Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let nosily ve výuce roušky. Větší smysl by podle nich ve školách mělo testování na covid-19. Hranici 12 let pro nošení roušek označili za problematickou, protože ve třídách jsou různě staré děti a nákaza koronavirem se šíří i mezi mladšími.

Zatím se podle nich také vůbec nehovořilo o tom, jaká opatření by v případě zavedení roušek ve výuce měla platit pro tělocvik. ČTK to řekli předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček a šéf Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc.

„Myšlenka roušek od 12 let se nám vůbec nelíbí, protože když se podíváte na to, jak se celospolečensky ta pravidla dodržují, nebo spíš nedodržují, tak ve školách se snažíme to dělat poctivě, pořádně a budeme zase první, kteří to odskáčou se vším všudy,“ uvedl Zajíček. Poukázal na to, že například v restauracích mnoho lidí roušku nenosí, ačkoli podle nařízení si ji tam mohou sundat pouze při jídle a pití.

„Vzhledem k tomu, že se rezignovalo na testování, tak v podstatě nemáme představu o tom, jak situace (ve školách) reálně vypadá. Čili to testování by asi nebylo od věci hlavně v těch oblastech, kde je to riziko (nákazy) největší a spíš by se mělo použít přesnější (PCR) testování než antigenní testy, aby byl reálný obraz, jak to je,“ řekl Zajíc. Argument ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), podle kterého by testování na covid-19 ve školách nepřineslo nová data a mohlo by vést k častějšímu uzavírání škol, Zajíc nechápe. „Znamená to, že by se zjistilo, že jsou tam nemocní žáci a že by se to kvůli tomu uzavřelo a to by bylo špatně?“ podivil se.

Proti testování na covid-19 by nebyl ani Zajíček. „Já nejsem zrovna příznivcem testování ve škole, to musím připustit, ale na druhou stranu, pokud by to byla cena za to, že nebudeme muset sedět ve třídách v respirátorech, tak budiž,“ řekl. Testování by se podle něj pak mělo stejně jako na začátku školního roku týkat pouze neočkovaných.

Oba zástupci asociací se rovněž pozastavili nad tím, že návrh ministerstva zdravotnictví předpokládá pro povinnost nošení roušek ve škole věkovou hranici 12 let. Poukázali na to, že například v šesté třídě, kam chodí nejčastěji žáci ve věku 11 a 12 let, by pak byla třeba polovina dětí s rouškou a druhá část bez ní. „Navíc si také nejsem vůbec jist, že hranice 12 let je nějakým způsobem podstatná a směrodatná pro to, kde jsou děti nemocné a kde nejsou. Máme zkušenosti i s žáky z nižší věkové kategorie, kteří byli a jsou nemocní, takže si nemyslím, že by vytyčení hranice (12 let) bylo směrem, kudy bychom se měli ubírat,“ dodal Zajíc.

Zatím podle obou zástupců asociací není ani jasné, jak by to v případě povinného nošení roušek bylo třeba s výukou tělocviku. „Je to otázka, která se zatím vůbec neřešila,“ řekl Zajíc. Podle něj je jasné, že při sportu by děti roušku mít neměly. Podle Zajíčka by ovšem postrádalo logiku, aby žáci nosili roušku ve výuce a na tělocvik by ji sundávali.

Související

Testování ve školách, ilustrační foto.

Zástupci škol souhlasí s plošným testováním, nevadilo by i pravidelné

Zástupci škol souhlasí s dnešním rozhodnutím vlády o plošném testování neočkovaných žáků na covid-19. Může podle nich pomoct odhalit nakažené a poslat je do karantény dříve, než se infekce rozšíří a zasáhne výrazněji do fungování škol. ČTK to dnes řekli předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.
Ilustrační fotografie.

Zástupci škol vidí v programu vznikající vlády návaznost na současnou politiku

Zástupci školských asociací vidí v koaličním programu nově vznikající vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN návaznost na práci současného vedení ministerstva školství. Podle nich je to dobrá zpráva, protože časté změny politiky ve vztahu ke školám nebyly v minulosti prospěšné. ČTK to dnes řekli předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.

Více souvisejících

Jiří Zajíček Školství Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy