Koronavirus se dotkne i podzimních voleb. Výrazně se prodraží

Krajské a senátní volby už klepají na dveře a české úřady se na ně pomalu a jistě připravují. Probíhající pandemie covid-19 bude mít zřejmě za následek jejich větší nákladovost. Podle odhadů ministerstva vnitra by se mohly prodražit až o 24 milionů korun ve srovnání s normálním stavem. Oproti komunálním volbám v roce 2016 by šlo o poloviční nárůst.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

V prvním říjnovém víkendu se bude rozhodovat o novém vedení regionů, vyjma Prahy. Zároveň se také obmění třetina senátních křesel. Politici mají plné ruce práce s předvolební kampaní, zatímco se úředníci musejí připravovat na zabezpečení konání voleb, včetně dodržení hygienických pravidel.

Ačkoliv se termín konání voleb na rozdíl od Polska a Francie neseběhl s epidemií koronaviru, přesto bude nezbytné zajistit do všech volebních místností dezinfekční prostředky, které vyjdou státní pokladnu na až 24 milionů korun. Dále se také počítá s tím, že by členové volebních komisí musely mít nasazené roušky.

"Máme veškeré zásoby ochranných prostředků i dezinfekce, které jsme schopni poskytnout,“ informovala mluvčí obvodu a nejlidnatějšího českého okrsku Ostrava-Jih Gabriela Gödelová v rozhovoru pro ČT24. Zájem o funkci člena volební komise navzdory možnému riziku nákazy neklesl. "Neevidujeme nezájem o to účastnit se jako člen volební komise přímo ve volebních okrscích,“ podotkl mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

Osvědčené Teplicko?

Koronakrize přeci jenom částečně ovlivnila konání mimořádného hlasování, a to konkrétně doplňovacích senátních voleb na Teplicku, které se musely odložit na pozdější datum, kterým byla první polovina června. Díky tomu už mají české úřady nějakou zkušenost. Každý komisař musel mít například vlastní stůl. 

"Jinak to bude vypadat ve velké škole, kde můžeme udělat v rámci jedné třídy logistická opatření, a jinak to bude vypadat v malých obcích, kde se volí na úřadě,“ konstatoval náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, že se podmínky pro členy komisí budou lišit lokalita od lokality.

Jaká konkrétní opatření se budou uplatňovat, objasní hygienici až v září. Hovoří se o povinných rouškách, rukavicích a dvoumetrových odstupech. Mlsna by dokonce počítal i s vyčleněním obou volebních dnů pro rizikové skupiny po vzoru probíhající pandemie, kdy mohli senioři nakupovat v jim stanovené otevírací době.

"Dle zákona ten, kdo bude v době konání voleb v karanténě, volit nemůže. Nemůže volit ani do přenosné urny,“ informoval náměstek, že karanténa znamená nemožnost uplatnění volebního práva.

Ve srovnání s posledními volbami se nákladovost letošního hlasování výrazně zvýší, a to až o polovinu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odhaduje, že rozpočet bude činit celkem 450 milionů korun ve srovnání s 307 v roce 2016. Nedošlo pouze k nárůstu výdajů na mimořádná hygienická opatření, nýbrž i na provoz.

Kdo konkrétně bude kandidovat do krajských zastupitelstev a Senátu, voliči zatím nevědí. Poslední termín pro odevzdání kandidátních listin je stanovený na 28. červenec.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začal platit nový nouzový stav. Potrvá měsíc

27.02.2021 07:53 V Česku ode dneška platí nový nouzový stav, plynule navazující na předchozí. Kvůli epidemii nemoci…

Poslanci odmítli prodloužit nouzový stav. Vláda vyhlásila nový

26.02.2021 22:05 Aktualizováno Vláda na dnešním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu kvůli koronavirové…

Sněmovna neschválila příspěvek lidem v karanténě. O postizích firem…

26.02.2021 21:28 Aktualizováno Sněmovna neschválila příspěvek až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě. Pro jeho prosazení…

Hamáčka vyzvali, aby zveřejnil skutečného dodavatele testů

26.02.2021 18:57 Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby zveřejnil, kdo je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama