Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Například vicepremiér Vít Rakušan (STAN) čelil na místě kritickým poznámkám. Na sociální síti X pak zmínil, že to samé se mu děje v internetovém prostoru. "To, že mi tu někteří z vás můžou beztrestné nadávat a urážet mě, je taky jeden z důkazů, že máme skutečnou svobodu a demokracii. A že to část z vás dělá z anonymních nebo falešných profilů, svědčí o tom, že vám chybí občanská odvaha, která je se 17. listopadem neodmyslitelně spojená," napsal.

Mezi prvními dorazil na Národní třídu expremiér Andrej Babiš (ANO). Podle šéfa nejsilnějšího opozičního hnutí je třeba dělat všechno pro ochranu svobod, které národ získal v roce 1989. "Měli bychom dělat všechno pro to, abychom tyto svobody chránili a aby tady byly pro všechny občany, nejen pro ty, kteří se snaží demokracii zprivatizovat. Protože bez skutečné svobody nebude skutečná demokracie," uvedl.

"Demokracie a svoboda jsou hodnoty, které nelze ničím nahradit. Našim úkolem je o ně pečovat a nikdy nedopustit, abychom je zase ztratili. A právě proto dnes hoří i moje svíčka," doplnila Babiše stranická kolegyně Alena Schillerová.

Fiala se kvůli nemoci omluvil z oslav. O demokracii se zápasí každý den, zdůraznil na síti X Petr Fiala (ODS)

Podle vicepremiéra Ivana Bartoše (Piráti) je 17. listopad o odvaze a odhodlání, ale i o bolesti a touze. "Svobodu, kterou jsme si vybojovali před 34 lety, nikdy nesmíme začít vnímat jako samozřejmost. Po celém světě vidíme smutné příklady politického utahování šroubů, porušování lidských práv a návratu cenzury a to bohužel i v zemích, které už dříve byly demokratické," podotkl.

Ani Češi podle ministra pro místní rozvoj nežijí v dokonalé zemi. "Je tu stále spousta věcí, na kterých musíme jako společnost i jako stát pracovat. Ale díky Sametové revoluci se na těch změnách můžeme podílet všichni. Nezáleží, koho volíme, jaké máme vyznání, barvu pleti nebo sexuální orientaci. Všichni tu žijeme společně. A všichni chceme žít v demokratické zemi, pro kterou je lidská důstojnost a svoboda základem státnosti," dodal Bartoš.

Na 17. listopad každoročně připadá Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Česko si připomíná události z roku 1939, kdy nacisté zakročili proti vysokoškolským studentům, a z roku 1989, kdy totéž udělali komunisté. Před čtyřiatřiceti lety to odstartovalo sametovou revoluci, která ukončila vládu jedné strany v Československu.

Související

Více souvisejících

17. listopad Vít Rakušan (STAN) Andrej Babiš Alena Schillerová Ivan Bartoš (Piráti)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy