Tranzitní vízum? ČR vyškrtne ze seznamu dvě země, migrační vlna z nich prý nehrozí

Bez tranzitního víza by se v blízké budoucnosti mohli na českých letištích pohybovat občané Turkmenistánu a Kyrgyzstánu. Počítá s tím novela vyhlášky ministerstva vnitra. Národní seznam zemí, pro něž platí toto bezpečnostní opatření, by se tak zkrátil na šestnáct. Podle ministerstva pominuly důvody zařazení Kyrgyzstánu a Turkmenistánu na seznam, který doplňuje obdobný platný pro celou Evropskou unii.

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

"Na základě analýzy bezpečnostního a migračního vývoje s využitím příslušných statistických údajů bylo shledáno, že opatření pro tyto státní příslušníky již není v souladu s vízovým kodexem, který umožňuje požadovat letištní průjezdní vízum pouze v naléhavých případech hromadného přílivu nelegálních přistěhovalců," uvádí ministerstvo v návrhu změny.

U dalších zemí uvedených na národním seznamu podle úřadu přetrvává obava, že zrušení požadavku by mělo negativní migrační důsledky.

Opatření tak má nadále platit pro občany Arménie, Čadu, Egypta, Indie, Jemenu, Jižního Súdánu, Kuby, Mali, Libanonu, Libye, Mauritánie, Nigeru, Palestiny, Súdánu, Sýrie a Turecka.

Zrušení požadavku na letištní vízum pro občany daných dvou zemí nebude mít podle ministerstva vnitra dopad na činnost příslušných zastupitelských úřadů. Loni o tento druhu dokumentu žádný občan Kyrgyzstánu ani Turkmenistánu nepožádal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo a Petříček přijeli do Plzně, připomínají si osvobození armádou USA

11.08.2020 16:57 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přijeli do Plzně.…

Senátory čeká náročná středa: Setkání s Pompeem a debata o zrušení daně

11.08.2020 16:08 Projev amerického ministra zahraničí Mika Pompea a debata o zrušení daně z nabytí nemovitostí budou…

Petříček chce s Pompeem jednat o bezpečnosti, u večeře nebude chybět…

11.08.2020 14:35 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce se svým americkým protějškem Mikem Pompeem jednat o…

Babiš je překvapen rozhodnutím Řecka o povinných testech, zasedne krizový…

11.08.2020 14:27 Aktualizováno Premiéra Andreje Babiše (ANO) překvapilo řecké rozhodnutí zavést povinné testy na covid-19 pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama