Jak se podniká v Severní Koreji? Kapitalismus si našel cestu už i sem

Pchjongjang - Od srpna uvalily státy OSN dvě další kola sankcí na Severní Koreu, přesto je jejich účinek jen malý. I když se poslední restrikce týkají úplného zákazu exportu uhlí, železa, mořských plodů, textilií a levné pracovní síly, ekonomiky země roste dál. Ani vyhrožování Spojených států totiž nezastavilo severokorejské podnikavce.

V podstatě se dá říci, že dvacet let sankcí donutily Severokorejci přežívat s tím málem, co mají k dispozici. Kapitalismus zde platí za sprosté slovo, ale s tichým souhlasem vlády v zemi už nějakou dobu kvete černý trh. Sice zde pořád existuje hladomor, hlavně v oblastech mimo hlavní město, ale Pchjongjang zažívá nebývalý stavební boom. Kdo bude bydlet v nových bytech, není jasné, v Severní Koreji však nebude výjimky, když budovy budou po několika let prázdné.

V důsledku velkého hladomoru v devadesátých letech, kdy byla společnost na pokraji kolapsu a občané se museli postarat sami o sebe, se Severní Korea rozvinula do země, kde každý má v podstatě možnost vydělat si peníze všemi možnými prostředky nezbytnými pro přežití. Téměř každá organizace v zemi - ať už vláda nebo soukromá - je nějakým způsobem generátorem příjmů a vyvinula si obranný mechanismus vůči sankcím.

V Severní Koreji je vše na prodej, včetně statusu státní firmy. Země stále přísně zakazuje soukromé vlastnictví, ale pouze na povrchu. Není výjimkou, když na vesnicích vznikají mají neregistrované firmy, které v podstatě skupují vše dostupné na trhu a vytvoří v oblasti monopol. Za jistý obnos peněz si pak zakoupí právo se nazývat státní společností a byznys pak jede o sto šest. V praxi to znamená, že původní majitel je jmenován státním úředníkem, který má na starosti chod podniku. Tímhle způsobem nejenže získá politickou ochranu, svůj obchod pak může rozšířit do všech odvětví.

Severní Korea je obzvláště kreativní v oblasti pašeráctví, nyní mají vytvořenou hustou síť kontaktů - politiků nevyjímaje, kteří se snaží převést potřebné zboží přes čínské hranice. V létě přepravu zařídí lodě přes řeku, v zimě pak nákladní vozy. Nechybí ani malý úplatek pohraniční stráži, aby se dívala stranou. Není přitom možné vymýtit černý trh, protože sám je severokorejskému režimu velmi prospěšný. Bez něj by se ekonomika již dávno zhroutila.

Jeden z pašeráků novinářům pod příslibem anonymity řekl, že má tajnou dohodu s čínskými úředníky. Čas od času obětuje část svého zboží, aby to pro kontrolory vypadalo, že místní vláda koná svou povinnost. Úředníci naplní své předepsané kvóty a výměnou za to odvracejí pohled před zbožím putujícím do KLDR.

Odborníci tvrdí, že Severní Korea je po letech natolik zvyklá na sankce, že radši veškerý obchod provozuje tajně, a to i v případě, že žádné sankce na ně uvalené nejsou. Proto americké restrikce mají jen malý účinek, protože nemůžeme zakázat něco, o čem nevíme, že existuje.

V případě mořských plodů dokonce platí, že pašeráctví je nejvýhodnější způsob prodeje. Ryby a krevety chce mít každý na talíři co nejčerstvější a složitá oficiální administrativa je zdlouhavá a často zadržuje zboží na několik dní, než je propustí dál. Za tu dobu by však jídlo ztratilo na kvalitě a kupce by na čínské straně již nenalezli.

Podle odborníků z celého nelegálního obchodu profituje hlavně Kim Čong-Un. Podnikání v KLDR se neobjede bez úplatků - dáte peníze úředníkovi, aby se nedíval, ten část zaplatí svému nadřízenému, aby byl v bezpečí a takhle to jde pořád nahoru, dokud peníze neskončí u vůdce režimu. Kim Čong-Un má nemalé výhody z tržního hospodářství, které tak tvrdě odmítá jako americký imperialismus.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) kapitalismus podnikatelé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy