Praha - Ekonomický expert ODS Jan Skopeček si nemyslí, že Česká republika žije v čistém volném trhu. Viní z toho jak levicové vlády, tak vnější vlivy. Řekl to na konferenci 25 let kapitalismu v České republice.
Podle Skopečka je nutné hájit období transformace, kterou považuje za jednoznačný úspěch. "Byl to obdivuhodný proces liberálních změn znamenající demontáž nesvobodného, diktujícího a regulujícího státu, který tehdy vstupoval velmi nevybíravě snad do všech sfér životů tehdejší společnosti," řekl.
Jako příklad úspěchu transformace uvedl Skopeček například to, že Česká republika zaznamenala nejnižší transformační pokles ze všech postkomunistických zemí. Zmínil také rychlý růst domácí ekonomiky, kterému se vyrovnalo pouze Slovinsko. Díky tomu jsme prý dodnes nejvyspělejšími zeměmi bývalého východního bloku.
Dalším pozitivním bodem byla podle Skopečka relativně nízká inflace v Česku. Ta zde dosáhla 110 %, zatímco například v Estonsku prý až 9086 %, v Rusku 289 000 % a na Ukrajině 46 milionů procent. Také zdůraznil nízkou nezaměstnanost, která v první polovině 90. let byla průměrně 3,1 %.
"Otázka dneška je však jiná a velmi vážná. Žijeme i dnes, 25 let po pádu komunismu, v kapitalismu? Lze náš dnešní ekonomický systém považovat za čistou tržní ekonomiku? A jsou tendence prosazující se v hospodářské politice u nás a na evropské úrovni v souladu s tímto ekonomickým systémem?" ptal se Skopeček.
Klíčovým prvkem kapitalismu jsou podle něj podnikatelé, kterým prý dnešní doba nepřeje. Vláda prý preferuje velké korporace. "Ty jsou schopny si na naší socialistické vládě vymoci regulace, které jsou pouze v jejich zájmu a ničí konkurenční prostředí v neprospěch menších individuálních podnikatelů. Směřujeme zkrátka ke korporativistickému státu," vysvětlil.
Ztráta soukromí z Orwellovského světa
Antitržní tendence lze podle Skopečka sledovat už od nástupu Miloše Zemana do vlády. "Tehdy začalo budování tzv. sociálního státu blahobytu, trend stále většího státního přerozdělování a deficitů veřejných rozpočtů. Vladimír Špidla to spolu se svým tehdejším ministrem financí Bohuslavem Sobotkou dovedl do zcela absurdní podoby, kdy v rekordních dobách růstu realizovali rekordní deficity veřejných financí," kritizoval Skopeček přístup sociálních demokratů.
K tomu je prý třeba přičíst i vnější vlivy, například vývoj evropského integračního procesu. Ten se prý z původního dobrého nápadu, podporujícího šíření volného obchodu a dobrovolnou ekonomickou spolupráci, proměnil v proces, který omezuje suverenitu a svobodu.
"Je tak potřeba konstatovat, že 25 let od pádu komunismu si o čisté tržní ekonomice můžeme nechat jen zdát. Přemíra regulací (domácích i evropských), vysoké daně, velký stát a vysoký objem státního přerozdělování jsou s tržní ekonomikou v přímé kontradikci. Tržní ekonomiku jsme velmi výrazně a zásadně omezili a spoutali. V plnohodnotném kapitalismu, se všemi jeho výhodami a možnostmi, 25 let po pádu komunismu nežijeme," míní Skopeček.
Kroky dnešní levicové vlády prý ukrajují další zbytky svobody jak v ekonomické oblasti, tak v soukromí. "Zásah do soukromí občanů v podobě připravované možnosti státu dívat se do bankovních účtů je jak vystřižený z Orwellovského světa. Vládne nám nejen populistický oligarcha, což je samo o sobě neštěstím, ale ještě nám ordinuje jednu z největších ztrát soukromí, a tedy i svobody, od roku 1989," řekl Skopeček.
"Kapitalismus a svoboda zkrátka nemají v současné době na růžích ustláno. Stejně jako řada milovníků svobody jsem ale přesvědčen, že ta je nevykořenitelnou součástí lidské přirozenosti a že opět přijde čas, kdy její míra v našich životech vzroste. Snažme se pro to, prosím, každý udělat maximum možného," dodal.
Související
Havlíček se opřel do "megapopulisty" Fialy. Debata o německých platech pokračuje
Vláda opět řeší předčasné důchody. Není shoda na tom, kdo si ho zaslouží
Jan Skopeček (ODS) , kapitalismus , 17. listopad
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková