Zeman slaví s Číňany a na 17. listopad kašle? Drahoš se naštval a není jediný

Prezident Miloš Zeman se ve středu zúčastnil slavnostní recepce pořádané čínským velvyslanectvím v paláci Žofín. Při té příležitosti pronesl projev, ve kterém mluvil mimo jiné o tom, že je zklamaný z napjaté situace v kulturní spolupráci České republiky a Číny. Za to ale čelí ostré kritice.

Miloš Zeman na slavnostní čínské recepci
doporučujeme

Prezident Miloš Zeman se ve středu zúčastnil slavnostní recepce pořádané u příležitosti státního svátku Čínské lidové republiky.‬ O tomto jeho programu předem informoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Jen krátce předtím také hlava státu oznámila, že se nezúčastní připomínkových akcí k 30. výročí revoluce. „Jsem hrdý na pana prezidenta, že odmítl dělat 17. listopadu 2019 stafáž členům KSČ, příslušníkům ČSLA, neomarxistům a fašistům, kteří této republice ukradli 30. výročí listopadu 1989!“ uvedl v reakci mluvčí Jiří Ovčáček.

Právě to, že čínský svátek Zeman slaví, zatímco 17. listopad ne, naštval některé politiky. „Prezident České republiky dopředu oznámil, že se nezúčastní svátku 17. listopadu ke 30 letům svobody a demokracie. Neváhá ale vyrazit na dnešní akci čínské ambasády oslavující Čínskou lidovou republiku. Myslím, že tím je řečeno vše,“ zlobí se senátor a někdejší Zemanův soupeř z druhého kola prezidentské volby Jiří Drahoš.

Kritická je i poslankyně STAN Věra Kovářová. „Připomínek, že máme prezidenta, který křepčí u příležitosti cizích státních svátků, ale svátek státu, v jehož čele stojí, se bohorovně rozhodl ignorovat, není nikdy dost,“ uvedla Zemanova dlouhodobá kritička.

Mezi hosty na recepci byla také někdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), exposlanec ČSSD Jeroným Tejc, bývalý prezidentský kandidát Jiří Hynek, místopředseda představenstva CITIC Europe Holdings a exministr obrany Jaroslav Tvrdík, hudebník a dirigent Felix Slováček nebo bývalý ministr zahraničí a velvyslanec Jan Kohout.

Nechyběl ani předseda KSČM Vojtěch Filip. „Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze uspořádalo k výročí vzniku Čínské lidové republiky i pro tento rok slavnostní recepci v Paláci Žofín. A protože jde o kulaté 70. výročí, oslavy budou jistě velkolepé..“ pochvaluje si šéf komunistů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Babiš: Faltýnek opakovaně překročil své pravomoci

24.10.2020 16:20 Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podle šéfa hnutí a předsedy vlády Andreje Babiše na schůzce…

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama