Sněmovní mandátový a imunitní výbor žádá ohledně žádosti o vydání dosluhujícího premiéra Andreje Babiše (ANO) v případu Čapí hnízdo o zpřístupnění spisu. ČTK to po dnešním jednání výboru řekla jeho předsedkyně Helena Válková (ANO). Státní zástupce Jaroslav Šaroch odeslal do dolní komory žádost v úterý.
Babiš byl v říjnových volbách znovu zvolen poslancem, čímž se mu obnovila imunita v plném rozsahu.
"Požádám o zpřístupnění spisového materiálu, musíme se s ním seznámit a pak budou následovat další kroky," uvedla Válková. Je možné, že výbor pozve Šarocha a Babiše, což je při projednávání žádostí o vydání poslanců k stíhání rovněž běžný postup. Zájem o vystoupení před členy výboru mohou projevit i sami. "My určitě jim v tom bránit nebudeme. A samozřejmě předpokládám, že si pozveme pana státního zástupce Šarocha, ale je to (výbor) kolektivní orgán, musíme se na tom dohodnout," dodala.
Výbor vydává doporučení plénu, zda má poslance k stíhání vydat, nebo ne. Případ Čapí hnízdo, o němž Babiš tvrdí, že je politický a na objednávku, pokračuje třetí volební období. Sněmovna Babiše ke stíhání v minulosti vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení po sněmovních volbách, v nichž byl Babiš znovu zvolen.
Kromě Babiše je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Policie je stíhá pro podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Oba vinu dlouhodobě odmítají.
Nová Sněmovna ustavila mandátový a imunitní výbor ve středu, kdy si také jeho členové zvolili za předsedkyni Válkovou. Dnes uvedla, že další schůzi svolala hned na dnešek i kvůli tomu, aby nenastalo podezření, že by snad výbor chtěl záležitost oddalovat. Výbor navíc musel být svolán podle Válkové také v souvislosti s tím, že se ve středu v závěru ustavující schůze Sněmovny vzdal poslaneckého mandátu hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).
Policisté původně uzavřeli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo na konci května, Babiše i Nagyovou navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září. Server Seznam Zprávy následně uvedl, že Šaroch zadal soudnímu znalci ověřit pravost podpisu Babiše mladšího na smlouvě ke koupi akcií společnosti Farma Čapí hnízdo. Podle webu Babiš mladší při zářijovém výslechu zpochybnil, že jeho podpis na smlouvě k nabytí čtyř akcií je autentický.
Lhůta pro zpracování znaleckého posudku byla původně stanovena na začátek listopadu, byla však prodloužena. Znalec si podle Seznam Zpráv vyžádal od Babiše mladšího kvůli porovnání podpisů několik dalších psaných materiálů. Posudek tak podle serveru bude hotov zřejmě až koncem listopadu.
V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny nebo někdejšího prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, jenž je nyní prvním místopředsedou sněmovního klubu ANO. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové.
Související

Dva průzkumy, podobné výsledky. Volby by vyhrálo ANO, uspěla by další čtyři uskupení

Spolu kauza kolem bitcoinů nepoškodila, potvrzuje další průzkum
Poslanecká sněmovna , Helena Válková (ANO) , Andrej Babiš , Čapí hnízdo
Aktuálně se děje
před 1 minutou

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
před 25 minutami

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
před 49 minutami

Nové informace o smrti ministra, jehož odvolal Putin. Tělo se nenašlo v domě
před 1 hodinou

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice
před 1 hodinou

Trump obrátil. Ukrajina se dočká navýšení americké vojenské podpory
před 1 hodinou

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica
před 3 hodinami

Počasí na měsíc. Nejtepleji má být na přelomu července a srpna
včera

Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
včera

Šimkovičová se nezavděčí. Úřad dal na festival miliony, ministryni vypískali
včera

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval
včera

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO
včera

Metrem se na Staroměstskou nedostanete. Stanice je do odvolání uzavřena
včera

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat
včera

Agresivní včely napadly lidi ve Francii. Důchodci se zastavilo srdce
Aktualizováno včera

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel
včera

Další podezřelá smrt v Rusku. Starovojt zemřel v den, kdy ho Putin odvolal
včera

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
včera

Policie odvolala pátrání po synovci herce Rychlého. Přihlásil se sám
včera

Až 200 milimetrů. Deštivé počasí udeří v Česku naplno, hrozí velká voda
včera
20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.
Zdroj: Jakub Jurek