Některé školy hlásí z dnešního testování podobné výsledky jako minulý týden

Dnešní kolo testování na covid-19 v základních a středních škol opět prokázalo další možné případy nákazy. Některé školy podle zjištění ČTK hlásí podobné výsledky jako před týdnem. Například na Gymnáziu Žďár nad Sázavou je počet pozitivních testů stejný jako před týdnem, na liberecké základní škole 5. května je o něco nižší, údaje za všechny třídy tam zatím ale nejsou.

Covid-19, ilustrační foto

V sokolovské základní škole Rokycanova před týdnem antigenní testy nezaznamenaly žádný pozitivní případ stejně jako dnes, test jednoho žáka ale vyšel neprůkazně, proto jej škola poslala na kontrolní PCR test. Vedle v Plzeňském kraji proti minulému týdnu přibylo pozitivně testovaných žáků a pracovníků škol.

Testování se ve školách týká neočkovaných, kteří v uplynulých 180 dnech neprodělali nákazu koronavirem. V základní škole Rokycanova v Sokolově se ale podle ředitelky Petry Šiškové testují všichni žáci a zaměstnanci. "Zeptali jsme se jich, jestli by jim to nevadilo, kdyby se taky testovali. I když nemají příznaky, mohou být taky nakažení," řekla ČTK Šišková. Karlovarský kraj je na tom z hlediska epidemie mezi kraji stále nejlépe. Na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dnů tam připadá 469 případů covidu.

Na základní škole 5. května v centru Liberce mělo před týdnem pozitivní test na koronavirus deset dětí, dnes jich bude minimálně šest. Ředitelka Iveta Rejnartová zatím ale neměla všechny údaje. Zhruba z 580 žáků se jich testovalo kolem 350. "Část dětí na druhém stupni je očkována a máme také velkou nemocnost. Děti, co jsou doma, tak netestujeme," řekla ředitelka školy. Velká nemocnost podle ní komplikuje výuku. "V některých hodinách jedeme i hybridní výuku, to znamená, že připojujeme děti nemocné z domova. Je to ale dobrovolné, a když nechtějí, tak je to docela problematické," řekla.

Na Gymnáziu Žďár nad Sázavou měl po dnešním testování pozitivní test na covid jeden žák a jeden nepedagogický pracovník, podle ředitele Vlastimila Čepeláka je to stejný výsledek jako před týdnem. Ve škole se 470 žáky jsou nyní v karanténě dvě třídy a jedna učitelka. "Výuku máme duální, pro ty, co sedí v lavici, a zároveň se výuka vysílá," řekl ředitel.

V ostravské Základní škole Pěší ranní testování podle ředitele Kamila Tabáška odhalilo dva nakažené mezi zhruba 130 testovanými dětmi. Tři pozitivně testované mělo dnes ráno Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola v Přerově. Proti prvnímu testování, které bylo na škole kvůli nepříznivé epidemické situaci na Přerovsku na začátku listopadu, jich bylo méně. Antigenní testy tehdy zachytily na škole 32 případů, nicméně PCR testy potvrdily jen pět případů. Ředitelka školy Romana Studýnková ČTK řekla, že na distanční výuce je nyní pět tříd, které se v týdnu budou vracet do školy.

V brněnské Základní škole Sirotkova, kde se dnes testovalo asi 680 dětí, vyšel pozitivní test u čtyř dětí, uvedl ředitel Dan Jedlička. Pro případ, že ve třídě kvůli nemoci nebo karanténě chybí deset a více dětí, zavedla škola hybridní výuku. Učitel při ní učí zbytek dětí ve škole a pro děti, které jsou doma, vysílá hodinu přes kameru a internet.

Ve Zlínském se před týdnem testovalo 42.770 žáků, z toho pozitivní antigenní test mělo 825 dětí. Testovaných zaměstnanců bylo 1830, z toho pozitivní výsledek antigenního cestu mělo 21, sdělila ČTK krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti). Minulý týden bylo v kraji v izolaci 1179 žáků a 226 zaměstnanců škol. Výsledky za dnešek zatím nejsou k dispozici.

Plzeňský kraj zaznamenal ve srovnání s týden starými daty podle vedoucí odboru školství Dagmar Škrkantové mírný nárůst v pozitivitě žáků i zaměstnanců. Ve všech 26 plzeňských základních školách je 516 pozitivních žáků z celkového počtu téměř 15.000 a 48 pozitivních pedagogů. Žádná základní škola ale podle ní není uzavřena, v karanténě jsou vždy jen jednotlivé třídy, uvedla Škrkantová.

Školy mají pro testování žáků zásoby antigenních testů od státu, pro neočkované učitele musí zajistit testování samy. Testování má podle rozhodnutí vlády pokračovat i v dalších týdnech, opakovat se má vždy v pondělí do konce února.

Téměř 55 tisíc nově nakažených. Česko zlomilo další rekord

27.01.2022 07:59 Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii…

Mrazivého počasí se nezbavíme ani v únoru, ukazuje předpověď

26.01.2022 06:30 Zatímco tento týden bude srážkově nadprůměrný, v dalších třech týdnech budou srážky spíše ubývat.…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Česko daruje Ukrajině tisíce dělostřeleckých granátů

26.01.2022 21:35 Česká republika daruje Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun. Ministryně…

Předpověď počasí: Víkend bude teplotně nadprůměrný, do Česka dorazí srážky

27.01.2022 06:30 Poslední lednový víkend se přiblížil natolik, že meteorologové z Českého hydrometeorologického…

Testovat se pravidelně budou i studenti vyšších odborných škol

26.01.2022 21:15 Testování ve školách na covid-19 se od pondělí 31. ledna rozšíří i na vyšší odborné školy, kterým…

Rektorka Mendelovy univerzity doporučila svému nástupci rezignaci

26.01.2022 20:35 Aktualizováno Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu…

Prezident Zeman se vrátil na Pražský hrad, aby jmenoval nové rektory

26.01.2022 15:48 Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 11 nových rektorů vysokých škol. Většina z…

Skupina studentů vyzvala k ukončení údajné diskriminace neočkovaných

25.01.2022 11:55 K odmítnutí pandemického zákona a údajné diskriminace neočkovaných proti covidu-19 vyzvala…

O kariérním řádu učitelů by se podle Gazdíka mohlo začít jednat asi za dva…

20.01.2022 19:19 Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v nejbližší době nepočítá s předložením návrhu na kariérní řád…

Gazdík se chce zaměřit na osvětu rodičů ve vztahu k modernizaci vzdělávání

20.01.2022 18:08 Ministr školství Petr Gazdík (STAN) se chce zaměřit na osvětu rodičů ve vztahů k modernizaci…

MŠMT chce digitalizovat podobu maturitních testů, aby se netiskly v Cermatu

20.01.2022 17:15 Ministerstvo školství chce co nejdříve digitalizovat podobu maturitních testů tak, aby se nemusely…

Ve školách bude podle Gazdíka potřeba asi 700 nových pozic pro podpůrné…

20.01.2022 16:45 Na pozice podpůrných pracovníků ve školách, které by měla zajistit novela zákona o pedagozích, by…

Po pondělním testování je ve školách dvakrát více případů nákazy než minule

20.01.2022 12:28 Aktualizováno Po pondělním testování ve školách se nákaza covidem potvrdila u 7210 žáků a 957 zaměstnanců. Jde o…

Zástupci škol souhlasí s návrhem na vyhlášení mimořádného volna či výuky…

19.01.2022 21:17 Zástupci školských asociací souhlasí s tím, aby ředitelé mohli kvůli epidemii covidu-19 vyhlásit až…

Související:

Právě se děje

reklama