Stanislav Křeček udeřil: Je po třiceti letech od listopadu 1989 co oslavovat?

Advokát Stanislav Křeček, zástupce ombudsmanky Anny Šabatové, si položil otázku, zda je po třiceti letech po sametové revoluci co oslavovat. Na svém blogu Aktuálně se v této souvislosti vrátil i k úmrtí Karla Gotta.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Stanislav Křeček
doporučujeme

Podle Křečka došla mnoha lidem v listopadu 1989 trpělivost. Určitě nevolili mezi dnešním kapitalismem a tehdejším socialismem, ale spíše si přáli to lepší z obou. „Nezdá se, že by obecně panovala naprostá shoda na tom, jaký režim v listopadu 1989 vlastně skončil. Zda totalitní diktatura s občasnými světlými místy, nebo režim zaručující jistou míru sociálních jistot pro všechny s občasnými excesy. Když si vzpomenu na desetitisíce lidí, na které jsem se v Listopadových dnech díval s balkonu Melantrichu, ptám se dnes, co si ti lidé vlastně přáli, co chtěli a co nechtěli. Kolik z nich si umělo představit, nebo si dokonce přálo přesně to, co prožíváme nyní?“ napsal Křeček.

Na sociálních sítích se stále častěji vyskytují prohlášení lidí, kteří tvrdí, že žádný důvod k oslavám listopadových událostí není a že oni slavit nebudou. „Jistě je co slavit. Přinejmenším to, že listopad 1989 nám zprostředkoval poznání, že takhle to dál nejde. Ať již jsme si to v těch dnech uvědomovali či nikoliv. Nenechme se otrávit elitářskou nadřazeností těch, kteří se nám opět v souvislosti s Listopadem určitě připomenou. Pokud nechceme slavit to, co je dnes, slavme to, co bude nebo může být příště. A Listopad bezpochyby přinesl svobodu o tom nejen přemýšlet, ale i usilovat. Tak to dělejme. A opravdu to stojí za to,“ vysvětlil Křeček.

Konstatoval, že v minulém režimu nesměl člověk vlastnit víc než jeden byt. Bylo to omezení svobody. Současně to však znamenalo, že nikdo nemohl vlastnit stovky bytů a ty se ziskem pronajímat chudším spoluobčanům.

„Debaty, nebo spíše výkřiky nad smutnou událostí v posledních dnů – úmrtím K. Gotta, učinily tento stav ještě méně přehledným, než byl dosud. Vyčítá-li dnes kde kdo Gottovi že byl „loajální s komunistickým režimem“, nebo se podílel na „blasfemii normalizačního režimu“ a nám všem se připomíná nedostatek „života v pravdě“, pak chybí vědomí o tom, jak málo se politika odráží v denním životě obyčejných občanů. Opravdu si někdo vážně myslí, že těm, kterým se líbili písničky K. Gotta, nějak vadily ty řeči a podpisy kolem tzv. anticharty? Brali to jako nezbytnost, kterou nemohou ovlivnit, ale kterou si nenechají kazit život. Jít do práce a postarat se o děti totiž museli obyčejní lidé v únoru 1948, stejně tak jako v listopadu 1989 a budou muset i listopadu 2019. Jenom je nějak problém v tom, že lidé tuší, že minulý režim byl sice nepřijatelný, ale jen do jisté míry,“ napsal na blog Aktuálně Křeček.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vazby zpřetrhány. Praha ukončila sesterskou smlouvu s Pekingem

17.10.2019 17:53 Pražští zastupitelé dnes definitivně ukončili platnost sesterské smlouvy s čínským Pekingem. Na…

Pražské zastupitelstvo se pohádalo kvůli záchodům

17.10.2019 17:50 Zástupci pražské koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) na dnešním…

Skandál u pražských Pirátů: Šéfka zastupitelů rezignovala, navezla se do…

17.10.2019 17:50 Aktualizováno Předsedkyně pražských zastupitelů za Piráty Michaela Krausová rezignovala na svou funkci.…

Zeman proti Praze. Poslal dopis čínskému prezidentovi, žádá o další…

17.10.2019 16:24 Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama