Žijeme v kanibalistickém světě, varuje sociolog. Pak promluvil o nové světové válce a Trumpovi

Vídeň – Bývalý profesor sociologie na univerzitě v Ženevě a na pařížské Sorbonně a člen Poradního výboru Rady OSN pro lidská práva Jean Ziegler nedávno vydal novou knihu, ve které tvrdí, že „třetí světová válka proti třetímu světu už dávno začala“. Jen loni prý kvůli ní zemřelo 54 milionů lidí. Své teze rozvíjel v rozhovoru pro rakouský deník Kurier.

Ziegler, který patří mezi známé kritiky globalizace, se proslavil citátem, že „dítě, které umírá hladem, je zavražděné dítě“. V rozhovoru teď uvedl, že lidé v rozvojových zemích umírají kvůli válkám, hladu, znečištěné vodě, dětské úmrtnosti i epidemii nemocí, na které už dnes existují léky.

„Žijeme ve světě diktatury globalizovaného finančního kapitálu. Oligarchové z 500 největších korporací ovládají 52,8 procent globálního hrubého domácího produkt. To je množství moci, které měl žádný král, císař ani papež,“ upozorňuje sociolog. Tyto společnosti podle něj mají pouze jednu strategii - maximalizaci zisku. „V současné době jsou ve Spojených státech miliardáři přímo u moci,“ uvedl s odkazem na prezidenta Donalda Trumpa.

Ziegler se také domnívá, že po dvou stoletích konkurence, tržní zvůle a monopolizace moci už není způsob, jak by mohl být kapitalismus reformován. „Osm miliardářů dnes vlastní víc majetku, než 3,6 miliardy nejchudších lidí. To je morálně odsouzeníhodné,“ uvádí, ale zároveň dodává, že z toho neplynou žádné důsledky.

„Podle Světového potravinového programu je dnes 20 milionů lidí na pokraji hladovění: v Somálsku, jižním Súdánu, severní Keni. Teď! Na jejich záchranu jsou potřeba čtyři miliardy dolarů. Na konferenci dárců 5. března se vybralo asi jen asi 270 milionů,“ připomněl expert. Počet obětí této války podle něj může být snižován. Přesto na světě podle něj existuje stále asi miliarda lidí, která trpí trvalou a těžkou podvýživou. „Je to kanibalistický světový řád,“ tvrdí.

Nelíbí se mu také Trumpovy plány, podle kterých by USA snížily příspěvky pro OSN. Připomněl, že Washington je s 26 procenty největším přispěvatelem do rozpočtu OSN a že u mírových misí modrých přileb je to dokonce procent 60. „Pokud Trump masivně sníží platby, OSN bude ochrnutá,“ varuje.

V souvislosti s tím Ziegler přiznává, že ho americká společnost stále fascinuje. Poukazuje na to, že se proti Trumpově „xenofobní, vulgární, antifeministické, antisolidární rétorice vytváří neuvěřitelný odpor“. „Bylo dvakrát tolik Američanů, kteří demonstrovali proti Trumpovi, než těch, kteří oslavovali před Kapitolem. Nemyslím si, že Trump vydrží v úřadu čtyři roky. Buď přijde nějaký psychiatrický problém, nebo bude tlak tak velký, že už nebude moct vládnout,“ uvedl akademik s tím, že nevylučuje jeho sesazení ani dobrovolný odchod.

„Ve Spojených státech přijde spontánní morální povstání, Lidé si řeknou: To není náš prezident, nezastává amerického ducha tolerance. V Bílém domě je miliardář, který sleduje jen svou vlastní maximalizaci zisku. To spojí lidi ze všech táborů, tříd a regionů,“ myslí si.

Jean Ziegler (82) se narodil v roce 1934 ve švýcarském městě Thun. Kromě toho, že působil jako profesor sociologie na několika univerzitách, byl také mezi lety 2000 a 2008 zvláštní zpravodaj OSN pro právo na potraviny. V současné době působí jako člen poradního výboru Rady OSN pro lidská práva. Bojem proti „zapomenutým“ židovským účtům ve švýcarských bankách, proti chudobě a útlaku ve třetím světě si vytvořil mnoho nepřátel, připomíná Kurier.

Zároveň je ale velmi kontroverzní postavou. Ziegler obdivoval kubánské rebely a v roce 1964 Che Guevarovi dělal v Ženevě řidiče. V roce 1989 založil nadaci pojmenovanou po libyjském diktátorovi Muammaru Kaddáfím. „Kaddáfího cenu za lidská práva“ získal například kubánský diktátor Fidel Castro a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Udělována byla až do roku 2010. Ziegler sám dostal cenu v roce 2002 společně s francouzským popíračem holocaustu Rogerem Garaudym.

Jean Ziegler (sociolog) Donald Trump OSN kapitalismus hladomor válka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy