Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

Polské ministerstvo vnitra zdůraznilo, že tato čísla neodrážejí polskou vízovou politiku, protože většina těchto ruských občanů měla víza vydaná jinými státy Schengenského prostoru. Z celkového počtu 60 000 osob mělo povolení k pobytu v jiných zemích Evropské unie 34 900 lidí.

V roce 2023 vydalo Polsko občanům Ruska celkem 4294 víz. Největší podíl tvořila vědecká víza (1748), humanitární víza (945) a tzv. průkazy Poláků (847), které držitelům potvrzují příslušnost k polskému národu. Víz na návštěvu příbuzných bylo vydáno jen 290. Do října letošního roku Polsko vydalo dalším 1821 ruským občanům víza, přičemž největší podíl opět tvořili držitelé průkazů Poláků (875).

Polská pohraniční stráž provádí důkladné kontroly na vnějších hranicích EU, přičemž podle údajů v první polovině roku 2024 provedla kontroly více než 60 000 ruských občanů. 42 000 z nich mělo víza vydaná jinými členskými státy EU a více než 12 500 mělo polský průkaz Poláka.

Migrační otázka je v Polsku klíčovým politickým tématem od roku 2021, kdy došlo k nárůstu nelegálních přechodů na hranicích s Běloruskem. Evropská unie a Varšava označily tuto krizi za hybridní útok zorganizovaný běloruským režimem ve spolupráci s Moskvou. Minsk i Moskva však odpovědnost za situaci odmítají.

Premiér Donald Tusk oznámil během sjezdu Občanské koalice (KO) plán dočasně pozastavit právo na azyl v Polsku. Tento krok je v souladu s tvrdou migrační politikou, kterou Tusk prosazuje a která má podporu široké veřejnosti. Tusk také slíbil, že Polsko odmítne jakékoli migrační politiky Evropské unie, jež by mohly podle vlády ohrozit bezpečnost země.

Jeho postoj však vyvolal rozpor ve vládní koalici. Předseda polského parlamentu Szymon Holownia, šéf středopravicové strany Polsko 2050, se distancoval od Tuskova plánu a zdůraznil, že Tusk hovořil jen za KO, nikoliv za celou vládu. Holownia připomněl, že právo na azyl je "posvátné" a vyplývá z mezinárodních úmluv, které Polsko ratifikovalo.

Polská vláda pokračuje v přísné vízové politice vůči Rusku, a migrační otázka se stává stále důležitějším tématem. Blížící se prezidentské volby v roce 2025 pravděpodobně přinesou další debaty o migraci, bezpečnosti a roli Polska v evropské migrační politice. Premiér Tusk prosazuje tvrdý přístup, ale jeho koaliční partneři vyjadřují obavy o porušování mezinárodního práva a ústavy. 

Související

Více souvisejících

Polsko Donald Tusk

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 58 minutami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 5 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 9 hodinami

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy