Likvidace talentů. Školy se bouří proti plánovanému konci vědomostních soutěží

Manuál fungování školských zařízení po 1. září v jedné větě, která se týká organizace žákovských vědomostních soutěží, olympiád a středoškolské odborné činnosti (SOČ), nadzvedl ze židle pedagogy i dobrovolníky.

Důvod je prostý. Zní totiž takhle: "Soutěže celostátního charakteru pro školní rok 2020/2021 nebudou MŠMT vyhlášeny.“ Podle dlouholetého organizátora SOČ Petra Mazoucha z Vysoké školy ekonomické v Praze se přitom koncem minulého školního roku povedlo navzdory náročným podmínkám vyžádaným nouzovým stavem a koronakrizí soutěž nakonec zachránit, což jej potěšilo.

Jakmile si ale přečetl manuál, ihned ho dobrá nálada opustila. "Nyní už nejde jen o nějakou SOČ, ale o systematickou likvidaci desítky let budovaného systému péče o talentovanou mládež. Bohužel to může mít nedozírné následky, protože z různých olympiád a jiných soutěží se rekrutovali nejen následní reprezentanti pro mezinárodní soutěže, ale také to byla výborná a léty prověřená cesta pro výchovu mladých vědců. Přes program Excelence se navíc dostaly peníze za umístění žáků přímo do škol, které tak měly nejen motivaci podporovat učitele a studenty, aby se zapojovali do soutěží, ale i finanční přilepšení," sdělil webu denik.cz

Reakce na sebe nenechaly čekat ani na sociálních sítích. "Ministr školství kolegovi potvrdil, že letos nedá na soutěže pro talentované děti ani korunu. Prý si je ale mohou sami udělat distančně. Měly začít za měsíc, ale ani se neobtěžovali nám dát vědět," napsal na Twitteru Malý vědec.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) v reakci na opozičního poslance Ondřeje Profanta (Piráti), který hovořil v podobném duchu, řekl toto: "Celostátní kola nebudou vyhlašována, ale prostředky na letos konané soutěže vypláceny budou, s krácením prostředků na rok 2021 se nepočítá.“

Rovněž také podotkl, že pokud jsme na tom tak, že nevíme, jak se bude dále vyvíjet epidemiologická situace, pak postrádá logiku plošné vyhlašování, k němuž musí dojít do konce hlavních prázdnin. "Ubezpečuji vás však, že pokud cesta podpory nebude formou soutěží, budeme peníze do nadaných žáků směřovat jinak,“ avizoval šéf resortu školství.

Ani těmito slovy ale neutěšil skoro tisíce učitelů, žáků, profesorů a akademiků. Ti se podepsali pod otevřenou výzvu, v níž ministra školství žádají, aby zvážil své rozhodnutí.

"Uvědomujeme si, že současná situace je náročná a uznáváme nutnost zvýšené opatrnosti. Soutěže ale prokazatelně hrají zásadní roli při vzdělávání. A my jsme přesvědčeni, že i za stávající situace lze najít bezpečný způsob, jak je pořádat," stojí v dopise.

Signatáři zároveň také poukazují na to, že úspěchy v soutěžích často hrají roli u přijímacích řízení na vysoké školy, jejichž brány jsou bezpodmínečně otevřené úspěšným řešitelům celostátních kol, případně jsou jim garantována různá stipendia během studia. Čeští studenti se taktéž častokrát nacházejí na nejvyšších příčkách v mezinárodních kláních. 

Mezi ně patří například výherce celosvětové chemické olympiády Adam Přáda, který momentálně působí jako doktorand na univerzitě v Cambridge a který je právě taktéž jedním ze signatářů zmíněné výzvy, v níž je také řečeno, že se během vědomostních soutěžích nekumulují desítky studentů na jednom místě a že není problém udržet sociální distanc.

"Jsme připraveni průběh jednotlivých soutěží přizpůsobit aktuální epidemiologické situaci,“ stojí v závěru. Kromě racionálních argumentů by ale mohly být ale i jiné možnosti, jak tyto akce zachránit. Alespoň tak se k tomu vyjádřil na Twitteru Petr Svoboda ve své narážce na názorové "veletoče" premiéra Babiše: "Když kolem toho bude velký rachot, je tady naděje, že přijde Andrej (Babiš), povšimne si svých občanů a situaci zachrání. A takhle, milé děti, to tady u nás chodí."

Související

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.
Školství, ilustrační fotografie.

Podzimní prázdniny 2023 nebudou prvním volnem v novém školním roce

Školou povinné děti si ještě užívají poslední dny nejdelších prázdnin v roce, než příští týden po dvou měsících opět usednou do lavic. První volný den v novém ročníku připadá díky státnímu svátku na září. Na konci října budou následovat dvoudenní podzimní prázdniny. 

Více souvisejících

vzdělání Robert Plaga ministerstvo školství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy