Další šance zatknout Putina. Šéf Kremlu vyrazí na summit G20, Brazílie už dříve řekla, jestli ho předá ICC

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin uvedl, že má informace o možné účasti ruského prezidenta Vladimira Putina na nadcházejícím summitu skupiny G20, který se uskuteční v listopadu v Brazílii. Kostin vyzval brazilské úřady, aby v případě Putinova příjezdu vykonaly mezinárodní zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu. 

ICC vydal zatykač na Putina v březnu 2023, přibližně rok po ruské invazi na Ukrajinu. Putin je obviněn z válečných zločinů, konkrétně z deportace ukrajinských dětí do Ruska. Spolu s ním byla obviněna i ruská ombudsmanka pro lidská práva Maria Lvovová-Belovová.

Rusko veškerá obvinění z válečných zločinů popírá a Kreml považuje zatykač ICC za neplatný. Přesto je Brazílie, jakožto smluvní strana Římského statutu ICC, povinna Putina zadržet, pokud by dorazil na summit G20, který se koná 18. a 19. listopadu v Riu de Janeiru.

Kostin zdůraznil, že pokud Brazílie zatykač nevykoná, vznikne nebezpečný precedens, kdy by lídři obvinění ze zločinů mohli cestovat beztrestně. Kostin apeluje na mezinárodní společenství, aby zůstalo jednotné a bralo Putina na zodpovědnost.

Zatím není jasné, zda Putin plánuje summit navštívit. Kremlský mluvčí Dmitrij Peskov novinářům sdělil, že o Putinově účasti nebylo dosud rozhodnuto.

Mezi dalšími ruskými představiteli, na které se vztahuje zatykač ICC, jsou mimo jiné bývalý ministr obrany Sergej Šojgu a vysocí armádní velitelé, včetně Viktora Sokolova a Sergeje Kobyľaše. Jsou obviněni z vedení útoků proti ukrajinským civilistům.

Putin již letos v září navštívil Mongolsko, které je také smluvní stranou Římského statutu, avšak ho nezatklo. Ukrajina tento krok ostře kritizovala, označujíc ho za úder proti mezinárodní spravedlnosti. Během srpnového summitu BRICS v Jižní Africe Putin nakonec zvolil online účast právě kvůli riziku zatčení.

Mezinárodní společenství bude nadále sledovat, jak se Brazílie postaví k této situaci a zda bude Putin zadržen, pokud se summitu zúčastní.

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva už dříve prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin nebude zatčen, pokud se zúčastní příštího summitu G20 v Riu de Janeiru. Později podle agentury Bloomberg doplnil, že o tom "rozhoduje soudnictví, nikoli vláda", a proto neví, jestli bude zatčen.

Lula da Silva svůj výrok přednesl na summitu G20 v Naí Dillí, na kterém Rusko zastupoval ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. Další summit je naplánován na listopad roku 2024 v Riu de Janeiru a jelikož Brazílie je členem ICC, Lula da Silva vzbudil pozornost, když prohlásil, že pokud bude stále prezidentem a pokud Putin přijede, "v žádném případě nebude zatčen."

Později ale vzal svá slova zpět. "Nevím, jestli ho (Putina) brazilská justice zadrží. Rozhoduje o tom soudnictví, ne vláda," řekl. Vyjádřil také naději, že do summitu v Riu válka na Ukrajině skončí.

Zároveň však zpochybnil členství Brazílie v ICC a dodal, že "rozvojové státy často podepisují věci, které jsou pro ně škodlivé". "Chci vědět, proč jsme členy my, ale ne Spojené státy, Rusko, Indie ani Čína," prohlásil Lula. "Neříkám, že se chystám soud (ICC) opustit, jen chci vědět, proč je Brazílie jeho signatářem," dodal.

Výroky brazilského prezidenta směrem k válce jsou dlouhou dobu kontroverzní. Loni například uvedl, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, čímž vyvolal vlnu mezinárodní kritiky. Evropská komise vzkázala, že Ukrajina se stala obětí ruské agrese. Kritizoval také Spojené státy i Evropskou unii za to, že poskytují zbraně Ukrajině.

Německo začátkem loňského roku vyzvalo i Brazílii, aby Kyjev podpořila dodávkou zbraní, to ale Lula da Silva odmítl. Lulova tvrzení pak odmítla například Evropská komise, která uvedla, že Rusko nese jako jediné zodpovědnost za nelegální a nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. 

Prohlásil také, že by Ukrajina měla obětovat Krym, uvedla agentura Reuters. Tvrdí rovněž, že by Západ a Kyjev měly usednout k jednacímu stolu s Ruskem. Podotkl sice, že narušení ukrajinské integrity odsuzuje a přál by si, aby se Rusové z Ukrajiny stáhli, ale výměnou právě za Krym.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.
Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

Více souvisejících

Rusko Brazílie Vladimír Putin ICC (Mezinárodní trestní soud)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Jan Souček (vpravo)

Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala

Česká televize je bez generálního ředitele. Radní v úterý na mimořádné schůzi rozhodli o odvolání Jana Součka z funkce. Souček byl přitom v čele veřejnoprávního média teprve od října 2023, kdy nahradil dlouholetého šéfa televize Petra Dvořáka. 

před 8 minutami

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

před 3 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

před 4 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

před 6 hodinami

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

včera

včera

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy