Čína chce prosadit komunismus v Německu? Socha Marxe budí vášně

Peking/Trevír - V Číně se čile debatuje nad tím, proč vlastně největší komunistická země světa posílá do německého Trevíru obří sochu Karla Marxe. Podle jednoho z nejrozšířenějších výkladů je to proto, že Německo se stalo jednou z nejvíce kapitalistických zemí světa a socha filosofa komunismu a socialismu by ho měla přimět k návratu k těmto ideologiím.

Pošle Čína sochu Karla Marxe, ideologa socialismu a komunismu, se vzkazem „Od Číny, s láskou?“, táže se deník The New York Times. Čína by totiž do roka měla darovat velkou sochu komunistického revolucionáře do západoněmeckého Trevíru, kde se Marx narodil

Nyní se mezi Číňany rozběhla debata, co vlastně socha má symbolizovat. Má jít o provokaci nebo o vtip? Nebo snad o snahu do Německa protlačit myšlenky komunismu?

Socha má být vysoká neuvěřitelných 5 a půl metrů a pracuje na ní čínský sochař Wu Weishan. Do Německa má dorazit příští květen k připomínce dvoustého výročí narození Karla Marxe v Trevíru. Číňané osobu Marxe oficiálně uctívají. Debata nad vhodností daru se rozproudila letos v březnu, kdy byl v Trevíru vystaven zatím pouhý model sochy. Historikové řešili, zda je vhodné nekriticky uctívat člověka, jehož myšlenky vedly k diktatuře, která zasáhla i tehdejší Východní Německo. Trevírská městská rada nakonec dar schválila letos v dubnu s tím, že socha nebude tak velká.

V Číně probíhá zcela jiná debata, z které vyplynuly dva hlavní názorové proudy. Ten první říká, že Německo je v současnosti ryze kapitalistickým státem, který opustil myšlenky marxismu. Zaslání sochy symbolizuje návrat marxistických ideálů do země a pokus o zažehnutí jiskřičky revoluce.

Druhou názorovou skupinu v Číně tvoří ti, jež mají za to, že se myšlenky marxismu v Číně neujaly, nebo že měly dokonce negativní dopad. Zaslání sochy by tak symbolizovalo jakýsi návrat „poškozeného zboží“.

Diskuze probíhají v Číně za zavřenými dveřmi, jde o citlivé téma, které může být lehce zneužito případně využito k tomu, aby byli odpůrci komunistických myšlenek zavřeni.

Je důležité mít na paměti, že minulý rok se stala Čína pro Německo jedním z hlavních obchodních partnerů, mezi zeměmi probíhá oboustranný obchod v objemu kolem 180 miliard dolarů ročně. Jeden z čínských novinářů, Chang Ping, se domnívá, že socha Marxe symbolizuje výzvu, kterou mnoho Němců zatím nechápe. „Není to jen otázka připomínání si historické osobnosti, je to také otázka, jak se vypořádat s ambicí čínské vlády zářit na světovém pódiu,“ míní.

Starosta Trevíru se nechal slyšet, že socha je pouhým přátelským gestem, které nemá s ideologií nic společného. „Pan Wu (sochař) přijel do Trevíru a řekl, že zdejší náměstí je příliš malé a stísněné,“ dodal. Socha Marxe by měla být přesně tím, co náměstí oživí.

Související

Petr Pavel

Nedokázal jsem prohlédnout zločinnou podstatu komunismu, přiznal Pavel

Prezident Petr Pavel dnes připomněl památku obětí komunistického režimu. 27. června před 73 lety přišli o život čtyři představitelé demokraticky smýšlejících občanů Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra. Pavel upozornil, že byli zavražděni proto, že šířili pravdu o zrůdnosti a zločinnosti totalitní vlády tehdejšího Československa.

Více souvisejících

Komunismus kapitalismus Německo Čína Sochy

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy