Vzdělávání21. Odborníci z Univerzity Karlovy připravili doporučení pro školy při epidemii

Vznik analytické skupiny odborníků pod krizovým štábem ministerstva školství, informačního systému pro dobrovolníky ve školství nebo Národní koordinační platformy pro sdílení dobrých nápadů a praxe ve školách doporučují odborníci z think-tanku Univerzity Karlovy (UK) Vzdělávání21.

Ilustrační foto

Jejich návrhy by měly přispět k co nejlepšímu zvládnutí aktuálního školního roku, který podle nich bude celý poznamenaný epidemií covidu-19. Návrhy shrnuli v dokumentu, který dnes zástupci univerzity na online tiskové konferenci představili novinářům.

Materiál je podle prorektorky UK Radky Wildové určen zejména pro úřady, které se podílí na řízení vzdělávacího systému. Zástupci think-tanku jeho vznik konzultovali s ministerstvem školství (MŠMT), což dnes mluvčí úřadu Aneta Lednová potvrdila. "MŠMT s think-tankem UK Vzdělávání21 spolupracuje, o obsahu dnes představeného Doporučení pro řízení škol při epidemii jsme s nimi diskutovali a využijeme jej v dalších krocích ministerstva při přípravě opatření v oblasti vzdělávání v současné době," napsala Lednová na dotaz ČTK. Doporučení budou k dispozici na webových stránkách Vzdělávání21, uvedla Wildová.

Podle Cyrila Broma z Katedry softwaru a výuky informatiky Matematicko-fyzikální fakulty UK není možné si vzhledem k současné epidemické situaci myslet, že výuka ve školách bude po odeznění současného nárůstu nakažených opět zcela normální. Covid-19 tu bude po celý školní rok, a je proto třeba promýšlet varianty, jak při tom mohou školy fungovat, řekl.

Pod krizovým štábem ministerstva školství by proto podle univerzitních odborníků měla vzniknout analytická skupina, která by vyhodnocovala data o epidemii ve školách a přispěla ke zlepšení koordinace komunikace směrem k veřejnosti, která je nyní podle Broma nedostatečná. Podle něj by se navíc měla systematicky koordinovat také nabídka lidí, kteří by chtěli vzdělávacímu systému pomoct. K tomu by mohl vzniknout centrální informační systém s názvem Propojme se. Know-how, jak mohou školy v současné době co nejlépe fungovat, by se pak mohlo sdílet na Národní koordinační platformě.

Navrhované kroky by se podle Wildové měly realizovat co nejdříve. "Máme představu, že toto by měla být otázka, já bych řekla několika týdnů, možná dvou, předpokládám," řekla. O realizaci jednotlivých kroků podle ní zástupci think-tanku budou dál jednat s ministerstvem školství.

Podle Broma se může ukázat, že některé myšlenky dokumentu nejsou realizovatelné, alespoň část z nich by ale podle něj mohla fungování škol usnadnit. Jedním z takových kroků by mělo být například zřízení přímé linky škol na krajské hygienické stanice. Až se žáci budou moct vrátit do lavic, měl by tak odpadnout problém s tím, že se ředitelé při výskytu covidu-19 ve škole nemohli dovolat hygienikům. Mezi dalšími navrhovanými nápady je možnost pořádat časté školy v přírodě, aby se děti více izolovaly od rodin. S podobným nápadem přišel už i Svaz obchodu a cestovního ruchu nebo Asociace samostatných odborů.

Vláda o uzavření všech škol s výjimkou mateřských a speciálních rozhodla minulé pondělí. Výuka se koná na dálku. Distanční vzdělávání fungovalo už po uzavření škol v minulém školním roce. Některé děti se učily z domova od 11. března do konce školního roku, část se jich ale v květnu a červnu vrátila do škol. Účast na výuce byla na jaře dobrovolná, nyní je povinná.

V osmi okresech se budou žáci testovat na covid. Praha chce plošně…

25.10.2021 15:31 Neočkovaní žáci v osmi okresech s nejhorší epidemickou situací v zemi se budou 1. a 8. listopadu…

Odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení vlády bylo…

23.10.2021 18:20 Školské odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení nově vznikající vlády koalic…

Zástupci škol nemají problém s respirátory pro neočkované učitele ani s…

21.10.2021 19:31 Zástupci školských asociací nemají výhrady proti tomu, aby neočkovaní učitelé nosili ve výuce…

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně…

21.10.2021 18:00 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V…

Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

21.10.2021 12:24 Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let…

Praha chce dát školákům kvůli covidu mimořádné volno

20.10.2021 18:28 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Kuba doporučuje jihočeským školám, aby prodloužily podzimní prázdniny

20.10.2021 14:28 Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doporučuje školám v regionu, aby podzimní prázdniny v příštím…

Podmínky pro návrat do škol byly v souladu se zákonem, plyne z rozhodnutí…

20.10.2021 14:24 Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních…

Ministerstvo navrhne, aby lokálně nosily děti nad 12 let roušku i ve výuce

20.10.2021 12:22 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti…

Plaga odmítá návrh resortu zdravotnictví na nošení roušek při výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

Související:

Právě se děje

reklama