Stávková pohotovost ve školství trvá. Odbory chtějí jednat s Babišem

Navýšení platů učitelů plošně o 2700 korun do tarifů bude podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) znamenat, že příští rok nebude na plánované zvýšení třídnického příspěvku. Tento a další příspěvky tak budou zvýšeny o rok později. Novinářům dnes ministr řekl, že to vnímá jako omezení kompromisu, které nabídl odborům. Varianta, podle které by učitelé dostali plošně 2700 korun navíc a k tomu 900 korun do odměn, podle něj nicméně má potenciál odblokovat jednání s odbory. Ty žádají celých deset procent slibovaného nárůstu platů do tarifu. K posunu se zatím nevyjádřily.

"Nabídka dát do tarifní mzdy 2700 korun navíc je téměř desetiprocentní navýšení pro mladé učitele a pro učitelky v mateřských školách. Zároveň zůstává téměř tisíc korun na nadtarifní části platu," řekl Plaga novinářům s tím, že šanci sáhnout si na tyto peníze mají zase déle sloužící učitelé.

Školské odbory chtějí o tom, jak přesně by se měly od ledna zvýšit platy učitelů, jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Požádaly o schůzku. Nový návrh ministra školství nechtěly zatím komentovat. Dál zůstávají ve stávkové pohotovosti. ČTK to dnes řekl předák školských odborů František Dobšík. Podle Plagy jeho návrh souzní s Babišovým názorem, že do tarifů by učitelé měli dostat 75 procent ze slibovaného růstu.

Návrh na zvýšení pevné části platu učitelů o 2700 korun vítá ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Novinářům řekla, že naopak za nereálné považuje požadavky odborů na růst platů o 15 procent. "Takové cupování rozpočtu si představit neumím," uvedla na dotaz, zda je podle ní možné, že vláda ještě couvne a návrh rozpočtu pozmění při projednávání ve Sněmovně. "Otázka, kolik půjde do tarifů, byla otázkou dohody ministra se sociálními partnery," uvedla. Plaga chce podle ní zbývající sumou vyrovnat například rozdíly v platech učitelů v jednotlivých krajích.

Vláda počítá v rozpočtu s desetiprocentním zvýšením platů učitelů. Zatím není jasné, jak se částka rozdělí. Odbory požadovaly původně přidání o 15 procent. Po jednáních souhlasily s deseti procenty, chtěly je ale do tarifů. Plaga navrhl pět procent do základu a pět na odměny. Poté přišel s návrhem, že by všichni měli dostat do základu 1750 korun a zbytek do odměn. Minulý týden pak záměr upravil - tarif se měl zvednout o 2250 korun a odměny o téměř 1400 korun. Dnes kabinetu předal verzi, podle níž by základ všem měl vzrůst o 2700 korun a na odměny by se využilo v průměru 900 korun.

Dobšík ČTK řekl, že oficiální návrh odbory zatím nedostaly a čekají na něj. Spokojeny ale nejsou. "Fixní částka se posouvá. Je to nedůstojná hra pro učitele. Měl by to rozseknout premiér," uvedl předák. Podle odborářů ale plošné přidávání k zatraktivnění učitelské profese nepovede a zkušené a kvalitní pedagogy se ve školství udržet nepodaří.

Odbory požádaly premiéra Andreje Babiše (ANO), který se vrátil z pracovní cesty po USA, o jednání. Termín zatím není.

Vláda slíbila, že by pedagogové na konci volebního období měli pobírat 150 procent svého výdělku z roku 2017. Průměrný učitelský plat by tak měl činit asi 45.000 korun. Průměrný příjem učitelů v letošním prvním čtvrtletí dosahoval 36.224 korun. Odpovídal tak zhruba 106 procentům průměrné mzdy, která činila ve stejném období 32.466 korun.

Související

Více souvisejících

Školství učitelé mzdy / platy František Dobšík Alena Schillerová Robert Plaga Odbory

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 25 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy