Senátoři řešili s diplomaty EU možnou spolupráci s Tchaj-wanem

Členové senátní mise na Tchaj-wan se dnes sešli s diplomaty zemí EU a NATO, aby s nimi probrali možnosti další spolupráce mezi evropskými státy a Tchaj-wanem. Týkat by se to mohlo například dodávek ochranných hygienických pomůcek. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

Senát ČR, ilustrační foto
doporučujeme

"Jsme ochotni a připraveni se o naše zkušenosti z cesty podělit a děkujeme za podporu, které se nám ze strany řady zemí dostalo," řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) diplomatům.

Předseda horní komory už po sobotním návratu uvedl, že chce s výsledky cesty a možnostmi spolupráce seznámit členy vlády. Týkat by se mohly třeba kybernetické bezpečnosti, vodního hospodářství i finančnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO se podobně jako zástupci vládní ČSSD stavěl proti misi a Vystrčila označil za diplomatického amatéra.

"Cesta nebyla zdaleka osobní misí jednoho člověka, ale vycházela z velmi široké podpory v Senátu, a to i mezi stranami dnešní vládní koalice," zdůraznil předseda zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý), který schůzku s diplomaty inicioval.

Proti cestě na Tchaj-wan se postavil také prezident Miloš Zeman, který koncem týdne oznámil, že Vystrčila nebude zvát na schůzky ústavních činitelů k zahraničíní politice. Proti misi se ostře postavila Čína, která Tchaj-wan považuje za svou odštěpeneckou provincii. Podle oficiálního listu China Daily zakáže všem členům delegace v čele s Vystrčilem vstup na své území. Mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí naopak ocenila politickou odvahu Vystrčila, který cestu uskutečnil navzdory čínským výhrůžkám.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: ANO by vyhrálo volby, Piráti si polepšili, čtyři strany jsou na…

25.09.2020 12:05 Volby do Poslanecké sněmovny by v září s velkým náskokem vyhrálo hnutí ANO, které by podle…

Praze zbývá 11 procent lůžek pro těžké případy. Hřib viní z druhé vlny…

25.09.2020 11:44 Počet nakažených covidem-19 stoupá a spolu s pozitivně testovanými lidmi přibývá i těch, kteří mají…

Šéf BIS: Čína a Rusko se snaží nejvíc ovlivnit správu v Česku

25.09.2020 11:14 Rusko a Čína se nejvíce pokoušejí ovlivňovat veřejnou správu v ČR, uvedl ředitel Bezpečnostní…

Roste napětí mezi demokraciemi a autoritáři. Rusko a Čína šíří…

25.09.2020 10:26 Ve světě roste napětí mezi demokratickými a autoritářskými režimy a pandemie koronaviru tento trend…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama