GLOSA | Události Petra Nutila: Sametové oslavy ve stínu protestů a skon Karla ze Schwarzenbergů

Dnešní vydání pravidelných Událostí PN bude hodně o paměti, nakonec jsme v týdnu zásadních listopadových událostí, které naši historii formovaly víc, než kterékoli jiné. Tak pojďme na to.  

Oslavili jsme 17. listopad. Já osobně měl tu čest strávit jej na slavnostním večeru v Národním divadle, pořádaném Pamětí národa. Byl to velmi silný, slavnostní a emotivní zážitek, který se nesl v česko-slovensko-ukrajinském pospolitém duchu. K svátku samotnému, průběhu oslav atd už bylo asi řečeno a napsáno vše, tak bych snad jen dodal jen drobnost. Jsem rád, že ocenění Paměti národa naplňuje často používaný Havlův citát o tom, že "na nikoho kdo za naši dnešní svobodu tak či onak zaplatil, by nemělo být zapomenuto," a svou každodenní prací ji uvádí v život.  

Zapomínat je až přespříliš snadné, stejně jako přestávat si vážit zdánlivé samozřejmosti svobody. O tom, že o samozřejmost nejde, se můžete například přesvědčit na životních příbězích oceněných (https://www.cenypametinaroda.cz/).  Zdaleka nejde jen o dalekou minulost. Boj za svobodu se vede i teď, ne moc daleko na východ od našich a slovenských hranic. Milí moji, zapalujte dál své svíčky pomoci a naděje. Společným usilováním porazí jejich světlo i sebehlubší tmu.  

Když jsme u toho listopadu. Disident Jiří Gruntorád, signatář Charty 77, člen VONS a v letech 1980-84 politický vězeň, zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti, zahájil protestní hladovku, aby upozornil na neřešení problému nízkých penzí disidentů a disidentek. Požaduje kvůli tomu odstoupení ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Držím panu Gruntorádovi palce. Byrokratická mašinérie našeho státu zcela jistě není připravená na zohlednění toho, že za malými důchody odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu bývá věznění, vynucená emigrace či nemožnost pracovat. A to není hezká vizitka demokratického Česka, které se od činnosti disidentského hnutí, odporu vůči komunistickému režimu a sametové revoluce dost silně odvozuje. Jiří Gruntorád má pravdu, je to strašná ostuda. Pane ministře, napravte to! 

Zemřel Karel Schwarzenberg. Tento bývalý ministr zahraničí, poslanec, senátor, hradní kancléř a téměř prezident skonal 6. listopadu ve věku 84 let. Jeho pohřeb se uskuteční 9. prosince se státními poctami a mě je jeho odchodu velmi líto. Byl podle mého jednou z nejvýznamnějších osobností české politiky a společnosti, která se angažovala v oblasti lidských práv, evropské integrace a podpory demokracie, čili osobnost, kterých v naší zemi není nazbyt. Čest jeho památce. 

Vrchní soud zrušil rozsudek pražského městského soudu z ledna, jenž zprostil Andreje Babiše obžaloby z dotačního podvodu. A to kvůli nedostatečně a chybně provedeným důkazům. Pamatujete si správně, jde zas o Čapí hnízdo, tu pohádkovou víkendovou chaloupku se zvířátky, o které Babiš prohlašoval, že je to nejlepší nápad, co ho kdy napad, a na kterou si nechal přiklepnout 50 milionů dotací. Aby je dostal, tvářil se, že s tím nemá co dělat. A celý případ pojede zas pěkně od začátku. Po těch letech je už asi úplně jedno jak to dopadne, všichni, včetně Andrejových voličů už vědí, že je to šmelinář, co obchází pravidla, prostě už si nezbývá než přát, aby to nějak skončilo.   

Konsolidační balíček vlády prošel Senátem. Má snížit schodek státního rozpočtu a zavést některá opatření pro zvýšení příjmů a snížení výdajů, to by mělo vládě pomoci zlepšit stav státního rozpočtu v příštích dvou letech celkem až o 150 miliard korun. Ať už si o tom myslíte cokoli, stojí za to podotknout, že součástí balíčku je i návrh důchodové reformy, který zajistí udržitelnost důchodového systému v dalších desetiletích, tedy krok, na který si netroufla doposud žádná vláda v historii (pro rejpaly – neúspěšnou částečnou reformu premiéra Nečase nepočítám). A proto zvedám opatrně palec nahoru. I s rizikem, že peníze, které tahle vláda stihne do konce mandátu ušetřit, příští asi-premiér Babiš zas rozhází, jak je jeho dobrým zvykem.  

Vězněný ruský nacionalista Igor Girkin oznámil, že se chce v nadcházejících volbách ucházet o místo ruského prezidenta. Asi je úplně jedno, že tentokrát jde o bývalého velitele proruských separatistů na Donbase, asi stejně vypadne nakonec z okna, nebo mu někdo dá do čaje nervový jed, jak se to tak neposlušným Rusům často děje. Prezidentem jistě nebude. 

Zápasník MMA Jiří Procházka na body v New Yorku prohrál v duelu UFC s aktuálním šampionem Alexem Pereirou. Zcela proti české nátuře to vzal v klidu, se ctí a bez pláče na sociálních sítích. Za to si nepochybně zaslouží respekt, a kromě toho ho od titulového duelu stále dělí maximálně dvě výhry. Samuraji, držím palce! 

A to by pro dnešek stačilo. 

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 

Více souvisejících

komentář 17. listopad Karel Schwarzenberg Petr Nutil

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy