První dodávka munice zajištěná díky české iniciativě dorazí na Ukrajinu do konce června

První dodávka munice zajištěná díky české iniciativě dorazí na Ukrajinu do konce června, jak bylo slíbeno. Uvedla to dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Podle ní Česko podepsalo memoranda o porozumění s 18 zeměmi, včetně Islandu.

Premiér Petr Fiala (ODS) koncem května oznámil, že na iniciativu, v rámci které Česko shání dělostřeleckou munici pro Ukrajinu mimo EU, přispělo 15 zemí EU a NATO částkou přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun).

Černochová neuvedla, zda munice již dorazila na Ukrajinu, ale zdůraznila, že Česká republika plní své závazky vůči partnerům zapojeným do projektu. První dodávka by měla být na Ukrajině do konce června.

Ministryně nedávno navštívila české firmy v Pardubickém kraji, které dodávají vojenský materiál. Tyto firmy nabízejí technologie jako aktivní a pasivní radary, což představuje další možnou formu pomoci Ukrajině.

Lubomír Metnar (za ANO), bývalý ministr obrany a současný předseda sněmovního branného výboru, kritizoval nejasnosti kolem českého příspěvku do iniciativy a stav munice.

Černochová uvedla, že předčasné zveřejňování informací by mohlo být využito Ruskem. Až bude možné, budou poskytnuty další informace, vyjma původu munice, protože některé země nechtějí být otevřeně na jedné straně konfliktu.

Česká vláda schválila příspěvek na nákup dělostřelecké munice od české firmy, která je připravena materiál na Ukrajinu poslat. V následujících týdnech bude oznámena přesná částka a jméno české společnosti zajišťující munici.
 
 

Související

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

Více souvisejících

Jana Černochová válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy