TOP 09 a lidovci chtějí zvýšit ošetřovné, EET se má odsunout ještě dál

TOP 09 chce zvýšit ošetřovné, které pobírají rodiče v době uzavření škol kvůli epidemii koronaviru, na 80 procent vyměřovacího základu. Předloží příslušný pozměňovací návrh k vládnímu návrhu zákona, který Sněmovna dnes projedná ve stavu legislativní nouze a který počítá se 60 procenty. Také KDU-ČSL sociálnímu výboru předložila návrhy na ošetřovné ve výši 100 i 80 procent vyměřovacího základu, nebyly ale doporučeny ke schválení. Strany také žádají odklad účinnosti posledních vln elektronické evidence tržeb (EET) nejméně k lednu 2021.

Markéta Pekarová Adamová

Vláda navrhuje možnost čerpat ošetřovné po celou dobu uzavření škol namísto nynějších devíti dnů. TOP 9 s tím souhlasí, žádá ale zvýšení částky, kterou mohou rodiče pobírat. "V této mimořádně tíživé situaci nesmíme dopustit, aby se rodiče školáků propadli do nouze, chudoby a následně pro ně byly jedinou možností jiné sociální dávky nebo zadlužování se," řekla na tiskové konferenci předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Strana také navrhne, aby u handicapovaných dětí, které chodí do školy, nebylo čerpání ošetřovného omezeno věkem 13 let. Pekarová Adamová upozornila, že například autistické děti není možné nechat doma samotné, i když jim je víc než 13.

KDU-ČSL připravila osm pozměňovacích návrhů k ošetřovnému, ani jeden ale sněmovní sociální výbor nedoporučil ke schválení. Kromě různých procentuálních výší lidovci navrhují například to, aby se v rámci ošetřovného o dítě mohl starat prarodič nebo zletilý sourozenec, nebo to, aby si rodiče dětí z mateřských škol i v případě, že jsou otevřené, mohli potomka vzít do domácí péče a dostat ošetřovné. Pro osoby samostatně výdělečně činné strana navrhuje příspěvek 740 korun na den, ministerstvo průmyslu ale počítá se 424 korunami.

Vládní návrh, který odkládá účinnost EET na dobu tři měsíce po skončení nouzového stavu, považuje TOP 09 rovněž za nedostatečný. "Pro nás je minimum začátek příštího roku, mělo by to být ale ještě delší, třeba od začátku roku 2022," řekla předsedkyně strany.

V současné situaci podle ní nebude podnikatelům tříměsíční období stačit na to, aby se na EET připravili. Pekarová Adamová ale připustila, že by poslanci TOP 9 mohli podpořit i vládní návrh, pokud neprojdou jeho úpravy, aby se poslední vlny evidence posunuly za současný plánovaný termín počátku května.

TOP 09 kritizovala i návrh úpravy státního rozpočtu na letošní rok. Podle strany v něm chybí přímé kompenzace podnikatelům a živnostníkům, kteří museli ze dne na den ukončit provoz kvůli vládnímu nařízení. Prominutí záloh nebo nabídku půjček, které vláda představila, TOP 09 považuje za nedostatečná opatření.

Starostové a nezávislí vybízejí premiéra Andreje Babiše (ANO), aby zřídil politické ekonomické grémium, kde by zástupci všech stran odložili své ideologické zaměření a diskutovali o návrzích expertů, jaká opatření by ekonomice pomohla. STAN zdůrazňuje mimo jiné úlevy pro zaměstnance a OSVČ, přímých kompenzacích výpadků v jejich příjmech po dobu aspoň čtvrt roku, hovoří i o snížení DPH na 15 procent, bezúročných úvěrech se státní zárukou.

Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že opozice musí také bedlivě kontrolovat postupný návrat k základům normálního života a především svobodě jednotlivce a pohybu. "Teď jsou opatření potřeba, ale je potřeba definovat, kdy se od nich začneme odklánět. Rolí opozice je, aby dbala na zachování základních demokratických principů," konstatoval. STAN podpoří úpravu schodku rozpočtu i odklady v otázkách EET i daní.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

28.09.2021 11:20 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Senátoři ocenili medailemi šéfa BIS Koudelku nebo architektku Jiřičnou

28.09.2021 18:22 Aktualizováno Poveřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik…

Babiš bude jednat se šéfem Volkswagenu o továrně na akumulátory až po…

28.09.2021 09:08 Jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelem automobilky Volkswagen Herbertem Diessem o…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Související:

Právě se děje

reklama