GLOSA | Události Petra Nutila: Sametové oslavy ve stínu protestů a skon Karla ze Schwarzenbergů

Dnešní vydání pravidelných Událostí PN bude hodně o paměti, nakonec jsme v týdnu zásadních listopadových událostí, které naši historii formovaly víc, než kterékoli jiné. Tak pojďme na to.  

Oslavili jsme 17. listopad. Já osobně měl tu čest strávit jej na slavnostním večeru v Národním divadle, pořádaném Pamětí národa. Byl to velmi silný, slavnostní a emotivní zážitek, který se nesl v česko-slovensko-ukrajinském pospolitém duchu. K svátku samotnému, průběhu oslav atd už bylo asi řečeno a napsáno vše, tak bych snad jen dodal jen drobnost. Jsem rád, že ocenění Paměti národa naplňuje často používaný Havlův citát o tom, že "na nikoho kdo za naši dnešní svobodu tak či onak zaplatil, by nemělo být zapomenuto," a svou každodenní prací ji uvádí v život.  

Zapomínat je až přespříliš snadné, stejně jako přestávat si vážit zdánlivé samozřejmosti svobody. O tom, že o samozřejmost nejde, se můžete například přesvědčit na životních příbězích oceněných (https://www.cenypametinaroda.cz/).  Zdaleka nejde jen o dalekou minulost. Boj za svobodu se vede i teď, ne moc daleko na východ od našich a slovenských hranic. Milí moji, zapalujte dál své svíčky pomoci a naděje. Společným usilováním porazí jejich světlo i sebehlubší tmu.  

Když jsme u toho listopadu. Disident Jiří Gruntorád, signatář Charty 77, člen VONS a v letech 1980-84 politický vězeň, zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti, zahájil protestní hladovku, aby upozornil na neřešení problému nízkých penzí disidentů a disidentek. Požaduje kvůli tomu odstoupení ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Držím panu Gruntorádovi palce. Byrokratická mašinérie našeho státu zcela jistě není připravená na zohlednění toho, že za malými důchody odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu bývá věznění, vynucená emigrace či nemožnost pracovat. A to není hezká vizitka demokratického Česka, které se od činnosti disidentského hnutí, odporu vůči komunistickému režimu a sametové revoluce dost silně odvozuje. Jiří Gruntorád má pravdu, je to strašná ostuda. Pane ministře, napravte to! 

Zemřel Karel Schwarzenberg. Tento bývalý ministr zahraničí, poslanec, senátor, hradní kancléř a téměř prezident skonal 6. listopadu ve věku 84 let. Jeho pohřeb se uskuteční 9. prosince se státními poctami a mě je jeho odchodu velmi líto. Byl podle mého jednou z nejvýznamnějších osobností české politiky a společnosti, která se angažovala v oblasti lidských práv, evropské integrace a podpory demokracie, čili osobnost, kterých v naší zemi není nazbyt. Čest jeho památce. 

Vrchní soud zrušil rozsudek pražského městského soudu z ledna, jenž zprostil Andreje Babiše obžaloby z dotačního podvodu. A to kvůli nedostatečně a chybně provedeným důkazům. Pamatujete si správně, jde zas o Čapí hnízdo, tu pohádkovou víkendovou chaloupku se zvířátky, o které Babiš prohlašoval, že je to nejlepší nápad, co ho kdy napad, a na kterou si nechal přiklepnout 50 milionů dotací. Aby je dostal, tvářil se, že s tím nemá co dělat. A celý případ pojede zas pěkně od začátku. Po těch letech je už asi úplně jedno jak to dopadne, všichni, včetně Andrejových voličů už vědí, že je to šmelinář, co obchází pravidla, prostě už si nezbývá než přát, aby to nějak skončilo.   

Konsolidační balíček vlády prošel Senátem. Má snížit schodek státního rozpočtu a zavést některá opatření pro zvýšení příjmů a snížení výdajů, to by mělo vládě pomoci zlepšit stav státního rozpočtu v příštích dvou letech celkem až o 150 miliard korun. Ať už si o tom myslíte cokoli, stojí za to podotknout, že součástí balíčku je i návrh důchodové reformy, který zajistí udržitelnost důchodového systému v dalších desetiletích, tedy krok, na který si netroufla doposud žádná vláda v historii (pro rejpaly – neúspěšnou částečnou reformu premiéra Nečase nepočítám). A proto zvedám opatrně palec nahoru. I s rizikem, že peníze, které tahle vláda stihne do konce mandátu ušetřit, příští asi-premiér Babiš zas rozhází, jak je jeho dobrým zvykem.  

Vězněný ruský nacionalista Igor Girkin oznámil, že se chce v nadcházejících volbách ucházet o místo ruského prezidenta. Asi je úplně jedno, že tentokrát jde o bývalého velitele proruských separatistů na Donbase, asi stejně vypadne nakonec z okna, nebo mu někdo dá do čaje nervový jed, jak se to tak neposlušným Rusům často děje. Prezidentem jistě nebude. 

Zápasník MMA Jiří Procházka na body v New Yorku prohrál v duelu UFC s aktuálním šampionem Alexem Pereirou. Zcela proti české nátuře to vzal v klidu, se ctí a bez pláče na sociálních sítích. Za to si nepochybně zaslouží respekt, a kromě toho ho od titulového duelu stále dělí maximálně dvě výhry. Samuraji, držím palce! 

A to by pro dnešek stačilo. 

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) Komentář

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.
Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera. Komentář

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Více souvisejících

komentář 17. listopad Karel Schwarzenberg Petr Nutil

Aktuálně se děje

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

včera

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

včera

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy