Politici by měli jít příkladem. Sociolog se vyjádřil k dovolené Babiše v Řecku

Sociolog a profesor právní filozofie na univerzitě Cardiff School of Law and Politics Jiří Přibáň upozornil, že jsou lidé ochotní se smířit s nouzovým, výjimečným či jakkoliv mimořádným stavem pouze do nezbytně nutné míry, a to v mezích zákona. Politici by jim přitom měli, co se týče dodržování jimi zavedených přísných opatření, jít příkladem.

"Byl jsem potěšen tím, jak byly soudy připravené kontrolovat výkonnou moc v Česku,“ chválil sociolog v interview pro Český rozhlas Plus rozhodnutí Městského soudu v Praze, který některá z mimořádných opatření proti epidemii koronaviru označil za nelegitimní. 

"Podstatná část společnosti si myslí, že svobod je příliš a bezpečí málo. Proto každý výjimečný stav, jako je karanténa, je rizikem: může vést k autoritářství." Jiří Přibáň

Zároveň ho také fascinovalo, jak rychle Česko zavřelo hranice a utlumilo veškerý politický, ale i společenský život ve srovnání s jinými státy, přičemž tato velmi přísná karanténní opatření vadila pouze 30 % lidí. 

Přibáň zároveň také ocenil přístup Čechů, kteří projevili smysl pro tvořivost a improvizaci. "V politické rovině byla spousta chaosu, nejasností, nahodilostí, ale sama společnost zareagovala neuvěřitelně tvořivě, kreativně. Vytvořily se sítě vzájemné podpory. V rovině občanské společnosti můžeme být optimisté: ukázalo se, že když se o nás nepostarají politici, lidé se o sebe postarají sami," poznamenal.

Na jednu stranu se sice ukázal smysl pro solidaritu, ale zároveň se také ukázaly slabiny celého systému, který nefungoval tak, jak by měl. Nejednalo se ale pouze o Česko, ale například i Spojené království. 

"Právo potřebuje stabilitu, jasnost, předvídatelnost a stálost." Jiří Přibáň

Češi si v době epidemie koronaviru sami oblékli podomácku ušité roušky, kterých byl nedostatek, aniž by je k tomu musel kdokoliv nutit, jelikož si sami byli vědomi případného rizika. 

Ačkoliv jsme si s první vlnou poradili, je i nadále zapotřebí usilovat o to, aby si z celé této věci vzali politici patřičné ponaučení. Jednou jim společnost jejich striktní pravidla tolerovala, ale podruhé už by tomu tak nemuselo být. Dalo by se dokonce počítat i s velkým odporem. 

"Svobodu a bezpečí bychom neměli klást do opozice, jsou to totiž spojené nádoby." Jiří Přibáň

Sociolog dále také konstatoval, že je potřeba, aby se danými pravidly řídili i ti, kteří je vydávají. Nelíbí se mu například dovolená českého premiéra Andreje Babiše (ANO) v Řecku, jelikož tím akorát potvrzuje, že politici stále žijí v představě, kdy jedno doporučení platí pro prostý lid a druhé pro ně coby zástupce elity. Dle jeho názoru se tím zachoval stejně jako poradce britského ministerského předsedy Dominic Cummings. "Jde o to, jestli jdou politici příkladem, nebo sami sebe považují za osoby, které si pravidla mohou přizpůsobit,“ uzavřel Přibáň.

Související

Vláda ČR Komentář

Změní se tuzemská politika? Nečekejme od vlády reformy, ale snahu o udržení se

Není tajemstvím, že politika výrazně ovlivňuje životy lidí. A většina z nás dobře ví, že vždy budou existovat skupiny lidí, kterým bude na politickém systému něco vadit, asi se vždy najdou i lidé, kteří budou kritizovat každou politickou reprezentaci. A asi se vždy najdou tací, kterým bude vadit jakákoliv zmínka o tom, že existují čísla, která něco říkají.

Více souvisejících

politika Jiří Přibáň Andrej Babiš Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 33 minutami

před 33 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy