Vzdělávání21. Odborníci z Univerzity Karlovy připravili doporučení pro školy při epidemii

Vznik analytické skupiny odborníků pod krizovým štábem ministerstva školství, informačního systému pro dobrovolníky ve školství nebo Národní koordinační platformy pro sdílení dobrých nápadů a praxe ve školách doporučují odborníci z think-tanku Univerzity Karlovy (UK) Vzdělávání21.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jejich návrhy by měly přispět k co nejlepšímu zvládnutí aktuálního školního roku, který podle nich bude celý poznamenaný epidemií covidu-19. Návrhy shrnuli v dokumentu, který dnes zástupci univerzity na online tiskové konferenci představili novinářům.

Materiál je podle prorektorky UK Radky Wildové určen zejména pro úřady, které se podílí na řízení vzdělávacího systému. Zástupci think-tanku jeho vznik konzultovali s ministerstvem školství (MŠMT), což dnes mluvčí úřadu Aneta Lednová potvrdila. "MŠMT s think-tankem UK Vzdělávání21 spolupracuje, o obsahu dnes představeného Doporučení pro řízení škol při epidemii jsme s nimi diskutovali a využijeme jej v dalších krocích ministerstva při přípravě opatření v oblasti vzdělávání v současné době," napsala Lednová na dotaz ČTK. Doporučení budou k dispozici na webových stránkách Vzdělávání21, uvedla Wildová.

Podle Cyrila Broma z Katedry softwaru a výuky informatiky Matematicko-fyzikální fakulty UK není možné si vzhledem k současné epidemické situaci myslet, že výuka ve školách bude po odeznění současného nárůstu nakažených opět zcela normální. Covid-19 tu bude po celý školní rok, a je proto třeba promýšlet varianty, jak při tom mohou školy fungovat, řekl.

Pod krizovým štábem ministerstva školství by proto podle univerzitních odborníků měla vzniknout analytická skupina, která by vyhodnocovala data o epidemii ve školách a přispěla ke zlepšení koordinace komunikace směrem k veřejnosti, která je nyní podle Broma nedostatečná. Podle něj by se navíc měla systematicky koordinovat také nabídka lidí, kteří by chtěli vzdělávacímu systému pomoct. K tomu by mohl vzniknout centrální informační systém s názvem Propojme se. Know-how, jak mohou školy v současné době co nejlépe fungovat, by se pak mohlo sdílet na Národní koordinační platformě.

Navrhované kroky by se podle Wildové měly realizovat co nejdříve. "Máme představu, že toto by měla být otázka, já bych řekla několika týdnů, možná dvou, předpokládám," řekla. O realizaci jednotlivých kroků podle ní zástupci think-tanku budou dál jednat s ministerstvem školství.

Podle Broma se může ukázat, že některé myšlenky dokumentu nejsou realizovatelné, alespoň část z nich by ale podle něj mohla fungování škol usnadnit. Jedním z takových kroků by mělo být například zřízení přímé linky škol na krajské hygienické stanice. Až se žáci budou moct vrátit do lavic, měl by tak odpadnout problém s tím, že se ředitelé při výskytu covidu-19 ve škole nemohli dovolat hygienikům. Mezi dalšími navrhovanými nápady je možnost pořádat časté školy v přírodě, aby se děti více izolovaly od rodin. S podobným nápadem přišel už i Svaz obchodu a cestovního ruchu nebo Asociace samostatných odborů.

Vláda o uzavření všech škol s výjimkou mateřských a speciálních rozhodla minulé pondělí. Výuka se koná na dálku. Distanční vzdělávání fungovalo už po uzavření škol v minulém školním roce. Některé děti se učily z domova od 11. března do konce školního roku, část se jich ale v květnu a červnu vrátila do škol. Účast na výuce byla na jaře dobrovolná, nyní je povinná.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijímačky na čtyřleté SŠ bez jednotných testů, redukce maturity kvůli…

30.11.2020 12:45 Na čtyřleté maturitní obory středních škol nebudou na jaře 2021 povinné jednotné přijímací zkoušky.…

"Nebudu muset denně vařit." Otevření prvních stupňů škol přivítala řada…

30.11.2020 11:45 Obrovská úleva byla patrná dnes ráno v očích řady rodičů po odchodu školáků do jedné z olomouckých…

MU Brno chce návrat studentů do škol, má výhrady k nařízené pracovní…

29.11.2020 14:15 Snížení stupně rizika ze čtvrtého na třetí v systému PES je důvodem ke zrušení nouzového stavu,…

Od 7. prosince se na střídavou výuku vrátí studenti SŠ a VOŠ, zákaz…

29.11.2020 12:58 Ministerstvo školství na síti twitter potvrdilo, že školy do třetího stupně protiepidemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama