17. listopad v Brně: Městem zněla hymna, MU uctila památku popravených studentů

Představitelé brněnské Masarykovy univerzity si dnes při komorním pietním aktu v prostorách Kounicových kolejí připomněli hrůzy druhé světové války.

Masarykova univerzita, ilustrační foto

U příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva položili věnce k Památníku obětí nacistické totality. Aktu se zúčastnil rektor Martin Bareš, předseda akademického senátu Josef Menšík a předseda studentské komory Jiří Němec.

V areálu Kounicových kolejí nacisté za druhé světové války popravovali zatčené nejen z řad vysokoškoláků a jejich učitelů. Připomínky na ně se loni zúčastnily desítky lidí. "Jsem rád, že jsme si to mohli připomenout alespoň v komorním duchu. Minulý rok byla pietní akce důstojnější, ale samozřejmě letos to s ohledem na situaci nebylo možné. Ale právě proto, že je taková situace, je důležité připomínat si odkaz obou listopadů naší historie a nezapomenout na myšlenky demokracie, svobody, vzájemnosti a spolupráce," řekl ČTK Němec.

Brněnští vysokoškolští studenti přenesli festival Brněnský sedmnáctý kvůli vládním opatřením do internetového prostředí. Živého vysílání se zúčastnili pamětníci i aktéři listopadových událostí. Zdravici poslali také rektoři vysokých škol. "Když jsem před rokem stál na náměstí Svobody a hovořil o významu 17. listopadu, tak jsem si ani v nejhorším snu nepředstavoval, že tento proslov budu natáčet prostřednictvím videozáznamu a budu k vám hovořit v roušce. Ovšem na všem negativním je něco pozitivního. Situace nás přiměla k tomu si uvědomit, jak důležité jsou sociální kontakty, zdraví našich blízkých nebo potkávání kamarádů a studentů při výuce," řekl rektor Vysokého učení technického Petr Štěpánek.

Nově zvolený hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) položil dopoledne květiny u památníku prvního, druhého a třetího odboje. "V letošním roce, kdy jsou zavřené školy, je omezené cestování, shromažďování a máme doslova zakrytá ústa, je o to víc potřeba si uvědomit, že naše osobní svobody nejsou samozřejmost," uvedl Grolich k připomínce na svém facebooku.

V podvečer se městem rozezněla státní hymna. Dechový kvintent NdBrass zahrál na svátečně nasvícené terase Mahenova divadla. Podívat se přišly desítky lidí. K aktivitě Rozsvítíme demokracii státní hymnou se připojilo také městské divadlo Brno. Z balkonu Nové radnice na Dominikánském náměstí zazněla kromě hymny i Modlitba pro Martu.

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Související:

Právě se děje