"Vláda žene Česko do lockdownu." Opozice chce přesnější data ohledně covidu-19

Vláda by měla představit modely a predikce zahlcení zdravotnického systému kvůli epidemii koronaviru a podle nich jednat. Ukázat by také měla vliv jednotlivých opatření na epidemickou situaci, sdělil ČTK po dnešní videokonferenci zástupců vlády a lídrů opozičních stran předseda Pirátů Ivan Bartoš. Také předseda lidovců Marian Jurečka ČTK k jednání řekl, že postrádá kvalitní analýzy dat, na kterých by byla vládní opatření založena.

Ivan Bartoš

Představitelé kabinetu ANO a ČSSD jednali s opozicí o opatřeních, která by měla zbrzdit šíření epidemie v Česku. Vláda je plánuje vyhlásit dnes odpoledne s účinností od středy. Česko podle Bartoše směřuje k tzv. lockdownu kvůli katastrofickému přístupu vlády v letních měsících.

"Na přípravu země na druhou vlnu se vláda fakticky vykašlala, místo toho dělala kampaň do krajských voleb a teď doslova obětuje životy lidí v zemi," uvedl Bartoš. Chaos podle něj pokračuje i nyní, kdy vláda vyhlašuje nová opatření prakticky každý den. "Lidé vládě nevěří a vláda není schopna si důvěru získat. Proto žene zemi do lockdownu," uvedl.

Piráti požadují zveřejnění modelů zahlcení zdravotnického systému a rozbor vlivu, jaký mají jednotlivá opatření. Za nezbytné považuje soustředit se na pomoc ohroženým skupinám a zajistit ekonomickou pomoc podnikatelům. "A do komunikace s veřejností je nutné zapojit osobnosti s důvěrou lidí. Vláda s nimi musí komunikovat otevřeně a férově a ne se jimi zaštiťovat, popřípadě je následně potopit, čehož je premiér kdykoliv schopen," dodal Bartoš.

Jurečka ČTK řekl, že kritizoval stále nedostatečnou kapacitu na trasování kontaktů nakažených. "I dnes zaznělo, že se to stále nestíhá, což považuji za dost zásadní selhání vlády," řekl. Kabinet by se podle něj měl také postavit čelem podnikatelům z omezovaných i navazujících oborů a slíbit jim kompenzace.

Lidovci také trvají na navýšení ošetřovného na 80 procent základu výdělku. Jurečka chápe obavy, že někteří lidé budou kvůli tomu zůstávat doma, což může ohrozit v ekonomiku, řada rodin si ale výpadek 40 procent příjmu dovolit nemůže. Opatření kabinetu podle něj také nejsou založena na dostatečně kvalitních analytických podkladech.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že její strana na jednání prosazovala urychlené přijetí tzv. odškodňovacího zákona nebo odložení EET a splatnosti odvodů, zejména sociálního pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné. "Bohužel jsou tyto věci stranou zájmu vlády," napsala na twitteru.

Šéf SPD Tomio Okamura ČTK řekl, že kabinet dělá epidemická opatření, ke kterým nemá tvrdá data, a současně opomíjí ekonomickou podporu finančně postižených občanů. Prostor v rozpočtu je podle něj možné najít například u vojenských zakázek. "Nic nepřináší, už od jara tlačím na to, aby vláda zakázky odložila, nebo škrtla," uvedl. Babiš podle něj řekl, že diskutovat lze o zakázce na pásová obrněná vozidla pěchoty (BVP) za víc než 50 miliard korun.

Okamura žádá také přesnější statistická data. Rozlišovat by se podle něho mělo, kdo zemřel na covid-19 a kdo s covidem-19, míní. Statistiky by podle něj měly také odlišovat bezpříznakové případy nákazy.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama