Čína chce prosadit komunismus v Německu? Socha Marxe budí vášně

Peking/Trevír - V Číně se čile debatuje nad tím, proč vlastně největší komunistická země světa posílá do německého Trevíru obří sochu Karla Marxe. Podle jednoho z nejrozšířenějších výkladů je to proto, že Německo se stalo jednou z nejvíce kapitalistických zemí světa a socha filosofa komunismu a socialismu by ho měla přimět k návratu k těmto ideologiím.

Pošle Čína sochu Karla Marxe, ideologa socialismu a komunismu, se vzkazem „Od Číny, s láskou?“, táže se deník The New York Times. Čína by totiž do roka měla darovat velkou sochu komunistického revolucionáře do západoněmeckého Trevíru, kde se Marx narodil

Nyní se mezi Číňany rozběhla debata, co vlastně socha má symbolizovat. Má jít o provokaci nebo o vtip? Nebo snad o snahu do Německa protlačit myšlenky komunismu?

Socha má být vysoká neuvěřitelných 5 a půl metrů a pracuje na ní čínský sochař Wu Weishan. Do Německa má dorazit příští květen k připomínce dvoustého výročí narození Karla Marxe v Trevíru. Číňané osobu Marxe oficiálně uctívají. Debata nad vhodností daru se rozproudila letos v březnu, kdy byl v Trevíru vystaven zatím pouhý model sochy. Historikové řešili, zda je vhodné nekriticky uctívat člověka, jehož myšlenky vedly k diktatuře, která zasáhla i tehdejší Východní Německo. Trevírská městská rada nakonec dar schválila letos v dubnu s tím, že socha nebude tak velká.

V Číně probíhá zcela jiná debata, z které vyplynuly dva hlavní názorové proudy. Ten první říká, že Německo je v současnosti ryze kapitalistickým státem, který opustil myšlenky marxismu. Zaslání sochy symbolizuje návrat marxistických ideálů do země a pokus o zažehnutí jiskřičky revoluce.

Druhou názorovou skupinu v Číně tvoří ti, jež mají za to, že se myšlenky marxismu v Číně neujaly, nebo že měly dokonce negativní dopad. Zaslání sochy by tak symbolizovalo jakýsi návrat „poškozeného zboží“.

Diskuze probíhají v Číně za zavřenými dveřmi, jde o citlivé téma, které může být lehce zneužito případně využito k tomu, aby byli odpůrci komunistických myšlenek zavřeni.

Je důležité mít na paměti, že minulý rok se stala Čína pro Německo jedním z hlavních obchodních partnerů, mezi zeměmi probíhá oboustranný obchod v objemu kolem 180 miliard dolarů ročně. Jeden z čínských novinářů, Chang Ping, se domnívá, že socha Marxe symbolizuje výzvu, kterou mnoho Němců zatím nechápe. „Není to jen otázka připomínání si historické osobnosti, je to také otázka, jak se vypořádat s ambicí čínské vlády zářit na světovém pódiu,“ míní.

Starosta Trevíru se nechal slyšet, že socha je pouhým přátelským gestem, které nemá s ideologií nic společného. „Pan Wu (sochař) přijel do Trevíru a řekl, že zdejší náměstí je příliš malé a stísněné,“ dodal. Socha Marxe by měla být přesně tím, co náměstí oživí.

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Komunismus kapitalismus Německo Čína Sochy

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy