ANALÝZA | Válka na Korejském poloostrově hrozí nemilosrdností a brutalitou. KLDR nepomohou ani jaderné zbraně

Napětí na Korejském poloostrově se dále vyhrocuje. Severní Korea oznámila „zásadní vojenský krok“ a hrozí použitím jaderných zbraní. Jižní Korea odpověděla varováním o drtivé odvetě, která by mohla znamenat konec severokorejského režimu. Střet obou armád ale může být natolik brutální, že způsobí nenapravitelné škody.

Pchjongjang minulý týden oznámil, že provede „zásadní vojenský krok“ a odřízne své území od Jižní Koreje. „Vyhrocená vojenská situace, která panuje na Korejském poloostrově, vyžaduje, aby ozbrojené síly KLDR přijaly rozhodnější a silnější opatření s cílem věrohodněji bránit národní bezpečnost,“ oznámil generální štáb severokorejské armády podle americké stanice CNN.

Děje se tak v době, kdy severokorejský režim posílil vazby na Rusko prostřednictvím smlouvy o strategickém partnerství a zároveň stoupá napětí mezi oběma sousedy na Korejském poloostrově. „Pokud se nepřítel pokusí použít ozbrojené síly k narušení suverenity KLDR, KLDR bez váhání použije všechny dostupné útočné síly, včetně jaderných zbraní,“ citovala lídra Severní Koreje Kim Čong-una státem kontrolovaná agentura KCNA.

Jižní Korea zareagovala podobně agresivním způsobem. „Pokud se Severní Korea pokusí použít jaderné zbraně, naše armáda odpoví rozhodně a zdrcujícím způsobem... Tento den bude znamenat konec severokorejského režimu,“ prohlásil jihokorejský prezident Jun Suk-jol podle serveru Al-Arabiya.

Obě země jsou de facto na prahu válku už od jejího skončení v roce 1953. Tehdy padly za oběť Korejské válce miliony lidí bez toho, aby se jakékoli straně podařilo dosáhnout nějakého taktického úspěchu – naopak, jejich vztahy se neustále zhoršují a hranice zůstaly prakticky stejné, jako při rozdělení obou zemí po druhé světové válce.

Zhoršené vztahy se za poslední dobu projevují až nechutnými praktikami. Zatímco Jihokorejci pouští přes hranice moderní hudbu a na ulice severokorejských měst shazují různé letáky, Severokorejci nad jihokorejské území vypouští balóny naplněné nedopalky cigaret, hadry, papíry či plasty. Výjimkou nejsou ani lidské fekálie.

Na napětí zmítající Korejský poloostrov má vliv také mezinárodní dění. Existují podezření, že severokorejští vojáci bojují a umírají na Ukrajině, kde vede Rusko od února 2022 agresivní válku. „Rusko a Severní Korea podepsaly vzájemnou dohodu podobnou vojenskému spojenectví, takže možnost takového nasazení je velmi pravděpodobná,“ uvedl jihokorejský ministr obrany během svého projevu v parlamentu.

Server uvedl, že před raketovým útokem Rusové „hostům“ ze Severní Koreje (KLDR) ukazovali výcvik vojenského personálu v útoku a obraně. Podle agentury Interfax-Ukrajina přijeli důstojníci z KLDR na frontu v rámci „výměny zkušeností“, jak naznačují zprávy z ruských sociálních sítí.

Pokud dojde na válku…

Jak již bylo řečeno, Soul a Pchjongjang jsou stále ve válečném stavu. Válku v roce 1953 ukončila pouze dohoda o příměří a od té doby na oficiální mírovou smlouvu nedošlo. Několik věcí se ale od této války změnilo.

V prvé řadě – Severní Korea vyvinula jaderné zbraně. Enormní vývoj severokorejských ozbrojených sil jde sice ruku v ruce s chudobou v zemi, to ale neznamená, že armáda Pchjongjangu nedokáže způsobit nepředstavitelnou destrukci.

Jenže neposílil pouze Pchjongjang. Z Jižní Koreji se od jejího vzniku ještě ve 40. letech minulého století stala uznávaná technologická mocnost s (poměrně) úspěšným demokratickým zřízením. Oproti jejímu severnímu sousedovi jde o silný kontrast – fakticky se obě země na poloostrově chovají přesně opačně.

Podle renomovaného serveru globalfirepower.com si v ohledech ozbrojených sil vede Jižní Korea daleko lépe. Aktivních vojáků sice má severokorejská armáda více, ale společně se stavem tamější ekonomiky a potravinové bezpečnosti toto nutně nemusí být výhoda, jakmile dojde na skutečně otevřenou válku.

Opravdové rozdíly se ale začínají objevovat při pohledu na rozpočet – Jižní Korea má více než desetkrát vyšší armádní rozpočet než Severní, přičemž její HDP i zahraniční rezervy jsou se severním sousedem absolutně nesrovnatelné.

Jihokorejská armáda má kvalitnější a početnější letectvo. Na zemi mají Severokorejci zhruba dvojnásobnou převahu v tankovém vojsku, to se ale vyrovnává zhruba trojnásobkem obrněných vozidel u Jihokorejců.

Jaderné ohrožení Jihu

Jak už ale bylo zmíněno, Severní Korea má k dispozici jaderné zbraně a know-how k jejich výrobě. Američtí zpravodajci podle serveru Council on Foreign Relations zjistili, že země má materiál k výrobě až šedesáti zbraní, jejich skutečný aktuální počet je však diskutabilní. Švédský think tank SIPRI odhadl, že jich může mít v roce 2024 k dispozici zhruba pět desítek.

Jenže fakt, že Severní Korea má v držení nějaké jaderné zbraně, nutně neznamená, že jejich využití bude úspěšné. Pchjongjang již provedl celou řadu testů balistických raket a je nutné podotknout, že ne všechny se povedly.

Jižní Korea disponuje pokročilými protiraketovými systémy, včetně THAAD, které jsou schopny zachytit balistické střely. Současně spoléhá na vojenskou alianci se Spojenými státy, které mají jaderný deštník zajišťující ochranu v případě útoku. Soul také investuje do modernizace armády a vyvíjí vlastní technologie, aby posílil svou obranu proti raketovým útokům.

Kromě systému THAAD se Jižní Korea spoléhá na vícevrstvou obranu, včetně systémů Patriot PAC-3, určených k zachytávání střel na kratší vzdálenost.

Pokud tedy dojde na válku mezi Jižní a Severní Koreou, patrně bude velice krvavá a ničivá. Obě země mají dost prostředků na to, aby dokázaly té druhé způsobit nenapravitelné škody.

Kromě toho, že jsou Severokorejci připraveni jít do války s podstatně silnější armádou, za níž ochotně stojí Spojené státy, tak se nepřátelé ze severu a jihu nesnášejí natolik, že samotný průběh války bude velice nemilosrdný.

Související

Severní Korea (KLDR)

Na Ukrajině zřejmě bojují a umírají i severokorejští vojáci

Severokorejští vojáci pravděpodobně bojují a umírají na Ukrajině po boku ruských vojáků a očekává se, že by KLDR v budoucnu mohla vyslat další jednotky, aby podpořili Rusko v probíhajících bojích. Dnes to uvedl jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjun. Pchjongjang a Moskva prohlubují vojenskou spolupráci od začátku ruské invaze na Ukrajinu. 

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea armáda Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

před 1 hodinou

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

před 3 hodinami

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

před 4 hodinami

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

António Guterres

Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

před 6 hodinami

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

před 7 hodinami

Ve Varšavě proběhlo setkání Volodymyra Zelenského s Donaldem Tuskem (8. července 2024).

Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli varoval před rostoucím spojenectvím mezi Ruskem a režimy, jako je komunistická Severní Korea. Upozornil, že nejde jen o transfer zbraní, ale v případě Severní Koreje dokonce o možnost zapojení jejích vojáků do ruských okupačních sil. Tato prohlášení pronesl ve svém video-vystoupení na síti Facebook.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Princezna Kate ovládla stránky britského tisku. Po nemoci poprvé doprovázela Williama

Velká Británie je u vytržení. Princezna Kate sice avizovala, že její návrat do veřejného života bude pozvolný, avšak už nabírá na obrátkách. Manželka prince Williama doprovodila svého muže na návštěvě Southportu, což samozřejmě neuniklo britským novinám. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy