"Vláda žene Česko do lockdownu." Opozice chce přesnější data ohledně covidu-19

Vláda by měla představit modely a predikce zahlcení zdravotnického systému kvůli epidemii koronaviru a podle nich jednat. Ukázat by také měla vliv jednotlivých opatření na epidemickou situaci, sdělil ČTK po dnešní videokonferenci zástupců vlády a lídrů opozičních stran předseda Pirátů Ivan Bartoš. Také předseda lidovců Marian Jurečka ČTK k jednání řekl, že postrádá kvalitní analýzy dat, na kterých by byla vládní opatření založena.

Ivan Bartoš
doporučujeme

Představitelé kabinetu ANO a ČSSD jednali s opozicí o opatřeních, která by měla zbrzdit šíření epidemie v Česku. Vláda je plánuje vyhlásit dnes odpoledne s účinností od středy. Česko podle Bartoše směřuje k tzv. lockdownu kvůli katastrofickému přístupu vlády v letních měsících.

"Na přípravu země na druhou vlnu se vláda fakticky vykašlala, místo toho dělala kampaň do krajských voleb a teď doslova obětuje životy lidí v zemi," uvedl Bartoš. Chaos podle něj pokračuje i nyní, kdy vláda vyhlašuje nová opatření prakticky každý den. "Lidé vládě nevěří a vláda není schopna si důvěru získat. Proto žene zemi do lockdownu," uvedl.

Piráti požadují zveřejnění modelů zahlcení zdravotnického systému a rozbor vlivu, jaký mají jednotlivá opatření. Za nezbytné považuje soustředit se na pomoc ohroženým skupinám a zajistit ekonomickou pomoc podnikatelům. "A do komunikace s veřejností je nutné zapojit osobnosti s důvěrou lidí. Vláda s nimi musí komunikovat otevřeně a férově a ne se jimi zaštiťovat, popřípadě je následně potopit, čehož je premiér kdykoliv schopen," dodal Bartoš.

Jurečka ČTK řekl, že kritizoval stále nedostatečnou kapacitu na trasování kontaktů nakažených. "I dnes zaznělo, že se to stále nestíhá, což považuji za dost zásadní selhání vlády," řekl. Kabinet by se podle něj měl také postavit čelem podnikatelům z omezovaných i navazujících oborů a slíbit jim kompenzace.

Lidovci také trvají na navýšení ošetřovného na 80 procent základu výdělku. Jurečka chápe obavy, že někteří lidé budou kvůli tomu zůstávat doma, což může ohrozit v ekonomiku, řada rodin si ale výpadek 40 procent příjmu dovolit nemůže. Opatření kabinetu podle něj také nejsou založena na dostatečně kvalitních analytických podkladech.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že její strana na jednání prosazovala urychlené přijetí tzv. odškodňovacího zákona nebo odložení EET a splatnosti odvodů, zejména sociálního pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné. "Bohužel jsou tyto věci stranou zájmu vlády," napsala na twitteru.

Šéf SPD Tomio Okamura ČTK řekl, že kabinet dělá epidemická opatření, ke kterým nemá tvrdá data, a současně opomíjí ekonomickou podporu finančně postižených občanů. Prostor v rozpočtu je podle něj možné najít například u vojenských zakázek. "Nic nepřináší, už od jara tlačím na to, aby vláda zakázky odložila, nebo škrtla," uvedl. Babiš podle něj řekl, že diskutovat lze o zakázce na pásová obrněná vozidla pěchoty (BVP) za víc než 50 miliard korun.

Okamura žádá také přesnější statistická data. Rozlišovat by se podle něho mělo, kdo zemřel na covid-19 a kdo s covidem-19, míní. Statistiky by podle něj měly také odlišovat bezpříznakové případy nákazy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl další uvolnění pravidel pro sestavování rozpočtů

26.10.2020 17:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl společně se záměrem zrušit superhrubou mzdu i další rozvolnění…

Piráti vyzvali vládu, aby umožnila Polkám interrupce v Česku

26.10.2020 17:07 Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 16:50 Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Minář vytvořil spolek Pro ČR, sní o zemi s kvalitními politiky i aktivními…

26.10.2020 16:18 Aktualizováno Bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář vytvořil spolek Pro ČR. Spolek si klade za cíl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama