Superhrubá mzda se zruší, avizuje Schillerová. Promluvila o možném zvyšování daní

Vicepremiérka a šéfka resortu financí Alena Schillerová (ANO) avizovala, že ke zrušení superhrubé mzdy skutečně dojde, jelikož je to koneckonců i součástí vládního prohlášení. Zároveň ale připustila, že je potřeba vzít v úvahu, jaké to bude mít dopady na plnění státního rozpočtu.

Alena Schillerová
doporučujeme

Ministryně financí v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu zároveň také zdůraznila, že zrušit superhrubou mzdu chtěla už v roce 2018. "Zavázali jsme se, že to zrušíme a dáme 19 procent zdanění pro zaměstnance, nicméně se ukázaly problémy – zvedli bychom daň živnostníkům,“ vysvětlila Schillerová možné komplikace, kdy by se lidem majícím příjmy z pronájmu zvýšila daňová sazba z 15 na 19 %. 

"Takže návrh premiéra Babiše, že by bylo nejlepší 15 procent, smysl dává, ale je to velká díra do rozpočtu. Musíme se o tom bavit v rámci koalice, protože sociální demokracie s tím zatím, jak jsem vnímala v médiích, nesouhlasí,“ dodala.

Budeme dlužit ještě víc

V případě, že superhrubá mzda, tedy základ pro daň z příjmů fyzických osob navýšený o sociální a zdravotní odvody zaměstnavatele, vezme za své, bude potřeba, aby vláda vymyslela, jak zaplnit následnou díru ve státním rozpočtu. 

"Rozhodně nebudeme zvyšovat daně, které jsou plošné. Lidé mnohdy bojují o holou existenci, a my bychom jim ještě dali poslední ránu z milosti, že jim zvedneme daně. To dělat nebudeme,“ slibovala ministryně, že zvýšení plošných daní nehrozí. Je prý potřeba se nejprve zaměřit na to, jak funguje ekonomika. 

"Počítáme s tím, že míra zadlužení ještě nějaká větší bude,“ podotkla. "Zatím mám určitý plán úspor, ale i když je udělám a budu se hádat o každou miliardu, tak tam nenajdu desítky miliard. To si řekněme zodpovědně,“ konstatuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jiří Pospíšil se nakazil koronavirem

26.09.2020 12:03 Europoslanec a šéf pražských zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09)…

Brněnská primátorka Vaňková má covid-19

25.09.2020 19:36 Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) má covid-19, pozitivně testovaný na nový koronavirus je…

Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

25.09.2020 17:35 Český premiér Andrej Babiš v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě…

Petříček: Češi budou moci s CK do Tuniska nadále bez testů na covid

25.09.2020 16:58 Čeští turisté, kteří se s cestovními kanceláři vydají do Tuniska, nadále budou moci do africké země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama