Praha – Podle statistik trpí chudobou v České republice až 100 000 lidí. Mnozí z nich žijí na ubytovnách a využívají podpory státu ať už prostřednictvím sociálních dávek nebo sociálních bytů. Komplexní pomoc chybí, potřebujeme více terénních pracovníků, vysvětlovala v pořadu Máte slovo Michaela Marksová Tominová. Tenhle systém je špatný, chce to změnu, shodují se všichni.
„Střecha nad hlavou je základ, přijít o ni může každý," uvedla na úvod debaty ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Ministerstvo proto pracuje na novém systému, který podle Marksové zaručí lepší podmínky těm sociálně slabým, kteří dodržují stanovená pravidla. Podle předsedy Občanského sdružení majitelů bytů a dalších nemovitostí je nutné takovým lidem najít nejen vhodné bydlení, ale i poskytnout další pomoc. „Musí si najít zaměstnání. Když vypadnou z normálního života, těžko se do něj pak vrací zpět," říká Tomislav Šimeček s tím, že tady by měli nastoupit sociální pracovníci.
V ohrožení jsou i senioři
Podle diváka, který žije patnáct let na ulici, se člověk na ubytovně nezačlení do společnosti ani nezíská správné návyky. „Na ubytovně snadno sklouznete třeba k alkoholu. Nenaučíte se tam správně mluvit, ani se chovat. Prostě se nezačleníte," tvrdil divák, který se představil jako Jíra. Lepším řešením jsou podle něj právě sociální byty. Stát by podle něj měl také sociálně slabým pomoci v hledání práce. „Musíme si uvědomit, že mluvíme i o mladých rodinách či důchodcích. Ti jsou také v ohrožení. Nutná je především restrukturalizace bydlení," myslí si předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek, podle kterého je také nutné, aby se lidé naučili správně hospodařit s penězi.
„Já jsem ovdověla. Na chvíli jsem si dokonce našla práci, ale skončila mi smlouva. Když dostanu důchod, chybí mi ještě 1300 korun, abych zaplatila nájem, A to mám maličký byt. Na doplatcích bych mohla dostat asi 3000 korun, takže by mi na živobytí zůstalo 1700 korun," popisovala svoji situaci seniorka, která žije v bytě o rozloze 49 metrů čtverečních v Praze. „Já v tak velkém bytě žil i se třemi dětmi. To rozhodně malý byt není, pro jednoho ne," odvětil divačce Šimeček z Občanského sdružení majitelů bytů. „A to mají důchodci na stará kolena žít v králíkárně?" pustila se do hosta Michaela Jílková.
Byznys s doplatky na bydlení
Podle jednoho z diváků to není tak, že by lidé z ubytoven nechtěli pracovat. „Ti lidé si hledají práci, často ji ale nenajdou nebo ji najdou jenom na pár měsíců. A co mámě dělat dál?" rozčiloval se divák, podle kterého je celý systém naprosto špatný. „Navíc nám berou práci cizinci," dodal. Podle ministryně je proto nutné mít k dispozici volné byty pro ty, kteří mají dobré návyky a slušně se chovají.
„K nám takové nastěhovali, Když nepřizpůsobiví zničí jeden byt, přestěhují je do jiného. A všude jsou vši, Nedá se tam bydlet, pojďte si to sama na týden vyzkoušet," vyzývala Marksovou divačka, která bydlí na sídlišti v Janově. „Problém je v tom, že zastupitelé před lety sídliště prodali soukromníkům. Teď je z toho byznys s doplatky na bydlení. Stát jim jen vyplácí peníze, ale jinak s těmi lidmi vůbec nepracuje," nelíbí se stávající stav ministryni, která podle svých slov chce podobné praktiky zarazit.
„Přiznejme si, že 70 procent nezaměstnaných prostě nechce pracovat," vykřikoval z publika divák. Na to zareagoval další člen publika. „Dejte mi práci a já pracovat půjdu. Dejte mi ji a uvidíte. Já mám teď po zaplacení nájmu čtrnáct stovek na měsíc," oponoval jiný divák. Následně se strhla v publiku bouřlivá hádka, kterou musela tišit až moderátorka Jílková.
Od ledna platí nová pravidla
Od ledna také platí nová pravidla pro vyplácení doplatku na bydlení. Dávka se bude vztahovat na prostor, ne na počet lidí, kteří v něm žijí. Od května by doplatek na bydlení pro ty, kteří bydlí na ubytovně, mělo schvalovat město nebo obec a zpřísnit by se měly hygienické standardy kvality bydlení. „Kvůli tomu asi dostanu menší příspěvky, i když bydlím ve slušné rodinné ubytovně. A bojím se schvalování obcí. Proč do toho mají obce mluvit?" nechápe změny jeden z diváků. „Obce pak totiž platí zvýšené náklady, platí posílení policie, úklid i opravy," dal divákovi jasnou odpověď zástupce Svazu měst a obcí Jiránek.
„Sociální bydlení je výdobytek kulturní společnosti. Společnost bez sociálního bydlení není kulturní. A my podle zákona nemáme vůbec žádné sociální bydlení," upozornil na problém romský aktivista Julius Levay. Ministryně práce potvrdila, že je to tak. „Chceme, aby teď stát spolupracoval s obcemi. Obce si buď samy určí sociální byty, nebo je zajistí u soukromníků a budou za ty lidi ručit," popisovala svůj plán Marksová. S tím ale nesouhlasí zástupce Svazu měst a obcí. „Obce nikdy nebudou ručit za jiné lidi," nelíbí se takový plán Jiránkovi.
Jediné, na čem se diskutující nakonec shodli, bylo to, že systém týkající se doplatků na bydlení a sociálního bydlení, který je v České republice nastavený, je špatný. Proto je třeba ho co nejdříve změnit.
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Související
Je Brabec pod tlakem agrobaronů? U Jílkové se řešilo sucho a moderátorka dostala kytici
"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka
Máte slovo , Michaela Marksová-Tominová , Bydlení
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák