voleb uvedl, že hnutí je připraveno kandidáta na šéfa horní komory navrhnout. Vycházet ale podle něho bude z názoru senátorského klubu Starostů. Holeček k možné podpoře Vystrčila uvedl, že není vyloučeno nic. Dal by přednost tomu, aby se kluby domluvily na silném kandidátovi. "Aby občané viděli, že Senát není rozhádaný, ale že Senát je důležitá ústavní instituce, kde se senátoři bez ohledu na politické myšlení a uskupení dokážou domluvit a zvolit si osobnost, která je důstojně reprezentuje na veřejnosti a v politice," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici odsoudili teroristický útok v Nice. Česko stojí za Macronem,…

29.10.2020 17:11 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil teroristický útok ve francouzském Nice, při němž dnes zemřeli…

KOMENTÁŘ: Po vyjukaném Vojtěchovi, rozkazovačném plukovníkovi přichází…

29.10.2020 16:20 KOMENTÁŘ – Vzbuzuje naději i důvěru. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by do resortu, který se…

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska není dobrým signálem

29.10.2020 16:13 Cesta předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka do Španělska není dobrým signálem, řekl…

Vybrané sociální dávky se budou vyplácet bez dokládání nároku, návrh…

29.10.2020 15:45 Příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě asi budou lidem vypláceny nejméně do konce roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama