Hlad a chudoba? Na vině je kapitalismus, myslí si třetina Němců

Berlín - Německo je sice ekonomicky silná země, s chudobou a hladem se ale musí potýkat také. Z průzkumu společnosti Emnid pro berlínskou Svobodnou univerzitu vyplynulo, že si téměř každý třetí Němec myslí, že za neutěšené sociální poměry může kapitalismus.

Podle průzkumu považuje 59 procent obyvatel někdejší NDR komunistické a socialistické ideály za prospěšné myšlenky pro společnost.

V západních částech Německa tak smýšlí 37 procent obyvatel. V průzkumu, který byl zveřejněn dnes, odpovídalo 1400 lidí.

Právě ve východních spolkových zemích Německa má silnou podporu krajně levicová strana Levice.

"Podle více než 60 procent Němců v jejich zemi není skutečná demokracie, protože průmyslová sféra má příliš velký politický vliv," dodali autoři průzkumu.

Hranice absolutní chudoby je 1,25 dolarů na den. V členských zemích EU nebo OECD žijí občané v relativní chudobě, kdy jejich příjem nepřevyšuje 60 % mediánu mzdy. Chudoba v evropském měřítku je samozřejmě jiná než v rozvojových státech. Chudí Evropané neumírají hlady či žízní a nenacházejí se v hrozném zdravotním stavu.

Největší riziko chudoby je v Bremách (22,3 %), Meklenbursku-Pomořansku (22,2 %), Berlíně (21,1 %), Sasku-Anhaltsku (20,5 %), Sasku (19,6 %) a Braniborsku (16,9 %). Nejnižší riziko chudoby je v Bádensku-Württembersku (11,2 %), Bavorsku (11,3 %) a Hesensku (12,7 %), Šlesvicku-Holštýnsku (13,8 %).

V Česku, Slovensku, Nizozemí, Dánsku či Švédsku je chudý přibližně každý desátý, naproti tomu v Lotyšsku nebo Rumunsku každý čtvrtý. Hranice chudoby je však v každé zemi jiná. Lucemburčan pracující za minimální mzdu (1 801 €) je sice považován za chudého, v mezinárodním srovnání je to však boháč, píše finexpert.e15.cz. V EU jsou chudobou nejvíce postiženi dlouhodobě nezaměstnaní občané.

Související

Více souvisejících

Německo kapitalismus průzkumy

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy