Ruská propaganda se snaží rozeštvat Čechy a Moraváky

Praha - Moravská národní obec začala v lednu vytyčovat historickou česko-moravskou hranici. Hozené rukavice se hned chopil promoskevský server Hlas Ruska (dnes Sputnik). Ruská propaganda samozřejmě moravský separatismus podporuje.

Koncem ledna přinesl Hlas Ruska rozhovor s představitelem Moravské národní obce Vojtěchem Říhou. Server vlastněný ruským státním mediálním koncernem k tomu přivedla aktivita Moravské národní obce, když spolek začal instalovat značky upozorňující na "kulturní nebo turistický cíl". Stálo na nich "Historická hranice Moravy".

Ruská propaganda se toho hned pokusila využít. Text umístila mezi oslavné ódy na proruské separatisty. Moravany prezentovala jako někoho, komu jsou upírána práva. "Chceme svá práva", píše Hlas Ruska v titulku, ačkoliv Říha nic takového neřekl.

Mluvil o reorganizaci samosprávy, protože současné dělení České republiky na 14 krajů považuje za nešťastné, zbytečně finančně nákladné a nerespektující historické souvislosti.

Hlas Ruska se poté snažil stočit rozhovor k Ukrajině. Nejprve se Moravanů zeptal, jak se staví k myšlence federalizace České republiky a následně, zda by federalizace nevyřešila "krvavá jatka na jihovýchodě Ukrajiny". Moravané se ale ukrajinské otázce vyhnuli.

Rozhovor vyvolal na západ od vytyčené "hranice" obavy. Jak upozornil server Týden.cz, Moravská národní obec není jen neškodným spolkem milovníků moravského folklóru, tradic a historie. Týden upozorňuje, že členové Moravské národní obce bývají napojeni na extremistická uskupení jako Dělnická strana sociální spravedlnosti nebo Slovenské hnutí obrody, které útočilo na maďarskou menšinu.

Podpora separatistů patří k oblíbeným taktikám Kremlu. Rusko dlouhodobě podporuje separatisty v gruzínských regionech Abcházie a Jižní Osetie, v moldavském Podněsteří a nyní na východě Ukrajiny. Ruská média přinesla rozhovor i se samozvaným vůdcem zakarpatských Rusínů, který měl požadovat samostatnost a žádat Rusko o pomoc. Rusínské organizace se proti tomu ostře ohradily.

Ve snaze oslabit západoevropské státy podporovala ruská média také snahy o nezávislost Skotů a Katalánců, teď je zřejmě na řadě také Morava.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie

BND: Rusko bude do roku 2030 schopno zaútočit na NATO

Německo čelí vážným bezpečnostním hrozbám zvenčí, zejména ze strany Ruska, Číny a Íránu, zatímco uvnitř země je znepokojující vzestup islamismu a pravicového extremismu. Na každoročním slyšení před kontrolním výborem Spolkového sněmu to v pondělí uvedli šéfové tří německých tajných služeb.

Více souvisejících

Rusko češi

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

před 1 hodinou

Hnutí ANO

Volby do Sněmovny by jasně vyhrálo ANO. ODS by dostala 3x méně hlasů

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly v září, jasným vítězem by bylo opoziční hnutí ANO, které by získalo 33 procent hlasů. Na druhém místě by skončila ODS s 11,5 procenta a třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 11 procenty hlasů. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median.

před 2 hodinami

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

BND: Rusko bude do roku 2030 schopno zaútočit na NATO

Německo čelí vážným bezpečnostním hrozbám zvenčí, zejména ze strany Ruska, Číny a Íránu, zatímco uvnitř země je znepokojující vzestup islamismu a pravicového extremismu. Na každoročním slyšení před kontrolním výborem Spolkového sněmu to v pondělí uvedli šéfové tří německých tajných služeb.

včera

včera

Praha

Noční život v Praze se mění. Tahy po hospodách skončily

Praha se rozhodla zakročit proti takzvaným "pub crawls", organizovaným nočním toulkám po barech, které pořádají specializované agentury a které jsou spojeny s hlučnými skupinami opilých turistů. V pondělí tento zákaz schválila Rada hlavního města Prahy.

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

včera

včera

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

včera

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

včera

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

včera

včera

Policie prozradila další podrobnosti o novorozenci nalezeném v kontejneru

Policie nadále pracuje na případu nálezu novorozence v kontejneru v Ústí nad Labem. V pondělí prozradila, že příběh samotného miminka má šťastný konec. Novorozený chlapec Jáchym je totiž naživu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy