V KSČM je tendence nepodpořit prodloužení nouzového stavu

V poslaneckém klubu KSČM je velmi silná tendence nepodpořit prodloužení nouzového stavu, řekl dnes v Partii CNN Prima News jeho předseda Pavel Kováčik. Zatím platí nouzový stav do 14. února, představitelé vládní koalice už ohlásili, že požádají o jeho další prodloužení. Pokud jde o dohodu s vládou, jsou v ní podle Kováčika mechanismy, jak v toleranci kabinetu pokračovat i nadále. Předseda KSČM Vojtěch Filip v sobotu na stranickém webu uvedl, že komunisté mohou jednat o vypovězení toleranční dohody.

"Bude to výsledek jednání v poslaneckém klubu. Ale je tady velmi silná tendence, že bychom nepodpořili prodloužení nouzového stavu. KSČM je více přesvědčena dále ho nepodporovat nežli ano. Toleranční dohoda je něco jiného, tam jsou mechanismy, jakým způsobem dál pokračovat," řekl Kováčik.

Vláda podle měj měla otevřít skiareály a umožnit prezenční výuku pro první stupeň základních škol, malotřídky, žáky devátých tříd a maturanty. "Lidé na hory stejně jezdí. A provozovatelé jsou připraveni i ta zpřísněná opatření zajistit. V případě škol byla jedinečná šance, protože šestina žáků bude na jarních prázdninách. Ten náběh by byl pozvolný," doplnil Kováčik.

Filip na webu KSČM uvedl, že vláda selhává, neplní sliby. "Myslím, že i za této epidemiologické situace je možné, aby byly pro skiareály i pro školy na prvním stupni předepsány hygienické podmínky tak, jaké platí třeba pro supermarkety a obchody. Podle mě to byl reálný požadavek, který mohl významným způsobem uvolnit část lidí zpátky do zaměstnání, vrátit děti do škol a umožnit všem sportování za podmínek, které by nezhoršovaly stav epidemie," sdělil Filip.

Rovněž místopředseda KSČM Stanislav Grospič v sobotu uvedl, že vedení strany se bude příští týden zabývat tím, za jakých podmínek může tolerovat současnou vládu. Podle něj není jednání vlády ani premiéra Andreje Babiše (ANO) férové a komunisté si ho nenechají líbit. Grospič v pátek v České televizi (ČT) vyjádřil rozčarování nad přístupem vlády k podmínkám, jejichž splnění komunisté požadovali výměnou za podporu státního rozpočtu a prodloužení nouzového stavu. Kromě neotevření skiareálů a části škol se mu nelíbí situace kolem rozpočtu ministerstva obrany. Komunisté chtěli výměnou za pomoc při schválení státního rozpočtu na letošní rok, aby ho vláda snížila. Kabinet tak učinil, polovinu z odebraných deseti miliard ministři tento týden obraně vrátili a dalších pět miliard hodlají ještě vrátit.

Stranické kolegium KSČM se sejde v úterý, ústřední výbor strany v pátek. Příští týden má s premiérem jednat předseda KSČM Vojtěch Filip.

Místopředseda opoziční ODS Martin Baxa v pořadu Partie označil Kováčikova slova za plané řeči. "Vláda už tři a půl roku stojí na vaší věrné podpoře a stane se to i teď. Jenom říkáte, že máte nějaké podmínky. Potom pan premiér zadupe, vy ustoupíte a vládu držíte dál. Nikdy jsem od vás neslyšel vyjádření ke školství, teď si najednou berete děti jako čistě rukojmí ve vašem politickém pošťuchování s panem premiérem," dodal Baxa.

Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. Na jaře trval v Česku kvůli koronavirové krizi 66 dnů. Nynější potrvá minimálně 132 dnů.

Související

Andrej Babiš Komentář

Babišovo odborářské chucpe. O bundu nejde, mnohem horší je něco jiného

Víte, co je to chucpe? Jde o specifický druh drzosti, nestoudnosti či opovážlivosti, tento výraz je ještě silnější než nehoráznost. Dost často se tenhle princip ilustruje na příkladu „člověka souzeného pro vraždu svých rodičů, žádajícího soud o shovívavost, protože je sirotek.“ Jedné takové nehoráznosti jsme byli ve středu svědky.  

Více souvisejících

KSČM nouzový stav

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy