Socialistická revoluce v USA: Utopie, nebo realita?

Washington - Přesně před několika týdny byl na televizní stanici Vox odvysílán manifest členstva Demokratických socialistů Ameriky, v němž byly jasně deklarovány cíle tohoto hnutí. Mezi ně patří například skoncování s kapitalismem a radikální změna charakteru USA. S jejich názory se navíc shodují i někteří členové Demokratické strany, což je alarmující. Informoval o tom server Foxnews.com.

Za normálních okolností by se prohlášením takových zcela bezvýznamných stran nevěnovala příliš velká pozornost. Nicméně v dnešní době to nelze brát na lehkou váhu, neboť podle nejaktuálnějšího průzkumu Gallup více, než 57 % demokratů zastává vstřícný postoj k socialismu, zatímco pouhých 47 % vnímá kapitalismus jako pozitivní jev. Nejedná se přitom o nějakou přechodnou fázi. Například senátor Bernie Sanders během demokratických prezidentských primárek v roce 2016 prosazoval socialistický program a co se týče ostatních kandidátů Demokratické strany, tak i ti stále více a více inklinují k této politické ideologii.

Kromě toho je třeba poznamenat, že jedna z mladších členek Demokratických socialistů Ameriky Alexandria Ocasio-Cortezová porazila staršího demokrata v primárkách demokratické strany v New Yorku. Svého úspěchu pak následně využila k dalšímu prosazování svých radikálních postojů. Čili manifest Demokratických socialistů Ameriky v televizi Vox skutečně není něčím, nad čím bychom mohli takříkajíc mávnout rukou.

Spisovatelka Meagan Dayová, členka organizace Demokratických socialistů Ameriky - DSA na východním pobřeží, tyto snahy omlouvá tím, že mainstreamová média neprávem vykreslují skupinu jako radikální. Podle Dayové se DSA snaží pouze vybudovat takzvaný demokratický socialismus, v němž se všem bude žít dobře, nikoli omezovat něčí práva ve prospěch celku. Dayová dále poznamenala, že se šíří strach v řadách amerických občanů, kteří jsou přeci jenom na slova o konci kapitalismu velmi hákliví. Svým způsobem to mohlo hrát jistou roli i v prezidentských volbách 2016, které nečekaně vyhrál Donald Trump.

Kromě výše uvedeného připomněla Dayová, že několik vládních reforem prosazených Demokratickou stranou za Obamovy administrativy bylo dosaženo právě díky vzájemné spolupráci s DSA. Zmínila například dostupnou zdravotní péči, známou pod názvem "Obama Care". Podle Dayové by se prostřednictvím těchto měkčích změn mohlo skutečně docílit postupného zničení kapitalismu bez lidské tváře, v němž mají trh a tržní zákony přednost před lidskými právy, včetně nároku na bezplatnou zdravotní péči a přístupu ke vzdělávání.

Ocasio-Cortezová nicméně zastává mnohem revolučnější názory. V jednom z rozhovorů například přiznala, že podle ní na světě žádný kapitalismus nikdy neexistoval, a že se jedná o uměle vykonstruovaný systém, který je třeba překonat. Principy demokratického socialismu by měly spočívat v tom, že jich nebude dosaženo prostřednictvím násilné revoluce, nýbrž prostřednictvím demokratického procesu. Pokud by se nakonec skutečně podařilo přesvědčit většinu Američanů o výhodách socialismu, pak skutečně nic nebrání, aby se z dříve ryze kapitalistické země stala ekonomika založená na přerozdělování. A přitom je paradoxní, že se už několikrát za sebou ukázalo, že takový systém nemá budoucnost. 

Další věcí, kterou je třeba připomenout, je skutečnost, že za celou historii lidstva probíhaly revoluce tohoto typu násilnou, nikoli demokratickou formou. Ať už budou Dayová, nebo Ocasio-Cortezová tvrdit cokoliv, tak když si vzpomeneme třeba na Velkou francouzskou revoluci, nebo Velkou říjnovou socialistickou revoluci musíme si přiznat, že nic z toho se neobešlo bez krveprolití. I to je jeden z důvodů, proč by měla americká veřejnost zpozornět, a zachránit to, co po léta budovala, tedy velký důraz na individuální svobody, včetně nedotknutelnosti soukromého vlastnictví a principů volného trhu. To, čemu se dnes smějeme, se může stát jednou tvrdou realitou. A USA si na rozdíl od nás neprošly obdobím reálného socialismu.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) kapitalismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy