Ústavní činitelé bez Vystrčila za týden proberou zahraniční politiku

Ústavní činitelé za týden opět na Pražském hradě proberou otázky české zahraniční politiky. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Na schůzce v úterý 23. února se budou zabývat dopady pandemie, novou americkou administrativou a transatlantickými vztahy i spoluprací v rámci NATO. Na schůzku nejvyšších ústavních činitelů opět nebyl pozván předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), dodal Ovčáček.

Andrej Babiš a Miloš Zeman
doporučujeme

Podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka budou tématy schůzky záležitosti kolem pandemie koronaviru a její mezinárodní dopady. Kvůli šíření viru se za poslední rok dramaticky omezilo cestování, většinu svých zahraničních cest museli zrušit i představitelé státu.

Dalším výrazným tématem jednání bude nástup administrativy nového amerického prezidenta Joea Bidena a s tím související transatlantické vztahy. Probrat by měli i spolupráci v rámci NATO, řeč by se tak mohla dostat i na vojenské mise a na pokračování mise v Afghánistánu, kde jsou nasazeni i čeští vojáci. Bývalý prezident Donald Trump prosazoval stažení amerických vojáků, Zeman před tím varoval.

Na programu budou politici dále mít visegrádskou spolupráci, plánované české předsednictví v EU, brexit či vztahy s Izraelem. Zabývat se budou i multiratelismem a jeho rolí v zahraniční politice.

Jindrák nevyloučil, že se politici nevyhnou ani vnitropolitické debatě. Kvůli současné pandemické situaci jsou podle něj domácí a zahraniční témata úzce provázána. Poukázal třeba na uzavření německých hranic, které přišlo ve stejný čas, kdy se na české domácí politické scéně řešilo zrušení nouzového stavu.

Prezident, premiér, předsedové Parlamentu a ministři obrany, zahraničí a vnitra se na Hradě potkávají zhruba jednou za čtvrt roku, aby zkoordinovali svou zahraniční politiku. Schůzky zavedl před několika lety prezident Miloš Zeman. Loni na podzim ale na setkání nebyl pozván Vystrčil, a to kvůli cestě senátorské delegace na Tchaj-wan, se kterou další představitelé státu nesouhlasili. Zeman Vystrčilovi vyčetl, že jejich názor nerespektoval, a oznámil, že proto druhého nejvyššího ústavního představitele přestane na společná koordinační setkání zvát. Vystrčil poté uvedl, že Zeman při své kritice tchajwanské mise několikrát veřejně lhal.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) nedávno řekl, že bude na prezidenta apelovat, aby Vystrčila na koordinační schůzky zval. Vystrčila naopak vyzval, aby uznal, že jeho slova o Zemanových lžích nebyla vhodná. Šéf horní komory se ale omlouvat nechce, je přesvědčen, že svědomí má čisté.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vybídla vládu k vyhlášení nového nouzového stavu

26.02.2021 17:07 Aktualizováno Sněmovna vybídla vládu k vyhlášení nového nouzového stavu, jak požadovala většina opozice. Rozhodla…

DOKUMENT: Pandemický zákon schválen. Jaké pravomoci dostane ministerstvo…

26.02.2021 14:43 Vybrané body takzvaného pandemického zákona, který dnes schválila Sněmovna v senátním znění.

NSS zrušil verdikt soudu, který zrušil čtyři opatření

26.02.2021 13:16 Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zrušil rozsudek Městského soudu v Praze, kterým soud loni na jaře…

Vláda by podle Sněmovny měla vyhlásit nový nouzový stav

26.02.2021 12:49 Aktualizováno Opoziční strany žádají, aby vláda v případě, že cítí takovou potřebu, vyhlásila nový nouzový stav…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama