Zástupci škol: Opatření k návratu dětí do škol jsou akceptovatelná

Podmínky, za jakých se po 12. dubnu vrátí do škol část žáků a o nichž dnes informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO), jsou podle zástupců škol akceptovatelné. Důležité je, aby se děti do škol vrátily, řekli ČTK předsedové Unie školských asociací a Asociace ředitelů základních škol Jiří Zajíček a Michal Černý.

Ilustrační foto
doporučujeme

Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová dnešní informace o plánu návratu dětí příliš nekomentovala, gymnázií se totiž netýkaly.

Podle Schejbalové se zveřejněné plány gymnazistů netýkaly, snad v další fázi by se mohly vracet nižší stupně gymnázií. Co se týče návratu starších žáků na gymnázia, uvedla, že tomu už příliš nevěří. "Přestávám být optimistou," řekla ČTK.

Vedle toho šéf Unie školských asociací Zajíček uvítal, že aspoň část žáků se bude moci v dubnu vrátit do škol. Podle Plagy se budou třídy na prvním stupni základních škol střídat po týdnech, na druhém stupni zůstane výuka na dálku. Školáci budou dvakrát týdně testováni antigenními testy a budou muset mít roušky.

Rotační výuku považuje Zajíček za akceptovatelný kompromis, aby se mohl vrátit do škol první stupeň. Netěší ho ale odklad praktické výuky, ale vzhledem k epidemické situaci ho chápe. Současně poukázal na to, že je stále neznámý návrat středoškoláků do škol. Na praktickou výuku a do laboratoří se budou moci studenti středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol a posledních ročníků vysokých škol podle ministra zřejmě vrátit 19. dubna. Rozhodne se o tom týden předem podle vývoje epidemie.

"Opatření akceptujeme, hlavně chceme dostat děti do škol," reagoval na dnes zveřejněné okolnosti návratu dětí do škol šéf Asociace ředitelů základních škol Černý a doplnil, že roušky, organizace testování a další opatření jsou sice nepříjemné, ale akceptovatelné. Osobně mu nevadí ani střídání tříd, podle něj to není problém ani pro učitele, ani pro žáky, už s tím mají zkušenost.

Zmínil ale, že ve speciálních školách může být problémem testování, kdy u některých žáků bude možná nutná asistence rodičů. To ale ministerstvo umožňuje, bude to tedy podle Černého na zorganizování ze strany školy.

Také Zajíček prohlásil, že nastavená opatření jsou zvládnutelná a školy jsou na návrat žáků připraveny. V současné době podle něj školám zatím chybí jen testovací sady a instruktážní materiály pro učitele.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žáci se budou před zkouškami povinně testovat a nosit roušky

13.04.2021 12:26 Před přijímacími zkouškami na střední školy, maturitami či závěrečnými zkouškami budou muset žáci…

Středoškoláci budou moci do škol ve skupinách po šesti od 19. dubna

12.04.2021 20:15 Aktualizováno Studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem budou moct…

Odsouvání návratu středoškoláků do lavic se nelíbí zástupcům škol

12.04.2021 19:25 Odsunutí návratu žáků k praktické výuce podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího…

Obnovení praktické výuky se asi oddálí

12.04.2021 14:49 Praktická výuka ve středních a vyšších odborných školách, konzervatořích a v posledních ročnících…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama