Řehka: Civilní lékaři byli na cvičení případných odvodů zváni i v minulosti

Civilní lékaři byli i v minulosti zváni na některá armádní cvičení případných odvodů. Jejich zapojení je ale pouze nabídkou, protože armáda v mírových dobách nemůže lékařům nic nařizovat. V České televizi to dnes řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka v souvislosti s chystaným květnovým cvičením, na které byli pozváni i civilní lékaři. 

Zopakoval, že cvičení se koná každoročně, letos je pouze plánováno ve všech krajích na stejnou dobu. Potřebu cvičení podpořili i prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala (ODS).

V květnu se v Česku uskuteční pravidelné cvičení, které prověří připravenost armády na případné odvodní řízení. K němu by stát mohl sáhnout, pokud by byl vyhlášen stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Řehka odmítl, že by toto cvičení bylo přípravou na mobilizaci. Podotkl, že armáda každoročně pořádá stovky cvičení, které se týkají různých situací. Cvičit podle něj vojáci musí i případná odvodní řízení, aby byli schopni v krizových situacích reagovat.

V minulých letech podobná cvičení organizovala krajská vojenská velitelství, letos se armáda podle Řehky rozhodla vše procvičit ve stejný čas, aby do nácviku mohlo být zapojeno i relativně nedávno vzniklé teritoriální velitelství.

Cvičení se mohou zúčastnit také civilní lékaři. Podle Řehky nejde o novinku, doktoři byli zváni i v minulosti, míra jejich zapojení záležela na jednotlivých krajích, vyšší byla třeba na Vysočině či v Moravskoslezském kraji.

Šéf České lékařské komory Milan Kubek serveru iDnes.cz řekl, že si nepamatuje, že by se lékaři podobných cvičení v minulosti účastnili. Generální štáb podle něj s komorou nekomunikuje. Lékaře chce vyzvat, aby nabídku armády ignorovali. Armáda podle Řehky lékaře na cvičení zvala prostřednictvím krajů, stejný postup zvolila i letos. Zdůraznil, že ze strany armády jde pouze o nabídku, protože v době míru nemůže lékařům nic nařizovat.

Podle prezidenta Pavla chtěla armáda podobné cvičení udělat i v době, kdy jí jako náčelník generálního štábu velel. V čele armády stál v letech 2012 až 2015. I tehdy podle něj záměr vyvolal podobné emoce jako nyní. "Bohužel se ukazuje, že emoce jsou špatným rádcem, protože nás vedou k mylným závěrům a vyvolávají stav psychózy, která je naprosto zbytečná," řekl. Armáda podle něj bude procvičovat standardní administrativní proces odvodů, což neznamená samo o sobě mobilizaci. Armáda a vojenští lékaři podle něj podobné situace cvičí pravidelně a nyní je snahou, aby se zapojili i civilní lékaři. "Což neznamená nic jiného, než že se část dne zúčastní procedur a osvěží si, jak by asi měly probíhat," podotkl.

Připomněl, že mobilizace se v případě krizových situací může týkat lidí ve věku mezi 18 a 60 lety. "Nikde není psáno, že nám taková situace hrozí, ale měli bychom být na ni připraveni. Protože ten, kdo je připraven, není překvapen nebo zaskočen," řekl.

Podle Fialy je potřeba připravené postupy pravidelně ověřovat a procvičovat, což dělají všechny složky bezpečnostního obranného systému. Označil to za zájem českých občanů. Dodal, že když se něco takového procvičuje, tak to neznamená, že to bude muset Česko v budoucnu nějakým způsobem využít.

Související

Více souvisejících

Karel Řehka (generál) lékaři Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy