Živnostníci v karanténě by podle Schillerové také mohli dostávat příspěvek

Vláda v návrhu nového zákona o kompenzačním bonusu pro živnostníky připravuje také ustanovení, které by umožnilo živnostníkům s nařízenou karanténou žádat o příspěvek 370 Kč denně. Dnes to ve Sněmovně poslancům řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Řekla to v debatě nad návrhem nového zákona, který má přinést zaměstnancům s nařízenou karanténou příspěvek rovněž až 370 korun denně, takzvanou "Izolačku".

Alena Schillerová
doporučujeme

Schillerová poslance informovala v reakci na návrh Pirátů, kteří chtějí vládou navrženou Izolačku rozšířit i na živnostníky. Vládou připravovaný nový zákon o kompenzačním bonusu, který je nyní v připomínkovém řízení, má mimo jiné zvýšit příspěvek podnikatelům s činností omezenou v důsledku opatření proti pandemii z nynějších 500 Kč denně na 1000 Kč denně.

Vláda by měla o návrhu zákona jednat v pondělí. Ministryně předběžně odhadla, že Sněmovna by se návrhem mohla zabývat společně s novelou letošního státního rozpočtu 18. února.

Schillerová řekla, že živnostníci by mohli prokazovat nárok neschopenkou nebo nařízením karantény. Bude se to týkat jenom těch z nich, kteří jsou nemocensky pojištěni.

Dnes projednávaný návrh "Izolačky" se na živnostníky nevztahuje. "Cílem tohoto návrhu je motivovat lidi k testování, nahlašování kontaktů a vstupu do karantény nebo izolace, což by mělo zamezit dalšímu šíření infekce mezi lidmi," popsala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Lidé podle ní v případě onemocnění covidem nahlašují méně kontaktů, než odpovídá skutečnosti. V průměru podle ministryně nahlašují jen jednu osobu, se kterou byli v epidemiologicky významném kontaktu.

Díky příspěvku by se pak lidé neměli obávat testování nebo nahlašování kontaktů a měli by se chovat zodpovědně, míní Maláčová. "Ochota nechat se vytrasovat a nechat se zavřít do karantény je dnes příliš malá," konstatovala.

Náklady na "Izolačku" mohou být při současném průměrném počtu karantén asi 400 milionů korun měsíčně, což za tři měsíce představuje asi 1,2 miliardy korun. "Izolačka může být relativně jednoduchým a levným řešením jak ven z nekonečné uzávěry ekonomiky, která je několikanásobně dražší," řekla ministryně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš mluvil s americkým ministrem zahraničí Blinkenem o pandemii či NATO

06.03.2021 07:42 Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali…

Další kontroverzní výrok Volného. Šíření viru spojil s kroužením letadla…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný na sebe v posledních dnech upozornil několika facebookovými příspěvky. V…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama