Sněmovní strany teprve zvažují preferované úpravy volebního zákona

Premiér Andrej Babiš (ANO) ještě nedokáže říct, jak bude chtít hnutí ANO upravit volební zákon poté, co jeho část zrušil Ústavní soud. Chce vyčkat na analýzu, řekl dnes novinářům. Další strany před avizovaným jednáním všech subjektů v příštím týdnu zvažují různé alternativy.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan ČTK napsal, že jeho hnutí není pro to, aby byla celá ČR jedním volebním obvodem. TOP 09 naopak o této variantě jako o jedné ze dvou možných přemýšlí.

Babiš uvedl, že ANO udělá vše pro to, aby se shoda našla. Kritizoval však současně Ústavní soud i jeho předsedu Pavla Rychetského. "Máme sedm měsíců na jeden z nejdůležitějších zákonů. V době pandemie, kdy tu máme největší zdravotní a ekonomickou krizi za posledních několik desítek let. To vypadá skoro nemožně," uvedl. Nepovažuje za reálné, aby se Sněmovna rychle shodla na novém znění zákona.

Na to, jakou budoucí podobu předpisu preferuje, nechtěl zatím odpovědět. "Musíme si udělat analýzu, nejsem schopen se k tomu vyjádřit. Ten systém máme 20 let, teď ho někdo účelově mění," uvedl. Připustil, že stávající systém byl pro hnutí ANO po posledních volbách výhodný. "Ale je stejný už 20 let," dodal.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes zmínil čtyři varianty, jak by podle něj bylo možné soudu vyhovět. Za "nejčistší" by považoval to, kdyby ČR nově tvořila jeden obvod a byla by jediná kandidátka za každou stranu v celé zemi, i když by to bylo pro vnitro logisticky nejkomplikovanější. Takovou variantu odmítají Starostové. "Chceme spíše zachovat stávající volební kraje, ale proporční přepočet, třeba i ve dvou skrutiniích tak, aby váha hlasu voliče ve velkém i v malém kraji byla stejná," napsal ČTK Rakušan.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zatím nechtěla předjímat, kterou variantu podpoří. "Momentálně probíhá debata u nás ve straně, záhy to budeme řešit i v rámci koalice Spolu (s ODS a KDU-ČSL). Ve své podstatě ale pro nás přicházejí v úvahu dvě základní varianty - jeden celostátní volební obvod, nebo tzv. Hagenbach-Bishoffova metoda při zachování počtu krajů jako volebních obvodů," uvedla. Zmíněná metoda rozděluje mandáty ve dvou skrutiniích. Oproti dosavadní d'Hondtově metodě má i další rozdíly.

Mluvčí ODS Václav Smolka ČTK řekl, že strana s experty debatuje o nejlepší možné variantě. "Až ji vyprecizujeme, budeme o tom rádi informovat. Není prostor na výstřely na první dobrou. Volby jsou za pár měsíců a aby vůbec proběhly, potřebujeme širokou politickou shodu ve Sněmovně i Senátu," uvedl.

Předseda SPD Tomio Okamura ČTK řekl, že strana má připravených šest variant, které nyní hodnotí experti. "Jednoznačně budeme prosazovat variantu, která bude směřovat k tomu, aby lidé měli důvěru v demokracii a transparentnost voleb," uvedl. Předseda KSČM Vojtěch Filip novinářům řekl, že se strany pokusí odolat tlaku Ústavního soudu a najít řešení.

Piráti v tiskové zprávě uvedli, že spolu se STAN jsou připraveni jednat ve Sněmovně i Senátu tak, aby bylo možné volební zákon doplnit rychle. "Cílem bude zachování volebního systému podle samosprávných krajů při současném respektování rovnosti hlasů a poměrnosti systému," uvedl místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček: Vláda schválila dva nové kompenzační programy

08.03.2021 21:50 Aktualizováno Vláda dnes chválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 korun na…

Babiš odletí ve středu na návštěvu Izraele, Petříček příští týden navštíví…

08.03.2021 20:41 Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu odpoledne poletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde bude…

Pracovníci sociálních služeb dostanou odměnu 15.000 až 50.000 korun,…

08.03.2021 18:36 Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie…

Istanbulská úmluva se podle Válkové asi do voleb nejspíš ratifikovat nebude

08.03.2021 17:54 Takzvaná Istanbulská úmluva proti domácímu násilí a násilí na ženách se do voleb v Česku nejspíš…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama