17. listopad v Brně: Městem zněla hymna, MU uctila památku popravených studentů

Představitelé brněnské Masarykovy univerzity si dnes při komorním pietním aktu v prostorách Kounicových kolejí připomněli hrůzy druhé světové války.

Masarykova univerzita, ilustrační foto
doporučujeme

U příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva položili věnce k Památníku obětí nacistické totality. Aktu se zúčastnil rektor Martin Bareš, předseda akademického senátu Josef Menšík a předseda studentské komory Jiří Němec.

V areálu Kounicových kolejí nacisté za druhé světové války popravovali zatčené nejen z řad vysokoškoláků a jejich učitelů. Připomínky na ně se loni zúčastnily desítky lidí. "Jsem rád, že jsme si to mohli připomenout alespoň v komorním duchu. Minulý rok byla pietní akce důstojnější, ale samozřejmě letos to s ohledem na situaci nebylo možné. Ale právě proto, že je taková situace, je důležité připomínat si odkaz obou listopadů naší historie a nezapomenout na myšlenky demokracie, svobody, vzájemnosti a spolupráce," řekl ČTK Němec.

Brněnští vysokoškolští studenti přenesli festival Brněnský sedmnáctý kvůli vládním opatřením do internetového prostředí. Živého vysílání se zúčastnili pamětníci i aktéři listopadových událostí. Zdravici poslali také rektoři vysokých škol. "Když jsem před rokem stál na náměstí Svobody a hovořil o významu 17. listopadu, tak jsem si ani v nejhorším snu nepředstavoval, že tento proslov budu natáčet prostřednictvím videozáznamu a budu k vám hovořit v roušce. Ovšem na všem negativním je něco pozitivního. Situace nás přiměla k tomu si uvědomit, jak důležité jsou sociální kontakty, zdraví našich blízkých nebo potkávání kamarádů a studentů při výuce," řekl rektor Vysokého učení technického Petr Štěpánek.

Nově zvolený hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) položil dopoledne květiny u památníku prvního, druhého a třetího odboje. "V letošním roce, kdy jsou zavřené školy, je omezené cestování, shromažďování a máme doslova zakrytá ústa, je o to víc potřeba si uvědomit, že naše osobní svobody nejsou samozřejmost," uvedl Grolich k připomínce na svém facebooku.

V podvečer se městem rozezněla státní hymna. Dechový kvintent NdBrass zahrál na svátečně nasvícené terase Mahenova divadla. Podívat se přišly desítky lidí. K aktivitě Rozsvítíme demokracii státní hymnou se připojilo také městské divadlo Brno. Z balkonu Nové radnice na Dominikánském náměstí zazněla kromě hymny i Modlitba pro Martu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se zčásti otevřou muzea, galerie a památky. Počet návštěvníků bude…

02.12.2020 10:11 Ve čtvrtek se v Česku po více než šesti týdnech zčásti otevřou muzea a galerie, lidé také mohou jít…

Bývalý pražský imám Shehadeh nepodal dovolání, trest za podporu terorismu…

01.12.2020 15:44 Bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který si má odpykat deset let ve vězení, nepodal dovolání k…

Podnikatelé v Praze protestovali proti vládě

01.12.2020 12:37 Aktualizováno Několik desítek zástupců podnikatelů a živnostníků se vydalo dnes dopoledne od pomníku druhého…

Policie zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku, jednu věc na nich ale…

01.12.2020 12:06 Policie dnes zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku. Kdokoli si může v mapách vyhledat počty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama