STAN chce k Hamáčkově cestě schůzky komisí a výborů, Spolu výslech zpravodajců

Informace k neuskutečněné cestě ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy by měly co nejdřív projednat příslušné sněmovní komise a výbory. Novinářům to ve Sněmovně řekl předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Podle serveru Seznam Zprávy chtěl Hamáček v Rusku vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze. Hamáček to popřel.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) chce, aby Sněmovna o informacích jednala na uzavřeném jednání za účasti zástupců zpravodajských služeb. Podle Rakušana o tomto plánu nyní jedná grémium Sněmovny. "Měl by to být návrh grémia. Pokud by to tak nebylo, navrhoval bych přerušení jednání pro schůzku jednotlivých výborů a komisí," řekl Rakušan. S projednáním tématu by se podle něj nemělo čekat.

Podle komunistů hrozí, že kvůli mimořádným schůzím "v mediálním vleku" Sněmovna nestihne do rozpuštění před volbami probrat důležité předlohy. Zatím se ale podle místopředsedy klubu Leo Luzara nerozhodli, jak budou dnes postupovat. Spatřujeme načasování (kauzy) a snahu reagovat mimořádnou schůzí za riskantní, protože můžeme zablokovat jednání Sněmovny, uvedl Luzar. Dolní komora má podle něj výbory, které se mohou věci věnovat.

Hnutí SPD podle předsedy Tomia Okamury chtělo po Hamáčkovi vysvětlit okolnosti plánované cesty už dříve. Svolání mimořádné schůze Sněmovny podpoří.

Rakušan svolá schůzku stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství, kterou vede. Zařazení tématu Hamáčkovy cesty navrhuje spolu s Piráty také na program bezpečnostního výboru. Starostové chtějí, aby záležitost v co nejkratší době projednalo i plénum, i když v takovém případě je větší hrozba, že uniknou citlivé informace. Na komisích a výborech je navíc výhodou, že jednotliví aktéři vystupují samostatně, podotkl šéf STAN.

Zprávy označil Rakušan za nesmírně vážné, takže doufá v to, že nejsou pravdivé. "Pokud se jako pravdivé ukážou, měly by vést k rezignaci ministra vnitra," uvedl. Doplnil, že nechce žít v zemi, kde vicepremiér obchoduje s bezpečností republiky. STAN a Piráti podle něj ale trvají na tom, že v současnosti je lepším postupem rozpustit Sněmovnu a vyhlásit předčasné volby než pouze vyslovit nedůvěru vládě. O to naopak usiluje koalice Spolu. "Nemůžeme teď předat moc do rukou prezidentovi," řekl Rakušan.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že jeho strana bere informace vážně. "Pokud se potvrdí, musí z toho pan ministr vyvodit osobní zodpovědnost," řekl. Souhlasí s tím, že záležitost je nutné prošetřit co nejdříve. "Podpoříme jeho projednání a žádáme svolání bezpečnostního výboru," řekl Bartoš.

Spolu chce k Hamáčkově cestě do Moskvy vyslechnout zpravodajce ve Sněmovně

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) žádá o uspořádání uzavřeného jednání Sněmovny, na kterém by zpravodajci osvětlili dění kolem kauzy Vrbětice a důvody plánované a nakonec neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uzavřené jednání by se podle šéfa sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjury mělo odehrát ještě dnes, jinak by měla věc být projednána ve výborech.

Vicepremiér to odmítl, článek je podle něj postavený na spekulacích a lžích. Podle Spolu by měl Hamáček rezignovat a vláda se podrobit hlasování o nedůvěře. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a předsedy lidovců Mariana Jurečky ohrožuje ministr vnitra bezpečnost Česka a zachoval se vlastizrádně.

O požadavku uspořádání uzavřeného jednání dolní komory bude Spolu jednat na organizačním výboru Sněmovny. Podle Stanjury jde o tak závažné téma, že by ho měli poslanci probrat hned. Za uzavřenými dveřmi proto, aby mohli vyslechnout zpravodajské informace, které nemohou být veřejné.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je Hamáček ve vážném podezření, že chtěl prodat národní bezpečnost za milion dávek neověřené vakcíny. "Je to neuvěřitelné, tímto způsobem ohrožovat naši bezpečnost, důvěryhodnost a snížit se k takovému odpornému obchodu. Jan Hamáček by měl hned rezignovat, nemůže vést ministerstvo, které je zodpovědné za bezpečnost lidí. On naopak bezpečnost občanů přímo ohrožuje. Toto je další důvod, proč koalice Spolu považuje za nutné vyslovit vládě nedůvěru," uvedl Fiala na sociálních sítích. Podle Adamové se bude Fiala tento týden zotavovat po zdravotním zákroku.

Stanjura přirovnal údajné dění kolem Hamáčkovy cesty do Moskvy k postupům připisovaným jihoamerickým diktaturám. "Měl v Moskvě v plánu zobchodovat dva lidské životy, teroristický útok za neschválenou vakcínu a uspořádání summitu," uvedla Adamová, proč se podle ní vicepremiér zachoval vlastizrádně a proti zájmům ČR. Zdůraznila také, že poškodil zemi před spojenci.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama