Žijeme v kanibalistickém světě, varuje sociolog. Pak promluvil o nové světové válce a Trumpovi

Vídeň – Bývalý profesor sociologie na univerzitě v Ženevě a na pařížské Sorbonně a člen Poradního výboru Rady OSN pro lidská práva Jean Ziegler nedávno vydal novou knihu, ve které tvrdí, že „třetí světová válka proti třetímu světu už dávno začala“. Jen loni prý kvůli ní zemřelo 54 milionů lidí. Své teze rozvíjel v rozhovoru pro rakouský deník Kurier.

Ziegler, který patří mezi známé kritiky globalizace, se proslavil citátem, že „dítě, které umírá hladem, je zavražděné dítě“. V rozhovoru teď uvedl, že lidé v rozvojových zemích umírají kvůli válkám, hladu, znečištěné vodě, dětské úmrtnosti i epidemii nemocí, na které už dnes existují léky.

„Žijeme ve světě diktatury globalizovaného finančního kapitálu. Oligarchové z 500 největších korporací ovládají 52,8 procent globálního hrubého domácího produkt. To je množství moci, které měl žádný král, císař ani papež,“ upozorňuje sociolog. Tyto společnosti podle něj mají pouze jednu strategii - maximalizaci zisku. „V současné době jsou ve Spojených státech miliardáři přímo u moci,“ uvedl s odkazem na prezidenta Donalda Trumpa.

Ziegler se také domnívá, že po dvou stoletích konkurence, tržní zvůle a monopolizace moci už není způsob, jak by mohl být kapitalismus reformován. „Osm miliardářů dnes vlastní víc majetku, než 3,6 miliardy nejchudších lidí. To je morálně odsouzeníhodné,“ uvádí, ale zároveň dodává, že z toho neplynou žádné důsledky.

„Podle Světového potravinového programu je dnes 20 milionů lidí na pokraji hladovění: v Somálsku, jižním Súdánu, severní Keni. Teď! Na jejich záchranu jsou potřeba čtyři miliardy dolarů. Na konferenci dárců 5. března se vybralo asi jen asi 270 milionů,“ připomněl expert. Počet obětí této války podle něj může být snižován. Přesto na světě podle něj existuje stále asi miliarda lidí, která trpí trvalou a těžkou podvýživou. „Je to kanibalistický světový řád,“ tvrdí.

Nelíbí se mu také Trumpovy plány, podle kterých by USA snížily příspěvky pro OSN. Připomněl, že Washington je s 26 procenty největším přispěvatelem do rozpočtu OSN a že u mírových misí modrých přileb je to dokonce procent 60. „Pokud Trump masivně sníží platby, OSN bude ochrnutá,“ varuje.

V souvislosti s tím Ziegler přiznává, že ho americká společnost stále fascinuje. Poukazuje na to, že se proti Trumpově „xenofobní, vulgární, antifeministické, antisolidární rétorice vytváří neuvěřitelný odpor“. „Bylo dvakrát tolik Američanů, kteří demonstrovali proti Trumpovi, než těch, kteří oslavovali před Kapitolem. Nemyslím si, že Trump vydrží v úřadu čtyři roky. Buď přijde nějaký psychiatrický problém, nebo bude tlak tak velký, že už nebude moct vládnout,“ uvedl akademik s tím, že nevylučuje jeho sesazení ani dobrovolný odchod.

„Ve Spojených státech přijde spontánní morální povstání, Lidé si řeknou: To není náš prezident, nezastává amerického ducha tolerance. V Bílém domě je miliardář, který sleduje jen svou vlastní maximalizaci zisku. To spojí lidi ze všech táborů, tříd a regionů,“ myslí si.

Jean Ziegler (82) se narodil v roce 1934 ve švýcarském městě Thun. Kromě toho, že působil jako profesor sociologie na několika univerzitách, byl také mezi lety 2000 a 2008 zvláštní zpravodaj OSN pro právo na potraviny. V současné době působí jako člen poradního výboru Rady OSN pro lidská práva. Bojem proti „zapomenutým“ židovským účtům ve švýcarských bankách, proti chudobě a útlaku ve třetím světě si vytvořil mnoho nepřátel, připomíná Kurier.

Zároveň je ale velmi kontroverzní postavou. Ziegler obdivoval kubánské rebely a v roce 1964 Che Guevarovi dělal v Ženevě řidiče. V roce 1989 založil nadaci pojmenovanou po libyjském diktátorovi Muammaru Kaddáfím. „Kaddáfího cenu za lidská práva“ získal například kubánský diktátor Fidel Castro a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Udělována byla až do roku 2010. Ziegler sám dostal cenu v roce 2002 společně s francouzským popíračem holocaustu Rogerem Garaudym.

Jean Ziegler (sociolog) Donald Trump OSN kapitalismus hladomor válka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy