Zotavovací akce pro děti jsou povoleny od 27. června, školy v přírodě budou až na podzim

Školy v přírodě a jiné vícedenní výlety, které pro děti pořádají školy, se kvůli opatřením proti koronaviru zřejmě budou moct konat až na podzim. Vyplývá to z informací ministerstev školství a zdravotnictví na dotaz ČTK. Podle tiskového oddělení ministerstva školství schválila vláda v pondělí 18. května mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které vícedenní akce škol zakazuje do odvolání.

Děti
doporučujeme

Zotavovací akce pro děti, mezi které školy v přírodě patří, by měly být podobně jako tábory povoleny až od soboty 27. června, tedy de facto až po skončení školního roku, uvedlo dnes tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví.

"Ministerstvo školství vychází z předpokladu, že do konce školního roku nebude konání škol v přírodě možné, a to na základě mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 18. května 2020, které zakazuje pořádání vícedenních akcí školami pro děti v mateřských školách nebo pro žáky základních a středních škol a konzervatoří," sdělil dnes ČTK tiskový odbor ministerstva školství.

Podle ministerstva zdravotnictví budou od 27. června povoleny zotavovací akce pro děti do 15 let. "Dohodlo se tak ministerstvo zdravotnictví spolu se zástupci organizací pořádající tyto akce," řekla ČTK vedoucí tiskového oddělení úřadu Renata Povolná. Už minulý týden zástupci ministerstva oznámili, že od tohoto data se za přísných hygienických podmínek budou moct konat také letní dětské tábory.

"O školách v přírodě s námi nebyla vedena žádná diskuse, ze strany ministerstva byly rovnou školám zakázány," řekl ČTK místopředseda Asociace dětské rekreace Roman Houška. Pořadatelé škol v přírodě podle něj usilují, aby ministerstvo školství, případně vláda, podpořily jejich návrh na přesun neuskutečněných jarních pobytů na podzim, nebo jiné mezi 1. zářím letošního roku a 30. dubnem příštího roku. Se změnou termínů by se ideálně měly přesunout také zaplacené zálohy. Školy je nyní po organizátorech žádají zpět, ti je již ale postoupili dodavatelům.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého školy s konáním těchto akcí již nějakou dobu nepočítají. Černý podporuje přesun pobytů na jiný termín v příštím školním roce. Školy by se podle něj měly pokusit vyhnout se konfliktu, který by mohl končit třeba i u soudu. "Říkám, že v této situaci, je-li možné se domluvit na nějakém kompromisním řešení, tak je to to nejlepší, co může být, protože jinak se soudy potáhnou roky," řekl.

Podle ministerstva školství mohou školy na vrácení peněz od cestovních kanceláří trvat, pokud se zájezd nemohl uskutečnit kvůli pandemii koronaviru. Týká se to akcí, které se měly nebo mají uskutečnit od 20. února do 31. srpna.

Zotavovací akcí je podle zákona o ochraně veřejného zdraví pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než pět dnů, jehož hlavním účelem je posílit zdraví. Jako škola v přírodě se označuje zotavovací pobyt, který pro děti organizuje mateřská nebo základní škola. Podobné akce pro méně než 30 dětí nebo na kratší dobu se běžně nemusí hygienikům ohlašovat, nicméně podle ministerstva by se jejich pořadatelé kvůli šíření koronaviru měli řídit stejnými pravidly jako u zotavovacích akcí.

Konec školního roku letos připadá na úterý 30. června. Řada škol ale bude mít poslední dva dny ředitelské volno, a prázdniny tak dětem začnou de facto už právě v sobotu 27. června.

Pro zotavovací akce by pak dle informací ministerstva zdravotnictví měla platit podobná pravidla jako pro tábory. Povoleny by měly být do 300 lidí, při příznivém vývoji epidemiologické situace hodlá ministerstvo zdravotnictví tento počet 8. června navýšit do 500 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roste množství kyberútoků na online výuku. Jak se bránit?

23.10.2020 15:00 Aktualizováno Ve školách roste počet kyberútoků na on-line výuku. Vyplývá to z informací Národního úřadu pro…

Plaga žádá učitele, aby poučili děti o opatřeních proti covidu

22.10.2020 18:43 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) požádal učitelky a učitele ve školách, aby své žáky před…

Bylo zřejmé, že budou školy zavřené delší dobu, konstatují jejich zástupci

21.10.2020 18:05 Aktualizováno Současný vývoj kolem epidemie covidu-19, za kterého zřejmě nebude snadné už na začátku listopadu…

První stupně ZŠ se 2. listopadu zřejmě neotevřou, naznačil Prymula

21.10.2020 15:47 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes připustil, že se první stupeň nevrátí 2.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama