Mendel se může stát za dva roky jedním z témat českého předsednictví v Radě Evropské unie

Memorandum, které dnes podepsali zástupci augustiánského opatství v Brně, Jihomoravského kraje a města Brna, odstartovalo přípravy oslav 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela, které si Česko a s ním i celý svět připomene za dva roky.

Gregor Johann Mendel

Světoznámého vědce, zakladatele genetiky, tak může připomenout například zeleně obarvená voda v brněnských kašnách nebo vtipné online hry pro děti. Všestranně nadaný muž se ale může dočkat i sochy na Mendlově náměstí nebo zelené tramvaje jezdící na jeho počest. Opatství usiluje také o zápis jeho vzácného rukopisu s první přednáškou o výsledcích bádání na poli genetiky na seznam kulturního dědictví UNESCO. Jeho jméno může zaštítit i světové vědecké konference nebo setkání nositelů Nobelových cen.

img-responsive

Pamětní deska Gregora Johanna Mendela | foto: Roman Veselý / INCORP images

„Shodou náhod v roce jeho 200. narozenin bude Česká republika předsedat Radě Evropské unie a my usilujeme, aby připomenutí odkazu této osobnosti, resp. genetika jako taková, byla jedním z velkých témat. Mendelův zájem o přírodu, meteorologii ale i finančnictví, může v mnohých ohledech promlouvat do dnešních debat o příležitostech i hrozbách moderního života,“ uvedl senátor a koordinátor propagace vědy a výzkumu Jihomoravského kraje Jiří Dušek.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje