kapitalismus

Ekonomická krize, ilustrační foto

Profesorka o pandemii: Ekonomiku nelze jen stimulovat, je nutné ji transformovat

NÁZOR - Krize nás probouzejí a ukazují tvrdou realitu, konstatuje ekonomka Mariana Mazzucatová v komentáři pro server New York Times. Profesorka z londýnské University College tvrdí, že stejně jako zářijové požáry v Kalifornii přesměrovaly pozornost ke klimatickým změnám, propad ekonomiky a zdravotní katastrofa vyvolaná nemocí covid-19 nás nutí přemýšlet o dlouhodobých problémech kapitalismu.
Mnichov, ilustrační foto

"Hošík" z německé SPD přišel s radikálním návrhem. Co hulil? vysmáli se mu politici

Tvrdou kritiku si vysloužil vlivný šéf německých mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert za své návrhy, jak překonat kapitalismus. Počítá v nich například s kolektivizací velkých firem jako je BMW nebo s tím, že každý bude moci vlastnit maximálně ten byt, v němž bydlí. Pronajímání bytů za účelem zisku by podle něj vůbec existovat nemělo.
Ilustrační foto

"Vánoce" ve starověku? Saturnálie byly hodně divoké, volil se král pijanů

Dnes jsou vánoční svátky spojeny především s konzumem a honbou za vánočními dárky. Jsou tak unikátním svátkem materialismu, doplněným několika tradicemi jako zdobení vánočního stromku nebo v česku oblíbeným pojídáním kapra. Oficiálně se sice tvrdí, že Vánoce jsou křesťanským svátkem, což už dávno není pravda. Vývoj je to přirozený, jelikož Vánoce původně křesťanským svátkem rovněž nebyly.
USA

Socialistická revoluce v USA: Utopie, nebo realita?

Washington - Přesně před několika týdny byl na televizní stanici Vox odvysílán manifest členstva Demokratických socialistů Ameriky, v němž byly jasně deklarovány cíle tohoto hnutí. Mezi ně patří například skoncování s kapitalismem a radikální změna charakteru USA. S jejich názory se navíc shodují i někteří členové Demokratické strany, což je alarmující. Informoval o tom server Foxnews.com.
Jak se žilo za komunismu?

Bylo za komunistů lépe? Čekání na "toaleťák" byl jen začátek

Že se „za komunistů“ žilo lépe? Tento argument čas od času zaznívá, byť by zřejmě bylo potřeba položit si doplňující otázku „komu?“. Většina společnosti totiž za vlády jedné strany prožívala větší či menší příkoří, ať už jimi byla ztráta života a svobody či pouhé čekání ve frontě na toaletní papír.
Karel Marx

Odstartoval Karel Marx sérii zločinů a poprav? Historici se přou o počátky komunismu

Zprofanovaný filozof budí emoce i 200 let od svého narození. V německém Trevíru, kde se narodil, mu totiž byla vztyčena rozměrná socha. Vzápětí se ozvala série kritik, protože podle celé řady filozofů a publicistu vedla přímá linie od Marxových názorů k nastolení komunistických diktatur, které mají na svědomí milióny lidských životů a pestrou škálu dalších druhů politické perzekuce.
V Severní Koreji si za dostatek peněz pořídíte úplně vše.

Jak se podniká v Severní Koreji? Kapitalismus si našel cestu už i sem

Pchjongjang - Od srpna uvalily státy OSN dvě další kola sankcí na Severní Koreu, přesto je jejich účinek jen malý. I když se poslední restrikce týkají úplného zákazu exportu uhlí, železa, mořských plodů, textilií a levné pracovní síly, ekonomiky země roste dál. Ani vyhrožování Spojených států totiž nezastavilo severokorejské podnikavce.
Ilustrační foto

Za komunismu bylo lépe? Odborníci se podívali, jestli to je skutečně pravda

Vzhledem k tomu, v jakém roce žijeme, by informace, že kapitalismus je pro finance společnosti lepší než socialismus, měla být asi tak přelomová jako to, že země obíhá okolo slunce. I tak se však zdá, že někteří lidé vnímají socialismus, z něhož vychází například také komunismus, pozitivněji než kapitalismus.
Sousoší Karla Marxe a Engelse, ilustrační foto

Čína chce prosadit komunismus v Německu? Socha Marxe budí vášně

Peking/Trevír - V Číně se čile debatuje nad tím, proč vlastně největší komunistická země světa posílá do německého Trevíru obří sochu Karla Marxe. Podle jednoho z nejrozšířenějších výkladů je to proto, že Německo se stalo jednou z nejvíce kapitalistických zemí světa a socha filosofa komunismu a socialismu by ho měla přimět k návratu k těmto ideologiím.
Somálsko

Žijeme v kanibalistickém světě, varuje sociolog. Pak promluvil o nové světové válce a Trumpovi

Vídeň – Bývalý profesor sociologie na univerzitě v Ženevě a na pařížské Sorbonně a člen Poradního výboru Rady OSN pro lidská práva Jean Ziegler nedávno vydal novou knihu, ve které tvrdí, že „třetí světová válka proti třetímu světu už dávno začala“. Jen loni prý kvůli ní zemřelo 54 milionů lidí. Své teze rozvíjel v rozhovoru pro rakouský deník Kurier.
Ilustrační foto

Hlad a chudoba? Na vině je kapitalismus, myslí si třetina Němců

Berlín - Německo je sice ekonomicky silná země, s chudobou a hladem se ale musí potýkat také. Z průzkumu společnosti Emnid pro berlínskou Svobodnou univerzitu vyplynulo, že si téměř každý třetí Němec myslí, že za neutěšené sociální poměry může kapitalismus.
František Bublan

Budoucnost České republiky směřuje doleva!

Praha – Člen poslaneckého klubu sociální demokracie František Bublan se zamýšlí na serveru ČSSD nad budoucností České republiky. Přesněji řečeno o tom, jak bude ČR vypadat v roce 2020. „Jaký bude svět, jaká bude naše republika, bude-li ještě, jací budeme my, budeme-li ještě v roce 2020,“ tyto otázky si pokládá Bublan. Jde o jedno ze série zamyšlení nad budoucností, a tak je budeme vídat od politiků ČSSD častěji.
Martin Škabraha, filozof a profesor

Filozof: Kapitalismus také jednou skončí

Praha - Tedy alespoň podle Martina Škabrahy, který byl hostem pořadu Hyde park na České televizi. Tento mladý filosof a vysokoškolský pedagog patří mezi kritiky současné převládající politické teorie – neoliberalismu. Zároveň je řazen mezi ekologické aktivisty.
Ilustrační fotografie

90 procent Němců odmítá kapitalismus

Berlín - Průzkum institutu Emnid ukázal, že 88 procent Němců nepovažuje kapitalismus za dobré společenské zřízení a hodnotí současný stav společnosti negativně. Informuje o tom ve čtvrtek německý portál noows.de.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy