Povinná maturita z matematiky? Plaga na základě analýzy změnil názor

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby ji žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu.

Přidejte svůj názor 104 komentářů

Robert Plaga
doporučujeme

"Matematika je důležitá, ale nechci, aby třetina žáků v maturitních oborech byla součástí experimentu, který je založen na tom, že pokud se stane maturita z matematiky povinnou, žáci se ji začnou více učit," uvedl Plaga. Na základě analýzy se proto rozhodl, že je nutné nejdřív změnit obsah učiva, systém výuky matematiky a vzdělávání učitelů, řekla mluvčí jeho úřadu Aneta Lednová. Povinná maturita by se pak mohla zavést třeba za osm až deset let, dodala.

Cílem by podle ministra mělo být hlavně to, aby lidé uměli matematiku využít v reálném životě. Analýza podle tiskového oddělení ministerstva ukázala, že maturanti jsou nyní právě v těchto věcech nejméně úspěšní.

Letos na jaře si matematiku zvolila zhruba pětina maturantů a neuspělo 15,5 procenta z nich. Bylo to o 6,3 procentního bodu méně než loni. V předešlých letech neúspěšnost v matematice naopak stoupala.

Podle současných pravidel by od jara 2021 měli maturitu z matematiky skládat povinně gymnazisté a studenti lyceí a od roku 2022 i zbytek oborů, s výjimkou zdravotnických, sociálních a uměleckých oborů. Na jaře ministr předložil úpravu novely, ve které navrhuje sjednocení termínu na jaro 2022. Vláda se k tomu zatím nevyjádřila. Plaga by mohl materiál změnit při jednání kabinetu nebo ve Sněmovně. Se zrušením maturity počítá již nyní poslanecká předloha novely, kterou připravili Piráti se zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. K ní se kabinet v červenci postavil neutrálně.

Pirátský poslanec Lukáš Bartoň současný postoj ministra uvítal. "Z našeho pohledu je zásadní zkvalitnění výuky matematiky nejen na středních školách, ale také na školách základních. Musí být jasně stanoveno, co konkrétně by měla maturita ověřovat a jaký je její účel," řekl.

Proti zavedení povinné maturity z matematiky jsou zástupci České středoškolské unie, Unie školských asociací CZESHA nebo zemědělských škol. Naopak zástupcům Asociace ředitelů gymnázií nebo Svazu průmyslu a dopravy by se zrušení povinné maturity z matematiky nelíbilo.

"Čtyři roky se na odborné úrovni bavíme, proč je maturita z matematiky pro Česko důležitá, a zároveň řešíme, že se musí proměnit obsah vzdělávání tohoto předmětu stejně jako závěrečná zkouška. Požadovali jsme, aby výuka matematiky reflektovala její každodenní využití a rozvoj logického myšlení. Je nám líto, že za čtyři roky ministerstvo školství pro změnu výuky matematiky a zlepšení její kvality neudělalo nic, namísto toho chce nyní vláda povinnou maturitu rušit," sdělila ČTK viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková. Tématem by se podle ní měla zabývat školská tripartita 3. září.

Loading...
Vstupte do diskuze (104)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Integrace Romů vázne. Řada se jich učí dle osnov pro mentálně postižené

16.01.2020 16:15 Romové se v základních školách učí stále často podle vzdělávacích plánů pro lehce mentálně…

Ekonomové cupují Babišův investiční plán. Co se jim nelíbí v oblasti…

17.12.2019 16:58 Za nesourodé a ne příliš užitečné označili ekonomové Daniel Münich a Jakub Fischer informace, které…

Kvalita škol v Česku? Rozdíly jsou propastné, vlastivědu učí tělocvikáři

16.12.2019 15:50 Soustředit se na cílenou podporu škol se znevýhodněnými žáky v chudších regionech doporučila…

Nejekologičtější univerzity světa: V žebříčku jsou i čtyři zástupci z Česka

16.12.2019 14:41 Čtyři univerzity z Česka se umístily v celosvětovém žebříčku téměř 800 univerzit UI Green Metric…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama