Přijímací zkoušky v jednom termínu znevýhodní část žáků, obává se Učitelská platforma

Přijímací zkoušky v jednom termínu místo dvou podle některých učitelů znevýhodní část žáků, kteří nemají možnost se na zkoušky tolik připravovat. ČTK to dnes sdělila předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. Vládní návrh změn v přijímacích zkouškách, které ministerstvo školství připravilo kvůli situaci kolem koronaviru, může podle sdružení přispět k prohloubení rozdílů mezi dětmi z lépe a hůře postavených rodin.

Přidejte svůj názor

Školství
doporučujeme

"Ač chápeme závažnost stávající situace i potřebu mimořádných opatření pro její řešení, pokládáme zrovna tento návrh za nevhodný," uvedla Mazancová na webu ucitelskaplatforma.cz. Děti, které se hlásí na střední školy, se podle ní dostanou do stresující situace. Podle Mazancové jsou přijímací zkoušky pro většinu mladých lidí tak zásadní, že by jim pro ně měly být ponechány dva pokusy.

Řada žáků se neměla možnost zapojit do dlouhodobé přípravy nebo zkoušek nanečisto, takže první pokus u přijímacích zkoušek je pro ně novou zkušeností, uvedla Mazancová. "Při opakovaném pokusu si mnohdy mnohem lépe rozvrhnou čas, opadne jejich prvotní nervozita a dosahují mnohem lepších výsledků," napsala.

Nahrazení dvou termínů zkoušek jedním tak podle ní může vést k většímu rozevírání nůžek mezi dětmi z bohatších rodin, které mohou potomkům zajistit kvalitní přípravu včetně testů nanečisto, a dětmi z chudších rodin. Například podle konzultanta společnosti EDUin Tomáše Feřtka se ale mohou dostat do nevýhodného postavení i některé děti z lépe situovaných rodin, které nyní nemají tolik času se potomkům věnovat. Jde například o děti lékařů, uvedl.

Vládní návrh změn v přijímacích zkouškách a maturitách v úterý schválila Sněmovna na mimořádné schůzi v legislativní nouzi. Dnes by ho měli schválit senátoři. Návrh počítá s tím, že by se přijímací zkoušky na střední školy uskutečnily nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol. Maturity se mají konat o týden později, pokud se školy otevřou do 1. června.

Školy jsou kvůli šíření koronaviru zavřené od 11. března do odvolání. Ministr školství Robert Plaga (ANO) předpokládá, že by se mohly otevřít v druhé polovině května.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školy učí žáky přes internet. Koronavirus navždy změní školství v Česku

28.03.2020 11:57 Současná situace, kdy jsou kvůli opatřením proti koronaviru zavřené školy a výuka se vede na dálku,…

Maturity a přijímací zkoušky na SŠ by mohly být v červnu. Zeman stvrdil…

26.03.2020 16:08 Přijímací zkoušky na střední školy se uskuteční nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol, které byly…

Senát potvrdil odklad maturit a přijímacích zkoušek na červen

25.03.2020 18:13 Přijímací zkoušky na střední školy se uskuteční asi počátkem června, pokud se školy znovu otevřou v…

Na FF UK končí mluvčí Kukal, nevhodně komentoval vzhled žen s rouškami

25.03.2020 11:12 Z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) odchází její mluvčí Petr Kukal. Důvodem jsou jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama