Strany kandidující do Sněmovny musí mít volební účet

Strany, hnutí a jejich volební koalice, které budou zkraje druhého říjnového víkendu kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny, musí mít do dneška zřízený transparentní volební bankovní účet. Přístup k němu musí podle zákona umožnit na svých internetových stránkách.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie
doporučujeme

Kandidující uskupení včetně koalic, na nichž se dohodli Piráti se Starosty a ODS s KDU-ČSL a TOP 09, budou moci podle zákona do kampaně vložit maximálně 90 milionů korun.

Koalice ODS, KDU a TOP 09 už společný účet založila, žádné příjmy a výdaje na něm zatím nejsou. Piráti mají svůj volební účet, vložili na něj 99.000 korun. Starostové na svém volebním účtu vykázali zhruba tisícikorunový pohyb. Volební účet SPD zatím žádné příjmy a výdaje neobsahoval. Ani na volebním účtu KSČM žádné finanční pohyby nebyly.

Vládní ANO na svém webu nabízelo do 14:00 pouze informace o financování minulých volebních kampaní a odkaz na stranický transparentní účet. Stejně tak vládní ČSSD měla na svém webu dostupné jen údaje o stranickém financování a volebních účtech z uplynulých let.

Při minulých sněmovních volbách do kampaně nejvíce podle organizace Transparency International investovaly ANO a ČSSD, a to přes 80 milionů korun. Strana TOP 09 do voleb investovala 74 milionů, ODS 71 milionů a lidovci 52 milionů korun. Hnutí STAN do voleb vložilo asi 55 milionů korun, Piráti zhruba 12 milionů korun.

Češi si budou budoucí poslance vybírat 8. a 9. října. Volební kampaň oficiálně začala minulý čtvrtek vyhlášením rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o termínu voleb ve Sbírce zákonů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda místo rozvolnění avizuje další zpřísnění opatření. Zítra se sejde…

27.01.2021 22:08 Aktualizováno Vláda bude ve čtvrtek odpoledne jednat o dalším zpřísňování opatření proti šíření koronaviru.…

Vláda zatím vrátí armádě pět miliard, potvrdil premiér Babiš

27.01.2021 21:53 Aktualizováno Přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany…

Babiš podrobil kritice Blatného komunikaci, ministr by ji měl zlepšit

27.01.2021 21:47 Některá prohlášení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nebyla namístě, ministr je však…

Babiš se vyjádřil k informacím o přerušení očkování. Šlo prý o nedorozumění

27.01.2021 21:39 Premiér Andrej Babiš (ANO) označil dnešní informace o přerušení očkování proti koronaviru za …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama